Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA





 .: Wycieczka do Warszawy

W ramach realizacji projektu "Kompetencje kluczowe drogą do sukcesu edukacyjnego i zawodowego" uczennice z klubu reportersko-filmowego wraz z opiekunką panią Anną Kubeł uczestniczyły w wycieczce do Warszawy, podczas której miały okazję zobaczyć studia telewizyjne TVP przy ulicy Woronicza, poznały także pracę Polskiego Radia oraz odwiedziły siedzibę Agory, w której mieści się redakcja Gazety Wyborczej.


Pierwszym punktem wyjazdu edukacyjno-poznawczego było spotkanie z przewodnikiem w budynku TVP, który w kilku słowach przybliżył nam historię telewizji, a następnie oprowadził po studiach nagrań. Zwiedzanie zaczęliśmy od reżyserki studia sportowego, w którym relacjonowane są wszystkie ważne wydarzenia sportowe, np. mecze piłki nożnej, siatkówki, skoki narciarskie, itp. Nasz przewodnik zaprezentował sprzęt znajdujący się w pomieszczeniu, opowiedział o przeznaczeniu poszczególnych konsoli (dźwiękowe, wizyjne, oświetleniowe, kamery, monitory), przytoczył kilka ciekawostek związanych z produkcją programów. Zobaczyliśmy także pomieszczenie, w którym montowane są programy telewizyjne oraz największe studio Telewizji Polskiej, w którym realizowane są między innymi znane programy publicystyczne ("Tomasz Lis na żywo", "Sprawa dla reportera") oraz rozrywkowe ("Jaka to melodia", czy dawniej "Śpiewające fortepiany"). Poznałyśmy szczegóły pracy wielu specjalistów (dekoratorzy, kamerzyści, dźwiękowcy) zobaczyłyśmy jak wiele urządzeń i ludzi jest potrzebnych do nagrania kilkuminutowego programu. Kolejnym miejscem, które poznałyśmy od kuchni było studio, w którym nagrywany jest autorski program Agaty Młynarskiej "Świat się kręci", gdzie szczególnie zachwyciła nas dekoracja. Także duże wrażenie wywarł na nas nowy gmach, w którym mieści się muzeum TVP. Zgromadzone są tam przeróżne sprzęty, rekwizyty używane dawniej do nagrywania programów, zdjęcia z emitowanych dawniej filmów. Zobaczyłyśmy także legendarne postacie z bajek i programów dla dzieci, tj. Jacek i Agatka, Kulfon i żaba Monika. Ostatnim punktem naszego pobytu w telewizji było studio, w którym realizowany jest program jaki możemy oglądać codziennie w godzinach porannych na ekranach naszych telewizorów. Oczywiście chodzi o program "Pytanie na śniadanie". Zasiadając na słynnej kanapie dla gości mogłyśmy poczuć się jak "gwiazdy programu", a moment ten każda z nas uwieczniła na pamiątkowej fotografii. Po wizycie w gmachu TVP udaliśmy się do siedziby Polskiego Radia, które mieści się przy ulicy Aleje Niepodległości. W holu spotkaliśmy się z przewodnikiem - redaktorem radiowym, który zapoznał nas z pracą Polskiego Radia, z historią i misją radia, zasadami funkcjonowania oraz realizowanymi programami. Pokazał od kuchni pracę redaktorów, realizatorów, pracowników obsługi technicznej. Obserwowaliśmy audycje "na żywo" w studiu Programu 1, Programu 2, Programu 4 - Czwórki, Newsroom, a także pracę osób tworzących portal polskieradio.pl. Zwiedzanie zakończyłyśmy na archiwach gdzie mogłyśmy zobaczyć imponujące zbiory nagrań oraz poznałyśmy metody nagrywania dźwięku i najnowsze technologie radiowe, w tym także zasady działania radia internetowego. Ta wyjątkowa przygoda z radiem pozwoliła nam z bardzo bliska przyjrzeć się pracującym w nim ludziom i przybliżyła nam jego funkcjonowanie. Po tych doświadczeniach wiemy, że Radio to nie tylko "gadające pudełko".


Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w nowoczesnym gmachu Agory przy ulicy Czerskiej. Agora to koncern, który jest wydawcą między innymi Gazety Wyborczej - ogólnopolskiego dziennika społeczno-politycznego, wydawanego od maja 1989 roku. Naszym przewodnikiem był dziennikarz, pan Marcin, który opowiedział nam o historii powstania gazety, od niego dowiedzieliśmy się, że oprócz codziennego wydania gazeta wydaje także cotygodniowe dodatki tematyczne np. "Turystyka" czy "Wysokie Obcasy" oraz serie tematyczne, wydawnictwa książkowe czy płyty. Mogłyśmy zobaczyć jakie są etapy powstawania gazety począwszy od pomysłów po planowanie układu na stronie aż do łamania i korekty. Pan Marcin odpowiadał na nasze pytania, opowiedział nam także kto za co odpowiada w redakcji, jakie zadania wykonują redaktorzy, dziennikarze, korespondenci czy fotoreporterzy, jakie są godziny ich pracy i zarobki oraz co trzeba zrobić by pracować w redakcji. Cieszymy się, że miałyśmy możliwość odwiedzenia tych miejsc, ponieważ są one ściśle związane z naszymi zainteresowaniami i działalnością naszego klubu reportersko-filmowego. Utwierdziłyśmy się w przekonaniu, że praca w mediach to bardzo ciekawe, a zarazem odpowiedzialne zajęcie. Były to dla nas bardzo cenne doświadczenia, które być może przydadzą się w przyszłości, gdy staniemy przed wyborem dalszej drogi kształcenia i własnego zawodu. Z wiedzą jaką teraz posiadamy będzie nam łatwiej podejmować decyzje, które wpłyną na całe nasze życie.



Relacja: Klub reportersko-filmowy


>> Zdjęcia

................................................................................................................







Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej

Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2014