Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: "Kurpianka" w Azji
Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" wrócił z Turcji, gdzie gościł w dniach od 2 do 7 września na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w miejscowości Nazilli, położonej w części azjatyckiej Turcji. Ten tygodniowy Festiwal łączy się ze świętem niepodległości, kiedy Nazilli i okoliczne wsie zostały wyzwolone spod panowania Greków.


"Kurpianka" po raz kolejny była ambasadorem polskiej kultury ludowej. W festiwalu uczestniczyły zespoły z 12 krajów: Bułgarii, Kosowa, Cypru, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Rumunii, Malezji, Macedonii, Białorusi, Grecji, Gruzji.


Inauguracja festiwalu odbyła się z udziałem gubernatora i władz miasta oraz przedstawicieli parlamentu tureckiego i regionu. Po odegraniu przez orkiestrę hymnu narodowego oraz po krótkich wystąpieniach władz i gości rozpoczęła się parada ulicami miasta, w której uczestniczyły zaproszone na Festiwal zespoły folklorystyczne. Przez kolejne dni w godzinach wieczornych w różnych częściach miasta i okolicznych miejscowościach odbywały się koncerty zespołów festiwalowych.


Turecką publiczność zachwyciliśmy tańcem, strojami, ale też naszą spontanicznością i serdecznością. Podczas kilkudniowego pobytu w Nazilli członkowie Zespołu "Kurpianka" wolny czas spędzali na zwiedzaniu miasta oraz uczestniczyli w zaplanowanych przez organizatora spotkaniach i atrakcjach. Odbyło się m.in. oficjalne spotkanie delegacji z gubernatorem w jego biurze, spotkanie podsumowujące festiwal i wymiana pamiątek, upominków między zespołami, wspólna zabawa w parku wodnym, wycieczka do Efezu i Kusadasi. W Efezie oglądaliśmy ruiny najstarszego i największego miasta Azji Mniejszej okresu starożytności. Odwiedziliśmy oddalone ok. 8 km od Efezu miejsce, gdzie zachował się dom, w którym jak głosi legenda przez ostatnie 9 lat swego życia mieszkała Matka Boska i stąd po śmierci została wniebowzięta. W tych okolicach mieszkał również św. Jan Apostoł. Natomiast w Kusadasi, jednym z piękniejszych kurortów nadmorskich pływaliśmy w Morzu Egejskim. W drodze powrotnej, zaprzyjaźniony zespół turecki, zaprosił nas na śniadanie do restauracji położonej nad zatoką Morza Marmara. Skąd podziwialiśmy panoramę Istambułu. Następnie Mostem Bosforskim dotarliśmy do Europy i udaliśmy się na nocleg w Serbii, a stamtąd już prosto do domu.


Zespół "Kurpianka" serdecznie dziękuje Panu Marcinowi Kierwińskiemu - Wicemarszałkowi Mazowieckiemu - za ogromne wsparcie finansowe wyjazdu, Panu Mariuszowi Popielarzowi - Dyrektorowi Delegatury UMWM w Ostrołęce - za pomoc w pozyskaniu środków na ten cel, Panu wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za stale okazywaną życzliwość oraz Zarządowi Powiatu Ostrołęckiego za sfinansowanie części kosztów transportu.


Tekst: Urszula Łaszczych


>> Zdjęcia


................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji PublicznejCopyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2011