Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: "Kurpianka-Cepelia" w Albanii - maj 2011 r.
Zespół Folklorystyczny "Kurpianka-Cepelia" wrócił z kolejnego turnée po Bałkanach. Tym razem punktem docelowym był III Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Aulona International Folk Festival", który odbywał się w nadmorskim mieście Vlora w Albanii. Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury "Aulona" i towarzyszy on otwarciu sezonu turystycznego w tym mieście. Obok "Kurpianki", która reprezentowała Polskę, wystąpiły zespoły z Włoch, Kosowa, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Serbii, Albanii i Turcji.


Obok koncertów, barwnych korowodów, zwiedzania i spotkań integracyjnych delegacja naszego Zespołu uczestniczyła w oficjalnym spotkaniu z władzami miasta Vlora, położonego w południowo-zachodniej Albanii, w miejscu gdzie spotykają się morza Adriatyckie i Jońskie, a Zespół... gdziekolwiek pojawił się w swoich regionalnych strojach budził ogromne zainteresowanie.


Albania to kraj piękny i dziki, pełen sprzeczności, odizolowany od państw europejskich niczym samotna wyspa na morzu i tak wszyscy go zapamiętamy.


Bałkany pokochały "Kurpiankę". 3 lata temu Chorwacja, 2 lata temu Bośnia, rok temu znowu Chorwacja, teraz Albania, a w przyszłym roku Serbia. Podczas podróży do Albanii gościliśmy w miejscowościach Cacak i Varnicka Banja, gdzie spotkaliśmy się z kierownikiem serbskiego zespołu, który zaprosił "Kurpiankę" na przyszłoroczny festiwal. W drodze powrotnej wszyscy z przyjemnością odwiedzili zaprzyjaźniony zespół "Źivinice" w Bośni i Hercegowinie. Droga powrotna na długo zostanie w pamięci dzięki bajecznym krajobrazom Czarnogóry, gdzie przez kilka godzin wszyscy podziwiali uroki drugiego co do głębokości kanionu na świecie, a najgłębszego w Europie.Paweł Łaszczych
Kierownik Zespołu


>> Zdjęcia


................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji PublicznejCopyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2011