Strona główna


 :: Czerwiec 2015


Światowy Zjazd Kurpiów
Wesele Kurpiowskie a.d. 2015

(tekst/fot.: UG)


Ksiądz Ryszard Kłosiński, proboszcz kadzidlańskiej parafii, celebrował tegoroczną uroczystą Mszę Świętą, podczas której, licznie zgromadzeni parafianie i Goście, mogli podziwiać ceremonię ślubu kurpiowskiego. Aleksandra Witkoś i Kamil Domurad, tancerze Zespołu "Kurpianka", znakomicie odegrali rolę Młodych. Swą homilię poświęcił ks. Proboszcz potrzebie umocnienia rodziny i małżeństwa. Cieszył oko kurpiowski orszak drużbantów oraz obecność Ewy Mielnickiej, Miss Polski, bardzo gorąco przyjętej przez uczestników tegorocznego Wesela Kurpiowskiego.


Więcej(29.06.2015)Uroczysta sesja Rady Gminy
(tekst/fot.: UG)


Uroczystości Wesela Kurpiowskiego poprzedziła uroczysta sesja Rady Gminy, podczas której radni, na wniosek Kapituły, przyznali tytuły Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. Nie zabrakło sztandaru Gminy Kadzidło oraz wzruszającej pieśni "Ty pobłogosław Im".


Więcej(29.06.2015)Występy Kapel Kurpiowskich z Kadzidła oraz Łomży
i koncert grupy Grim Orange Dice

(tekst/fot.: UG)


Na scenie w Zagrodzie Kurpiowskiej w sobotę 27 czerwca koncert Lao Che poprzedziły występy Kapeli Kurpiowskiej z Kadzidła, Kapeli Kurpiowskiej z Łomży oraz koncert grupy Grim Orange Dice.
Zdjęcia(29.06.2015)Koncert Lao Che
(tekst/fot.: UG)


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu Lao Che, który odbył się w Zagrodzie Kurpiowskiej 27 czerwca 2015 r.
Zdjęcia(29.06.2015)Panel dyskusyjny w Centrum Kultury Kurpiowskiej
(tekst/fot.: UG)


Od kilku już lat Wesele Kurpiowskie poprzedza panel dyskusyjny, podczas którego głos zabierają wybitni przedstawiciele świata nauki, sztuki, literatury. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć w dniu 27 czerwca Weronikę Grozdew-Kołacińską - znakomitą muzykolog, autorkę wielu książek i artykułów poświęconych muzyce ludowej, Kazimierza Brakonieckiego - olsztyńskiego poetę, wydawcę, tłumacza, Tadeusza Kruka - dziennikarza, animatora życia kulturalnego, chwalcę Kurpiowszczyzny oraz Tadeusza Franciszka Machnowskiego - poetę.Więcej(29.06.2015)Czarnia na medal!
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych)


To był niezwykle udany piknik. Mieszkańcy Czarni i Brzozowej oraz okolicznych wsi bawili się znakomicie
21 czerwca i nawet kapryśna aura nie zdołała niczego popsuć. Radna Katarzyna Pawłowska, sołtysi Urszula Prajs i Andrzej Serafin, wspomagani przez energiczną szefową Koła Gospodyń Wiejskich Aleksandrę Pawluk oraz inne panie z Koła, dwoili się i troili, zapewniając uczestnikom moc atrakcji.Więcej(27.06.2015)Blisko 150 000 złotych dla Gminy Kadzidło
(tekst: UG)


Gmina Kadzidło wzięła udział w projekcie unijnym Rozwój
e-usług i ich dostępu dla obywateli w ramach Mazowieckiej Sieci Społeczeństwa Informacyjnego "M@zowszanie".
Projekt "M@zowszanie" obejmuje zakup, dostawę, montaż, instalację, konfigurację i wdrożenie urządzeń, oprogramowania i instalacji elektronicznych oraz multimedialnych wraz z wyposażeniem biurowym.


Na terenie naszej gminy w projekcie biorą udział następujące 3 biblioteki: GBP w Kadzidle, Filia GBP w Dylewie oraz Filia GBP w Chudku.Więcej(26.06.2015)Uczniowie ZPO w Dylewie na wycieczce w Tatrach
(tekst: Teresa Maria Orzołek-Kaczyńska) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


W dniach 17-21 czerwca 2015 r. uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie poznawali najpiękniejsze zakątki Tatr. Każdy dzień miał swoje hasło przewodnie. Pierwszy "Uczę się historii" poświęciliśmy na zwiedzanie Krakowa. Zobaczyliśmy komnaty Wawelu, Rynek Główny, Smoczą Jamę i inne obiekty historyczne.Więcej(26.06.2015)Wybory na ławników
(tekst: UG)


W bieżącym roku odbędą się wybory na ławników do Sądu Okręgowego i Rejonowego w Ostrołęce, do rozpoznawania spraw cywilnych, karnych, rodzinnych i nieletnich oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych na kadencję 2016-2019.


Więcej
Załączniki
(08.06.2015)Wachowskie piknikowanie
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych, UG)


Pięknie bawili się mieszkańcy Wachu i okolicznych wsi podczas tegorocznego pikniku w dniu 14 czerwca. Grillowano, tańczono, śpiewano, koncertowano, rywalizowano o nagrody i rower przywieziony przez radnego wojewódzkiego Mirosława Augustyniaka i ostrołęcki WORD. Nie zabrakło dobrego humoru. Wystąpiły dzieci z wachowskiej szkoły, kadzidlańscy strażacy, zespoły Janiny i Ryszarda Kaczyńskich oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Tartaku.Więcej(25.06.2015)Gimnazjaliści wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pt. "Szkoła Marzeń"
(tekst: Jolanta Markowska) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W maju uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pt. "Szkoła Marzeń" organizowanym przez Senat RP. Prace naszych uczniów zostały wyróżnione przez komisję powołaną przez pana posła Andrzeja Kanię. 15 czerwca 2015 r. pod opieką pani Jolanty Markowskiej uczestnicy konkursu wyjechali do Warszawy, gdzie odbył się etap ogólnopolski.Więcej(25.06.2015)Eko-Tydzień w kadzidlańskim gimnazjum
(tekst: Elżbieta Szulkowska) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


18 czerwca 2015 r. miało miejsce w naszej szkole podsumowanie działań ekologicznych określanych mianem Eko-Tygodnia.Więcej(24.06.2015)Najlepsi sportowcy nagrodzeni
(tekst/fot.: UG)


Kornelia Suchecka, Daniel Gadomski, Karol Kudrzycki i Martyna Budziłek odnoszą od lat ważne sukcesy sportowe. Startują w zawodach najwyższej rangi, Mistrzostwach Polski, biorą udział w lekkoatletycznych zgrupowaniach, trenują pod okiem ostrołęckich trenerów Dariusza Dąbrowskiego i Marka Mierzejewskiego, coraz częściej są zapraszani do wspólnych treningów z kadrą polskich lekkoatletów.


Więcej(23.06.2015)Dostojny Jubileusz Stanisławy Parzych
(tekst/fot.: UG)


Stanisława Parzych, mieszkanka Kadzidła, skończyła 100 lat. Podczas uroczystości jubileuszowej w dniu 22 czerwca nie zabrakło kwiatów, upominków, pamiątkowego dyplomu oraz innych niespodzianek. W pięknym spotkaniu uczestniczyli najbliżsi, wójt Dariusz Łukaszewski, Przewodniczący Rady Jan Kulasik, Maria Murawska - zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Wojewodę Jacka Kozłowskiego reprezentował Stanisław Duszak, zaś Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jej kierownik Tadeusz Wiśniewski.


Więcej(23.06.2015)Patroni ulic w Kadzidle
(tekst: UG)


Kolejne kadzidlańskie ulice otrzymały swoje nazwy. Na wniosek mieszkańców radni podjęli stosowne uchwały. Na Wąglewie pojawiła się ulica Czesława Miłosza, znakomitego poety, eseisty, laureata literackiego Nobla, zaś w przeciwległej części Kadzidła pojawiła się ulica Wierzbowa.


Dziękujemy mieszkańcom za ciekawe pomysły i staranny dobór nazw ulic w naszej wsi.


(22.06.2015)Pożegnanie Stefanii Konopkowej
(tekst/fot.: UG)


W wieku 101 lat zmarła Stefania Konopkowa, nestorka kurpiowskich artystów, osoba niezwykle pogodna, obdarzona niezwykłą dobrocią i poczuciem humoru. W ceremonii pogrzebowej wzięli udział najbliżsi, mieszkańcy Tatar, miłośnicy kultury kurpiowskiej. Mszę Świętą pogrzebową 20 czerwca celebrował ks. proboszcz Ryszard Kłosiński. Stefania Konopkowa spoczęła na kadzidlańskim cmentarzu. Zachowamy Panią Stefanię w czułej i trwałej Pamięci.


Najbliższym składamy najszczersze kondolencje.


Zdjęcia(20.06.2015)Gimnazjaliści w Bieszczadach
(tekst: Ewa Piotrowska) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


5 dni (od 27 do 31 maja 2015 r.) trwała wycieczka 44 gimnazjalistów z Kadzidła w Ustrzykach Górnych w Bieszczadach. Wycieczkę zaczęliśmy od odwiedzenia Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w Komańczy, gdzie w latach 1955-1956 przebywał internowany Prymas Polski - Kardynał Stefan Wyszyński. Tam też w kaplicy zostawiliśmy piękną wycinankę przedstawiającą kard. Stefana Wyszyńskiego - ufundowaną przez Gminę Kadzidło, którą wykonała Wiesława Bogdańska.


Więcej(17.06.2015)"Wróżda" - fascynująca książka Marcina Tomczaka
(tekst/fot.: UG)


Marcin Tomczak, historyk, glebowianin, poeta, badacz Kurpiowszczyzny, wydał swoją debiutancką książkę, zatytułowaną "Wróżda". Opisuje Autor powojenną Glebę, jedynie epizodycznie pojawiają się inne kurpiowskie wsie: Kadzidło, Kopaczyska, Kierzek, Chudek. Przestrzeń niewielka, ale dobrze zaznaczona.


Więcej(17.06.2015)Podsumowanie Kursu doskonalącego dla nauczycieli "Dialekt kurpiowski z elementami historii i kultury Kurpiów"
(tekst: Halina Cichoń) (fot.: Eliza Cichoń)


12 czerwca 2015 r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle nastąpiło uroczyste podsumowanie Kursu doskonalącego dla nauczycieli "Dialekt kurpiowski z elementami historii i kultury Kurpiów". Kurs trwał od października 2014 r. i cyklicznie, raz w miesiącu, zajęcia odbywały się w różnych szkołach gminy Kadzidło (w Chudku, Wachu, Dylewie, Kadzidle).


Więcej(16.06.2015)Mistrzowie Gminy wyłonieni!
(tekst: UG) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


Zakończyły się pierwsze Mistrzostwa Gminy w Plażowej Piłce Siatkowej, rozegrane w ramach VI Kurpiowskiego Turnieju Siatkówki Plażowej. Zwycięzców wyłoniły zacięte i bardzo emocjonujące pojedynki. Panie grały w składach trzy, zaś Panowie dwuosobowych. Zawody zorganizowali: wójt Gminy Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej i Stowarzyszenie "Bractwo". Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne po 300, 200 i 150 zł, puchary, medale i dyplomy. Zawody sędziowali Zenon i Katarzyna Pierzchanowscy.


Więcej(15.06.2015)Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych gmin Kadzidło, Łyse, Lelis
(tekst: Zdzisław Parzych) (fot.: Archiwum OSP w Kadzidle)


W dniu 14 czerwca 2015 roku na stadionie sportowym w Lelisie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych gmin Kadzidło, Łyse, Lelis. W zawodach startowało 9 drużyn pożarniczych, w tym 2 drużyny żeńskie.


Więcej(15.06.2015)Konkurs "Na Najlepszego Czytelnika" rozstrzygnięty
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


1 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle został rozstrzygnięty konkurs "Na Najlepszego Czytelnika" dla dzieci z Kadzidlańskiego przedszkola. Konkurs trwał od 2 marca do 25 maja. W konkursie wzięło udział 15 dzieci. Najlepszymi czytelnikami zostali: Kamil Struniawski, Karolina Kwiatkowska, Magdalena Brzozowa, Zuzanna Marchewka, Cezary Sztejna i Dominika Trzcińska.


Więcej(15.06.2015)Pomoc Gminy Kadzidło dla Powiatu Ostrołęckiego
Nowa schetynówka i ścieżka rowerowa w Dylewie

(tekst: UG)


Gmina Kadzidło wsparła kwotą 140 000 zł budowę drogi powiatowej na odcinku Gminy Kadzidło, w Dylewie, od granicy gminy do skrzyżowania tej drogi z drogą krajową nr 53. W związku z tym, że przetarg wyłaniający wykonawcę, okazał się pomyślny dla inwestora, Gmina Kadzidło zastrzegła w umowie z powiatem ostrołęckim, że oszczędności po przetargu, w części wkładu gminnego mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na budowę ścieżki rowerowej, w granicach naszej gminy, wzdłuż drogi Szafarnia-Dylewo.


(12.06.2015)Finał projektu edukacyjnego: Na własne konto
(tekst: Ewa Rydel) (fot.: Agnieszka Ciak)


11 czerwca 2015 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Kadzidle pod opieką pani Ewy Rydel uczestniczyli w ogólnopolskim finale projektu edukacyjnego Na własne konto, który realizowany był przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przy dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego.


Więcej(12.06.2015)Wójt z absolutorium
(tekst/fot.: UG)


Podczas Rady Gminy w dniu 8 czerwca wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski otrzymał absolutorium za rok 2014. Przed głosowaniem radnych skarbnik Bożena Grzyb odczytała uchwały Składów Orzekających Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z dnia 24 kwietnia i 29 maja. Obydwie uchwały zawierały pozytywne opinie o przedłożonym przez Wójta Gminy Kadzidło sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 2014 i w sprawie udzielenia absolutorium za rok 2014. O udzielenie absolutorium wnioskowała również Komisja Rewizyjna Rady Gminy Kadzidło.


Więcej(11.06.2015)Ponad 140 000 złotych dla Jazgarki
(tekst: UG)


Gmina Kadzidło pozyskała 72 000 złotych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Dzięki temu wsparciu zostanie gruntownie wyremontowana jedna z dróg żwirowych w Jazgarce, o łącznej długości 3 kilometrów. Inwestycja kosztować będzie 144 000 złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Gminy Kadzidło. Prace zostaną zakończone w tym roku.


(11.06.2015)Konkurs Zeszytów Literackich, Wydawnictwa Austeria i Gminy Kadzidło
(tekst: UG)


Zapraszamy miłośników literatury, mieszkających w Gminie Kadzidło, do wzięcia udziału w Konkursie Literackim "Zapiski z wakacji". Konkurs adresowany jest do osób, które nie ukończyły 18 lat. Każdy z uczestników konkursu otrzyma w podarunku Notes Herbertowski, który do końca wakacji należy zapełnić zapiskami, spostrzeżeniami, wierszami, obserwacjami, zdjęciami, tworząc w ten sposób swoisty dziennik czasu dorastania.


Więcej(09.06.2015)VII miejsce unihokeistek z Chudka
(tekst: Marcin Lisiewski) (fot.: Archiwum ZS w Chudku)


W dniach 25-27.05.2015 r. odbyły się XVII Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt ze szkoły podstawowej. Zawody rozgrywane były w hali sportowo-widowiskowej w Radomiu. W grupie nasze dziewczęta pechowo zremisowały z drużyną z Zielonki 1:1, przegrały z Warszawą 0:1 i wygrały z drużyną z Płocka 7:0. Niestety mimo dobrych wyników i dobrej gry zajęły III miejsce w grupie.


Więcej(09.06.2015)W Golance, jak zwykle, fantastycznie!
(tekst: UG, Anna Skiba) (fot.: Grzegorz Parzych)


Udał się tegoroczny piknik w Golance w dniu 6 czerwca. I dla dzieci, i dla młodzieży, i dla dorosłych znalazło się coś ciekawego. Nie zabrakło gier, konkursów, koncertu i tanecznej zabawy. Wszystko pięknie przygotowała Pani sołtys Anna Skiba, wspomagana przez mieszkanki i mieszkańców wsi. Gmina Kadzidło wspomogła przygotowanie pikniku organizacyjnie i finansowo. Dziękujemy za udaną zabawę.


Więcej(09.06.2015)"Noc Bibliotek" w Dylewie
(tekst: Krystyna Łaszczych) (fot.: Archiwum biblioteki w Dylewie)


W sobotni wieczór 30 maja 2015 r. w Filii Bibliotecznej w Dylewie odbyła się "Noc Bibliotek" (I ogólnopolska edycja). Celem akcji była możliwość spotkania się ludzi, aby porozmawiać, posłuchać, obejrzeć przygotowaną wystawę prac i publikacji zaproszonych gości. To również możliwość zwrócenia zaległych książek przez zapominalskich czytelników.


Więcej(09.06.2015)Oferty pracy
(tekst: ZT Karaska)


Zakład Torfowy Karaska Henryk Skowroński poszukuje kandydatów na stanowiska:

  • Elektryk
  • Spawacz elektryczno-gazowy
  • Operator ładowarki

Miejsce pracy: Karaska.


Więcej(09.06.2015)Mieszkańcy Siarczej Łąki i Todzi bawili się na pikniku
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Grzegorz Parzych)


W dniu 31 maja przy pięknej słonecznej pogodzie mieszkańcy Siarczej Łąki i Todzi bawili się na swoim pierwszym pikniku wiejskim. Dzieci, które przybyły licznie, bardzo chętnie brały udział w grach, zabawach oraz konkursach przygotowanych przez instruktorów Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle wygrywając ciekawe nagrody. Rozrywkę uczestnikom zapewniło, zaproszone przez tamtejszą społeczność Koło Gospodyń Wiejskich z Tartaku.


Więcej(09.06.2015)Legia Warszawa - Górnik Zabrze
(tekst/fot.: UG)


Blisko pięćdziesięcioosobowa grupa kibiców z Dylewa, Chudka i Kadzidła obejrzała niedzielny mecz (7 czerwca) stołecznej drużyny z zabrzańskim Górnikiem. Byliśmy świadkami przepięknej oprawy, dobrych akcji, dwóch bramek dla Legii oraz smutku z zajęcia dopiero drugiego miejsca w tegorocznych rozgrywkach Ekstraklasy. Dziękujemy nauczycielom oraz Mirosławowi Lesińskiemu za opiekę nad uczestnikami wyjazdu, który zorganizował wójt Dariusz Łukaszewski.


Zdjęcia(08.06.2015)Szkolny Dzień Języków Obcych w ZPO w Kadzidle
(tekst: Sylwia Włodarczyk) (fot.: Magdalena Gwiazdowska)


2 czerwca 2015 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle został zorganizowany Szkolny Dzień Języków Obcych. Przedsięwzięcie miało na celu zaprezentowanie swoich umiejętności językowych poprzez wykonanie projektów w języku angielskim i niemieckim. Tego dnia na korytarzach naszej szkoły można było obejrzeć prace na temat krajów anglojęzycznych oraz Niemiec.


Więcej(08.06.2015)Wybory na ławników
(tekst: UG)


W bieżącym roku odbędą się wybory na ławników do Sądu Okręgowego i Rejonowego w Ostrołęce, do rozpoznawania spraw cywilnych, karnych, rodzinnych i nieletnich oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych na kadencję 2016-2019.


Więcej
Załączniki
(08.06.2015)Ogromny sukces unihokeistek z Chudka
(tekst: Waldemar Żmudziński) (fot.: Archiwum ZS w Chudku)


W dniach 20-21.05.2015 r. odbyły się XVII Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt z gimnazjum. Zawody odbyły się w hali sportowo-widowiskowej w Łochowie. Nasza drużyna wygrała wszystkie mecze w grupie, a następnie stoczyła dramatyczny pojedynek z drużyną z Płochocina. Po zaciętej walce nasze dziewczęta wygrały w dogrywce 3:2 i awansowały do finału.


Więcej(08.06.2015)Procesja Bożego Ciała
(tekst/fot.: UG)


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z procesji Bożego Ciała, która odbyła się 4 czerwca 2015 r. w Kadzidle.


Zdjęcia(07.06.2015)Weronika Gasek i Paulina Giers laureatkami ogólnopolskiego konkursu
(tekst/fot.: Teresa Maria Orzołek-Kaczyńska)


Weronika Gasek i Paulina Giers - uczennice klasy II Publicznego Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego "Spod znaku Orła wszyscy jesteśmy", organizowanego w ramach VII Międzynarodowego Kongresu Pedagogów Pracujących na Rzecz Integracji i XIX Kongresu Systemu Edukacja Przez Ruch, pt. "Orły Wolności". Ich wiersze zdobyły wyróżnienie.


Więcej(03.06.2015)"Kurpie Zielone w Literaturze"
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


27 maja w GBP w Kadzidle odbyły się eliminacje XXXII Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze" dla uczniów Szkoły Podstawowej. Do konkursu przystąpiło 35 uczniów ze Szkół Podstawowych Gminy Kadzidło. W recytacji wiersza wzięło udział 26 recytatorów, a w kategorii gadka kurpiowska 9 gawędziarzy. Komisja w składzie: Barbara Komorowska, Teresa Ogniewska i Ewa Wiśniewska wytypowała w kategorii wiersz I miejsce: Julia Kord i Anastazja Popielarczyk; w kategorii gadka kurpiowska I miejsce: Marta Niedźwiecka i Iga Nalewajk...


Więcej(02.06.2015)Spotkanie z Heleną Białczak
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


26 maja w bibliotece odbyło się czytanie bajek dla dzieci z przedszkola z Kadzidła. Zaproszonym gościem na to spotkanie była pani Helena Białczak - emerytowana pielęgniarka. Pani Helena opowiadała dzieciom na czym polega praca pielęgniarki, jak jest trudna oraz ile niesie radości w przynoszeniu ulgi chorym ludziom. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się jak należy dbać o zdrowie, jak wyglądają strzykawki i opatrunki oraz do czego służą.


Więcej(02.06.2015)
© Urząd Gminy Kadzidło 2015