Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: "Kurpianka" na Węgrzech
Na zaproszenie Stołecznego Samorządu Mniejszości Polskiej w Budapeszcie Zespół Folklorystyczny "Kurpianka-Cepelia" miał możliwość wystąpić przed szeroką publicznością polonijną i węgierską oraz zwiedzić stolicę Madziarów.


Zespół wystąpił w jednych z najbardziej prestiżowych miejsc w węgierskiej stolicy. Pierwszy koncert odbył się na Zamku Budańskim w atrium ratusza na zaproszenie prof. Konrada Sutarskiego - Przewodniczącego Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej. Tańce i śpiewy kurpiowskie podziwiali przedstawiciele władz miasta, którzy po występie z radością zatańczyli Okrąglaka wspólnie z Kurpiami.


Drugi koncert budapesztańska publiczność mogła obejrzeć w Domu Kultury w XIII dzielnicy, gdzie "Kurpianka" po kilkukrotnym bisie, usłyszała obok gromkich braw pieśń węgierską spontanicznie zaśpiewaną przez zgromadzoną publiczność.


Zespołu nie zabrakło również na Stołecznym Balu Polonii, który miał miejsce w salach przepięknego Duna Palota czyli Pałacu Dunaj, gdzie wystąpił również Zespół Polonijny "Polonez" z Budapesztu oraz gwiazda wieczoru Halina Kunicka.


Jedną z wielu atrakcji Balu była loteria, na której m.in. można było wygrać lalki kurpiowskie i wycinanki, a główną nagrodą był weekend na Kurpiach, czyli zaproszenie na Wesele Kurpiowskie.


1 lutego natomiast została otwarta w Domu Polskim w Budapeszcie wystawa pt. "Pamiątki F. Rakoczego i kuruców w Europie i Polsce". Wystawę, której gospodarzem było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. Św. Wojciecha, otworzył prezes Stowarzyszenia Węgierskie Pamiątki w Świecie dr. Messik Miklos. I tu także Zespół "Kurpianka" zaprezentował najpiękniejsze pieśni i tańce kurpiowskie.


Wolne chwile upływały na zwiedzaniu miasta, zakupach i korzystaniu ze źródeł termalnych w Łaźni Szechenyi.


"Kurpianka" zachwyciła się niepowtarzalnym wręcz położeniem geograficznym Budapesztu. Wyjątkowego nastroju dodają mu malownicze wzgórza budańskie, równina peszteńska i migocąca w słońcu woda Dunaju dzielącego miasto na Budę i Peszt.


Niezapomnianym wrażeniem jest widok tej tętniącej we dnie życiem metropolii i jej iluminacja nocna oglądana ze szczytów wzgórz.


Po wyprawie na Węgry pozostały wspomnienia, smak węgierskich specjałów i setki zdjęć, na których uwieczniona jest góra Gellerta z pomnikiem biskupa, Pałac Budański, Kościół Macieja, Baszta Rybacka, Parlament, Peszteńska Reduta, Pomnik Milenijny, Zamek Vajdahunyad i wspaniałe mosty.


Kierownictwo oraz cały Zespół "Kurpianka-Cepelia" dziękują Wójtowi Gminy Kadzidło oraz Staroście Ostrołęckiemu za dofinansowanie wyjazdu.


>> Zdjęcia


................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2009