Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: Wakacje "Kurpianki"
Minęły kolejne pracowite wakacje Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka", podczas których zespół dał 15 koncertów na różnych scenach w Polsce. Obecnie trwają przygotowania do udziału w polsko-niemieckich Dożynkach w Dusseldorfie w Niemczech.Ciekawsze wakacyjne koncerty:


12-14 czerwca 2009 - Gorzyce - mała wioska stała się folklorystyczną stolicą Wielkopolski, gdyż to właśnie tam odbyły się II Warsztaty Folklorystyczne. Licznie przybyli goście z całego powiatu wrzesińskiego wraz z mieszkańcami wsi mieli okazję oglądać występy zespołów kultywujących wielowiekowe tradycje. Na gorzyckiej scenie swe talenty prezentowały m.in. grupy: "Tośtoki" z Pięczkowa, "Dębowiacy" z Sompolna, "Kwiaciarki" z Sompolna, "Szetlewskie Łany" z Szetlewa, "Ziemia Wrzesińska" z Gorzyc. Gościem specjalnym był Zespół "Kurpianka" z Kadzidła, który również poprowadził warsztaty taneczne dla członków zespołu "Ziemia Wrzesińska". "Kurpianka" wystąpiła również na scenie Starego Rynku we Wrześni oraz w pobliskich miejscowościach Pyzdry i Miłosław.


5 lipca 2009 - Sierpc - Miodobranie. Święto to nawiązuje do tradycji pszczelarskich na Mazowszu. Stanowi kontynuację lipcowego podbierania miodu w pasiekach. Tło obchodów stanowiła ekspozycja muzealna. Zwyczaje i obrzędy związanie z miodobraniem zaprezentował Zespół Folklorystyczny "Kurpianka-Cepelia" z Kadzidla w specjalnie przygotowanym z tej okazji widowisku "Miodowe uciechy".


Od 30 lipca do 2 sierpnia 2009 w Łomży odbyło się Wesele Wesel - czterodniowe spotkanie dla małżeństw, które miały bezalkoholowe wesela. Tym razem małżonkowie z całego kraju bawili się w budynku seminarium duchownego, a wodzirejami byli klerycy. To była jubileuszowa, 15 edycja spotkania. W sobotę 1 sierpnia w katedrze Mszę św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich odprawił bp Tadeusz Bronakowski, oprawę kurpiowską zapewnił zespół "Kurpianka", który również podczas bankietu dla małżeństw i gości zaprezentował nasze kurpiowskie, tradycyjne "ocepiny".


22 i 23 sierpnia 2009 na Zwoleńskim Rynku odbywały się I Spotkania Ludowych Kultur Europejskich na Ziemi Jana Kochanowskiego - Zwoleń 2009. Patronat Honorowy przyjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Burmistrz Zwolenia i Dom Kultury.


Pierwszy dzień Spotkań rozpoczął się barwnym korowodem, a uczestnikami były wszystkie zespoły w barwnych ludowych strojach, władze samorządowe miasta, goście zaproszeni i mieszkańcy. Korowód wyruszył spod Urzędu Miejskiego wzbudzając duże zainteresowanie mieszkańców Zwolenia pod pomnik Jana Kochanowskiego, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów, m.in. kwiaty złożył Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, który był honorowym gościem na tej imprezie. W pierwszym koncercie wystąpił Zespół KUD "RACIN" z Kicevo z Macedonii, następnym wykonawcą był Zespół obrzędowy "Rymanowianie" z Ziemi Rzeszowskiej, piękną autentyczną ludową muzykę ziemi lubelskiej zaprezentowała Kapela "Stacha" z Janowa Lubelskiego. W kolejnym koncercie wystąpił Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Gnieździska", który przedstawił kulturę ludową ziemi Świętokrzyskiej, następnie widzowie zobaczyli i usłyszeli Zespół Folklorystyczny "KURPIANKA" z Kadzidła w muzyce, tańcu i pieśniach kurpiowskich. Koncert "Kurpianki" Burmistrz Zwolenia porównała do koncertującego niedawno w tym mieście Zespołu "Mazowsze" - co było dla tancerzy najlepszą nagrodą. Wszystkie zespoły otrzymały podziękowanie i statuetkę patrona Zwoleńskiej Ziemi - Jana Kochanowskiego.


Wieczorem zespoły ludowe spotkały się w ogrodach Domu Kultury i MGBP na podsumowaniu pierwszego dnia Spotkań. Na dużym ekranie w plenerze odbyła się prezentacja multimedialna "Bogactwa Ziemi Zwoleńskiej". Rozpalone zostało ognisko, przy którym muzyka i śpiew ludowy brzmiały jeszcze długo.


Drugi dzień Spotkań rozpoczął się koncertem zespołu folklorystycznego "KELMIKULA" z Tallinna z Estonii. Po raz drugi podczas Spotkań zaprezentował się Zespół Folklorystyczny KURPIANKA z Kadzidła. Zespół odwiedził Kryptę Rodziny Kochanowskich w zwoleńskim kościele, przy której odbył się wykład Elżbiety Nowakowskiej dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu na temat Nekropoli Rodziny Kochanowskich oraz miejsca związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego: Sycynę i Czarnolas.24 sierpnia Zespół "Kurpianka" ze Zwolenia przejechał do Krakowa, gdzie dał dwa koncerty na XXXIII Targach Sztuki Ludowej - największej w Polsce prezentacji folkloru sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego i kulturowych tradycji. Tu również był entuzjastycznie przyjęty. Niemało radości i śmiechu przysporzyły gadki po mistrzowsku powiedziane przez Pawła Łaszczycha Kierownika Zespołu. Swoje umiejętności obok kurpiowskiego zespołu zaprezentowały zespoły folklorystyczne, liczne grupy muzyczne z Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rosji, Białorusi. "Kurpianka" i jej kierownik otrzymali pamiątkowe "Medale 60-lecia Cepelii" od Fundacji Cepelia - Polska Sztuka i Rękodzieło.


Z Krakowa Zespół udał się na zasłużony wypoczynek do Zakopanego, gdzie gościł u zaprzyjaźnionego Zespołu góralskiego "Holny" z kierownikiem Janem Stachoniem.


Zespolacy przez kilka dni zwiedzali, zdobywali szczyty, kupowali pamiątki, spotykali się z przyjaciółmi. Wyjazd zakończyło spotkanie z "Holnym" przy smakołykach góralskich, ale kapelach kurpiowskiej i góralskiej.


>> Zdjęcia


................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2009