Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: Marek Bieńczyk w Kadzidle

Marek Bieńczyk, znakomity polski pisarz postmodernistyczny, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, enolog, będzie gościć w Kadzidle. 28 listopada, o godzinie 18.00, spotka się z czytelnikami w Centrum Kultury Kurpiowskiej. Marek Bieńczyk przyjedzie na zaproszenie wójta Dariusza Łukaszewskiego. Współorganizatorami spotkania są kadzidlańskie instytucje: Centrum Kultury Kurpiowskiej i Publiczna Biblioteka.


Marek Bieńczyk studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika "L'atelier du roman". Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Jego debiutem naukowym była rozprawa Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci (1990). Jest członkiem International Federation of Wine and Spirits Journalists and Writers (F.I.J.E.V.), współpracuje z krakowskim Collegium Vini. Publikował i publikuje na temat wina m.in. w "Magazynie" "Gazety Wyborczej", "Przekroju", miesięczniku "Forbes", dwumiesięczniku "Magazyn Wino" i miesięczniku "Kuchnia". Wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny Wina Europy. 7 października 2012 został laureatem Nagrody Literackiej Nike za zbiór esejów Książka twarzy. Pozostałe książki Marka Bińczyka: Terminal, Tworki - nominacja do Nagrody Literackiej Nike, Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta za książkę roku w 2000 r., Paszport Polityki w 1999 r., Szybko i szybciej - eseje o pośpiechu w kulturze, Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci - Nagroda Fundacji im. Górskich, Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty - wyróżnienie Fundacji Kultury, nominacja do Nagrody literackiej Nike, Oczy Dürera. O melancholii romantycznej , Przezroczystość, Kroniki wina, Wina Europy 2003/2004, Wina Europy 2005/2006, Wina Europy 2009, Nowe Kroniki Wina. (Źródło: Wikipedia)


Zapraszamy serdecznie na spotkanie. Wstęp wolny.


................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej

Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2013