Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: Kapela "Kurpianka" podbija Paryż
Wigilijne przysmaki, polska ludowa sztuka, kurpiowska wycinanka i kurpiowski folklor to nasze, swojskie akcenty trwającego w Paryżu w pobliżu wieży Eiffla przedświątecznego Jarmarku Europejskiego. Obok estońskich zespołów tanecznych, greckich chórów czy włoskich specjałów kulinarnych, na jarmarku nie zabrakło Kurpiów z naszej gminy. Kapela "Kurpianka" pod kierownictwem Pawła Łaszczycha, twórczyni ludowa Janina Jaksina oraz przedstawiciele Fundacji "Cepelia" od 16 do 20 grudnia prezentowali to co najpiękniejsze w naszej polskiej kulturze ludowej.


Jarmark odbywa się przy obleganym zawsze przez turystów placu Trocadero, skąd widać w całej okazałości wieżę Eiffla, górującą po drugiej stronie Sekwany.


W zainstalowanych na Trocadero małych drewnianych chatkach prezentuje się ponad 20 europejskich krajów, które pokazują swoją kuchnię, wyroby rękodzieła, regionalną muzykę i taniec.


Kapela "Kurpianka" pojechała do Paryża na zaproszenie przedstawiciela Ambasady Polskiej w Paryżu pani Mirosławy Kachel-Pelé z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Obok prezentacji, koncertów odbywały się również spotkania z tamtejszymi władzami, m.in. z Panią Dominique Rousseau zastępcą mera oraz Panem Andrzejem Szteligą radcą ministrem z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Paryżu.


Organizatorzy Jarmarku zadbali również o to, żeby Kurpie nie tylko zaprezentowali swoje kulturalne bogactwo, ale również skorzystali z uroków Paryża. Wieża Eiffla, Place Charles de Gaulle, Łuk Triumfalny, Aleja Champs-Elysee, Plac de la Concorde, Luwr, Notre-Dame, Pola Marsowe, Bazylika Sacré-Coeur, Plac Pigalle - to tylko niektóre atrakcje i zabytki oglądane i podziwiane przez kurpiowską delegację.


"Ten wyjazd i prezentacja z pewnością zaowocuje na przyszłość wyjazdem całego Zespołu "Kurpianka" do Paryża. Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to co my Kurpie mamy do zaoferowania jest czymś wyjątkowym, bogatym i niepowtarzalnym." - powiedział Paweł Łaszczych.>> Zdjęcia


................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2009