Powrót do strony głównej




12 maja 2018 r. zmarł Józef Sobiecki
Honorowy Obywatel Gminy Kadzidło


   (zdjęcie: UG Kadzidło)





---------------------------


[Notatka ze strony Nagrody im. Oskara Kolberga]

Urodził się w Warszawie w 1935 r. Dzieciństwo spędził na Czerniakowie.

Był sąsiadem Stanisława Grzesiuka. W latach okupacji poznał piosenki warszawskiej ulicy. Z życiem, kulturą i mieszkańcami wsi zetknął się w Machorach nad rzeką Czarną, w regionie opoczyńskim, gdzie znalazł się po Powstaniu Warszawskim. Tu poznał smak "zalewajki" i ulęgałek, biegał po wsi w "obijakach". Tu po raz pierwszy był "gościem" na wiejskim weselu. Tu w mroźne grudniowe wieczory 1944 roku kolędował z wiejskimi dziećmi.


Po studiach na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego zamieszkał u Piotra Laskusa - pszczelarza we wsi Dąbrówka w regionie kołbielskim.

Pomagał mu w pasiece oraz przy sianokosach, żniwach i wykopkach. Spotykał się z kobietami wiejskimi, które opowiadały mu o dawnych weselach. W roku 1968 rozpoczął pracę w redakcji audycji "Głos Mazowsza, Kurpi i Podlasia" emitowanej przez Polskie Radio dla mieszkańców ówczesnego województwa warszawskiego. W pięćdziesięcioletnim okresie dokumentowania i popularyzowania kultury ludowej często odwiedzał z mikrofonem wsie tego regionu, twórców ludowych, badaczy-folklorystów, rejestrował najważniejsze wydarzenia kulturalne w regionie kurpiowskim, siedleckim, kobielskim, północno-mazowieckim. Dzięki jego wytrwałości i konsekwencji, wiedzy o współczesnej kulturze wsi mazowieckiej i rzetelności dziennikarskiej pozostawił bogate archiwum nagrań oraz szereg publikacji w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Pierwsze audycje Józefa Sobieckiego powstawały w latach sześćdziesiątych i były często jedynymi nagraniami dokumentującymi twórczość wybitnych artystów wiejskich. Wartość dokumentacyjną nagrań podnoszą walory merytoryczne i jakość techniczna rejestracji. W archiwum Józefa Sobieckiego znalazły się portrety dźwiękowe takich twórców jak: Kapela Józefa Mroza (1968-1970), Kapela Ptasińskich z Wielgolasu (1971 r.), Kapela Trzpilów z Mierżączki (1974 r.), Kapela Władysława Zarzyckiego - muzykantów z Powiśla Garwolińskiego, siedleckich zespołów "Podlasie" i "Chodowiacy" (1973-1975). Z regionu kobielskiego utrwalił postać Jana Żołądka, gawędziarza i wykonawcy ligawek adwentowych ze wsi Skorupy (w 1968 r.), Marianny Zgutki, wycinankarki z Rudzianka, Marianny Kubajek, tkaczki wycinankarki z Rudna, zespoły KGW z Rudzienka, Podbieli, zespół "Poleski" z Celestynowa. Zarejestrował autentyczne widowiska "Herody" w Budkach Wielgoleskich. Utrwalił na taśmie zespoły z Podlasia Nadbużańskiego, śpiewające po chachłacku oraz Kapelę Marczuków z Zakalinek. Z zespołem "Puszcza Biała" bawił się na zapustach w Obrytem. Gościł u Stefanii Seroki - ludowej poetki z tej wsi. Przemierzył z mikrofonem region sannicki, wysłuchiwał opowieści Marianny Siedlarek o strojach regionalnych, które szyła dla "Mazowsza". W Słubicach nagrał w remizie strażackiej "Wesele słubickie", a w Czermnie - skrzypka Józefa Ciastka. W r. 1975 utrwalił na taśmie "Wesele Boryny" w wykonaniu zespołów z Lipiec Reymontowskich i Boczek Chełmońskich. Wcześniej poznał Stanisława Klejnasa, skrzypka z Raducza. Prezentował na antenie niemal wszystkich mazowieckich laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga.


Obszarem szczególnie aktywnej działalności dokumentacyjnej redaktora Sobieckiego był region kurpiowski.

W 1968 roku zarejestrował "Wesele w Kadzidle". W 1969 gadki kurpiowskie w wykonaniu Stanisława Ceberka, Stanisława Sobiecha, Władysława Karaszewskiego. W latach 1968-1980 prezentował w audycjach twórców Oddziału Kurpiowskiego STL z terenu gmin Kadzidło, Myszyniec, Czarnia, Łyse, Lelis. Relacjonował i dokumentował wydarzenia kulturalne, przeglądy folklorystyczne, konkursy sztuki ludowej: "Miodobranie Kurpiowskie", "Palmy Kurpiowskie", "Wesele Kurpiowskie", warsztaty programu "Ginące zawody". Wśród materiałów archiwalnych J. Sobieckiego szczególne miejsce zajmuje dokumentacja i audycja na temat autora dzieł: "Puszcza Kurpiowska w pieśni" i "Wesele na Kurpiach", księdza Władysława Skierkowskiego, zrealizowana jako zapis wspomnień mieszkańców gminy Myszyniec o spotkaniach z nim.


Zgromadzone w toku wieloletniej pracy radiowej obszerne archiwum nagrań i audycji o ludowych artystach i zespołach regionalnych, o ważnych postaciach badaczy-folklorystów i o wydarzeniach kulturalnych w regionie podlega obecnie cyfryzacji, opracowaniu i ponownej emisji w Regionalnej Rozgłośni w Warszawie "Radia dla Ciebie".


Józef Sobiecki opublikował także wspomnienia z dziennikarskiej pracy na Kurpiach "Dźwiękowe ścieżki pamięci", które zostały wyróżnione nagrodą Związku Kurpiów.

W dalszej kolejności ukażą się materiały wspomnieniowe dotyczące pozostałych regionów Mazowsza oraz Podlasia Nadbużańskiego.


Za osiągnięcia w dziedzinie dokumentowania kultury ludowej Mazowsza Józef Sobiecki otrzymał odznaczenia: "Zasłużony Działacz Kultury", "Za zasługi dla Kultury Polskiej", nagrodę "Kurpik" Związku Kurpiów, tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło" (2014).

Kandydaturę Józefa Sobieckiego do Nagrody im. Oskara Kolberga 2017 poparło wiele osób i instytucji współpracujących z nim przez wiele lat i wysoko oceniających jego dorobek dziennikarskiej służby na rzecz dokumentowania i popularyzowania kultury ludowej, m.in. Muzeum Regionalne w Siedlcach, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, oddział Kurpiowski STL, Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. W. Skierkowskiego w Myszyńcu oraz Związek Kurpiów.


--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej





© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2018