Strona główna


 :: Grudzień 2015


Budżet Gminy Kadzidło na rok 2016 uchwalony!
(tekst/fot.: UG)


29 grudnia, podczas sesji Rady Gminy, radni, na wniosek wójta Dariusza Łukaszewskiego, uchwalili budżet gminy na rok 2016. Dyskusję nad budżetem oraz samo głosowanie poprzedziło odczytanie, przez Bożenę Grzyb - skarbnik Gminy Kadzidło, uchwał Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej. Opinie pozytywne dotyczyły projektów uchwał w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kadzidło na lata 2016-2024 oraz projektu samej uchwały budżetowej Gminy Kadzidło.Więcej

(29.12.2015)Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach konkursu otwartego dla Osi Priorytetowej VIII

Przedmiotem konkursu są projekty dotyczące wsparcia indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób w wieku 30 lat i więcej, biernych zawodowo, należących do grup defaworyzowanych.Ogłoszenie

(28.12.2015)Turniej siatkarski kobiet
(tekst: EC) (fot.: GG)


Dnia 27.12.2015 odbył się poswiąteczny turniej siatkarski kobiet. Do gry przystąpiły 4 drużyny kobiet z terenu Gminy Kadzidło. Zawody zorganizowali: wójt Gminy Kadzidło oraz Zenon Pierzchanowski, który sędziował mecze. Wyniki turnieju:
I miejsce - Licealistki
II miejsce - HeyTim
III miejsce - Gimnazjalistki
IV miejsce - Wilki.

Drużyny otrzymały medale oraz łakocie z rąk wójta Gminy Kadzidło. Zachęcamy do spędzania czasu wolnego aktywnie, na sportowo. Dziękujemy za udział i wspólną zabawę.Zdjęcia

(28.12.2015)Mikołaj w Kadzidle
(tekst/fot.: Tomasz Suchecki)


W dniu 21.12.2015 r. Mikołaj złożył życzenia mieszkańcom naszej gminy i rozdał 102 paczki dla dzieci. Do Centrum Kultury Kurpiowskiej zaprosili go Wójt Gminy Dariusz Łukaszewski, Przewodniczący Rady Gminy pan Jan Kulasik, radni, sołtysi oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Kadzidle.Więcej

(28.12.2015)Wigilia w Glebie
(tekst/fot.: Zdzisław Pokora)


Dnia 20.12.2015 roku w świetlicy wiejskiej w Glebie odbyło się spotkanie wigilijne strażaków z OSP i pań z Koła Gospodyń. Na spotkanie przybyli także zaproszeni goście: ks. proboszcz Ryszard Kłosiński, wójt Dariusz Łukaszewski, dyrektor szkoły podstawowej w Glebie Pani Julia Niedźwiecka i Pani Katarzyna Nowak, która prowadzi księgowość naszej jednostki. Spotkania opłatkowe stały się naszą trdycją, organizowane są już od kilku lat, a po raz drugi wspólnie z Kołem Gospodyń. Dziękujemy wszystkim za przybycie i za wspólnie spędzony czas, w duchu przyjaźni, wspólnej modlitwy, za śpiewanie kolęd oraz przełamanie się opłatkiem i składanie życzeń.Zdjęcia

(23.12.2015)Spotkanie z Marcinem Tomczakiem w Glebie
(tekst/fot.: Zdzisław Pokora)


Dnia 11.12.2015 r. w Szkole Podstawowej w Glebie odbyło się spotkanie z Marcinem Tomczakiem, autorem książki pt: "Wróżda". Marcin Tomczak jest naszym ziomkiem, ponieważ pochodzi z naszej miejscowości. Wychował się na glebowskiej ziemi nad Omulwią i jest pierwszym człowiekiem w historii Gleby, który napisał książkę. Tak więc, jak sam powiedział podczas spotkania, ten wieczór był dla Niego wyjątkowy, ponieważ mógł zaprezentować swoje dzieło przed ludźmi, wśród których wyrastał.Więcej

(23.12.2015)Spotkanie z Marcinem Tomczakiem w Wachu
(tekst: Łucja Sobiech) (fot.: Archiwum ZS w Wachu)


15 grudnia w Zespole Szkół w Wachu odbyło się spotkanie z Marcinem Tomczakiem, autorem "Wróżdy". Pan Marcin wyjaśnił skąd ten dziwny tytuł książki, wspomniał o jej bohaterach, którzy mieli swój pierwowzór wśród rodziny i jego znajomych. Opowiadał też o trudnych, powojennych czasach, o partyzantach i organach PRL, które ich zwalczały.

Do rozmowy włączyły się także 2 panie, z których jedna wspomniała swoje osobiste przeżycia z tamtych lat, a druga opowiedziała o swojej rodzinie, z której 5 osób zostało zabitych kilka miesięcy po wyzwoleniu. Organizatorami spotkania byli: Filia Biblioteczna w Wachu i Zespół Szkół w Wachu.Zdjęcia

(22.12.2015)Otrzymaliśmy Certyfikat...
(tekst: Marzena Pokora) (fot.: Archiwum SP w Jazgarce)


Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Jazgarce w bieżącym roku szkolnym otrzymała certyfikat "WIARYGODNA SZKOŁA" w kategorii Szkoła Podstawowa w ramach Ogólnopolskiego Programu Wiarygodna Szkoła. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, bowiem oznacza ono wysoką jakość nauczania oraz zapewnienie uczniom odpowiednich standardów w zakresie wychowania i bezpieczeństwa. Uzyskanie tego prestiżowego tytułu poprzedził pozytywnie zakończony proces weryfikacji, który przeprowadziła Kapituła Programu w oparciu o procedury zawarte w Regulaminie Programu. Uzyskany przez szkołę Certyfikat wzmacnia naszą pozycję wśród innych szkół jako wiarygodnego partnera edukacji. Zobowiązuje nas także do dalszej, jeszcze bardziej efektywnej pracy dydaktycznej i wychowawczej.(22.12.2015)Starosta mrągowski z wizytą w Kadzidle
(tekst/fot.: UG)


Starosta mrągowski Antoni Karaś oraz Krzystof Brodzik - członek Zarządu, złożyli wizytę 18 grudnia w Urzędzie Gminy w Kadzidle i spotkali się z wójtem Dariuszem Łukaszewskim. W spotkaniu wziął również udział Adam Białobrzeski - prezes ZGKiM w Kadzidle. Włodarze samorządów omówili możliowści współpracy kulturalnej, turystycznej, sportowej, artystycznej. Gmina Kadzidło oraz Powiat Mrągowski w najbliższym czasie staną się samorządami partnerskimi. Stosowną uchwałę podjęła już Rada Powiatu. Analogiczną uchwałę Rada Gminy Kadzidło podejmie jeszcze w tym roku.

Dziękujemy Panu Staroście, Zarządowi oraz Radzie Powiatu Mrągowskiego za wolę współpracy z naszą gminą oraz Kurpiowszczyzną.


Zdjęcia

(21.12.2015)Opłatek w Piaseczni
(tekst/fot.: UG)


Ukłony dla Pani sołtys Renaty Zaniewskiej, radnego Kazimierza Koczkodana i tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Gości witał pięknie przygotowany stół, życzenia oraz kolędy. Dziękujemy za samo spotkanie oraz przysłowiową, kurpiowską gościnność.


Zdjęcia

(20.12.2015)Opłatek w Tatarach
(tekst: UG) (fot.: Archiwum Bogumiły Kardaś)


To już tradycja. Pani sołtys Bogumiła Kardaś oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały 13 grudnia wzruszające spotkanie opłatkowe. Nie zabrakło kolęd, smacznych potraw oraz gustownych upominków. Dziękujemy Pani sołtys oraz tatarskim gospodyniom za zaproszenie i wspólnie spędzony czas.


Zdjęcia

(19.12.2015)Lekcje biblioteczne w Chudku
(tekst/fot.: Elżbieta Sadłowska)


W filii bibliotecznej w Chudku w listopadzie i grudniu odbywały się lekcje biblioteczne, podczas których dzieci dowiadywały się na czym polega praca ludzi różnych zawodów. Na podstawie wiersza J. Tuwima "Wszyscy dla wszystkich", dyskutowały, który zawód jest najważniejszy, najbardziej potrzebny. Dzieci opowiadały o pracy swoich rodziców oraz o tym, który zawód chciałyby wykonywać jak dorosną. Na koniec każdej lekcji bibliotecznej dzieci dostały do pokolorowania obrazek przedstawiający osobę wykonującą konkretny zawód.

Dziękujemy dzieciom i paniom nauczycielkom: Krystynie Wołosz, Urszuli Szymczyk, Marcie Tomczak i Agnieszce Żebrowskiej za udział w spotkaniach.


Zdjęcia

(17.12.2015)"Akcja: e-motywacja" w chudkowskiej bibliotece
(tekst/fot.: Elżbieta Sadłowska)


Biblioteka w Chudku wzięła udział w miesiącach od września do grudnia 2015 r. w projekcie "Akcja: e-motywacja" prowadzonym przez Fundację Orange. Były to wideo-konferencje, adresowane szczególnie do osób starszych, podczas których przez Internet uczestniczyliśmy w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, którzy opowiadali o swoich pasjach i sukcesach.


Zdjęcia

(17.12.2015)Kadzidlańscy policjanci z nowym samochodem
(tekst/fot.: UG)


Gmina Kadzidło przekazała Policji Państwowej 20 000 zł na zakup nowego samochodu dla kadzidlańskich policjantów. Samochód, marki KIA, już jeździ po naszych drogach. Gratulujemy komendantowi Dariuszowi Klikowi oraz naszym policjantom nowego zakupu, dzięki któremu będzie bezpieczniej.


Zdjęcia

(16.12.2015)E-CENTRA - Aktywizacja cyfrowa mieszkańców Gmin
(tekst: UG)


Gmina Kadzidło wyraziła wolę do udziału w projekcie pt.: E-CENTRA - AKTYWIZACJA CYFROWA MIESZKAŃCÓW GMIN w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, który realizowany będzie w Partnerstwie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety badającej zapotrzebowanie w zakresie umiejętności cyfrowych mieszkańców.


Więcej

(15.12.2015)Zapraszamy na kiermasz
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych)


Już tylko do czwartku 17 grudnia trwa Bożonarodzeniowy Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego w Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle.

Zapraszamy!


Zdjęcia

(15.12.2015)Pożegnaliśmy Stanisławę Olender
(tekst: UG) (fot.: Dariusz Olender, UG)


Zmarła Stanisława Olender, nestorka kurpiowskich twórców, znakomita wycinankarka i hafciarka, twórczyni ludowa, autorka pieczywa obrzędowego, kierców, bibułowych kwiatów, pisanek. Ceniona i nagradzana artystka spoczęła na kadzidlańskim cmentarzu. W ostatniej drodze w dniu 9 grudnia wzięli udział najbliżsi, twórcy ludowi, władze samorządowe, delegacje różnych instytucji, miłośnicy Kurpiowszczyzny. Dziękujemy Pani Stanisławo, za piękne, owocne życie oraz miłość do swej małej ojczyzny.


Zdjęcia

Wycinanki Stanisławy Olender

(10.12.2015)Spotkanie z Kazimierzem Nurczykiem
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


4 grudnia w dniu górniczego święta "Barbórki" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle dzieci z klas Ib i Ic z ZPO w Kadzidle spotkały się z górnikiem. Zaproszonym gościem był Pan Kazimierz Nurczyk z Chudka, który zawodowo przez wiele lat pracował w górnictwie węgla kamiennego.


Więcej(10.12.2015)Ozdoby choinkowe - warsztaty z rodzicami
(tekst: Justyna Kozłowska) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia zagościł dnia 4 grudnia
2015 r. w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle, gdzie odbyły się warsztaty, na które zostali zaproszeni Rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami wykonać ozdoby świąteczne.


Więcej(09.12.2015)Zakup motopompy dla strażaków z Wachu
(tekst: UG)
Zakup motopompy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wachu dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl, w formie dotacji, w kwocie 13 824,00 zł.


(09.12.2015)Światowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu w Kadzidle
(tekst: Justyna Kozłowska) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


W dniu 25.11.2015 r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola już po raz kolejny uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. W imprezie aktywny udział brali również rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek.


Więcej(08.12.2015)"Szkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników OSP"
(tekst: Zdzisław Parzych) (fot.: Archiwum OSP w Kadzidle)


W dniu 29.11.2015 r. zakończyło się trwające od 20.11.2015 r. "Szkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego strażaków ratowników OSP", realizowane w Komendzie Miejskiej PSP w Ostrołęce dla 32 druhów z jednostek OSP powiatu ostrołęckiego.


Więcej(04.12.2015)Wystąpiły w Przedświcie
(tekst/fot.: Barbara Wiśniewska)


Koła Gospodyń Wiejskich z Chudka i Kadzidła w dniu 22 listopada wyjechały na występy do Przedświtu w gminie Wąsewo. Koła reprezentowały pieśni i gadki kurpiowskie oraz pieśni patriotyczne. Przedstawicielki KGW dziękują serdecznie panu wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu, za zorganizowanie pojazdu.


Zdjęcia(04.12.2015)Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie Gminy Kadzidło w 2015 roku
(tekst: UG)

Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie Gminy Kadzidło w 2015 roku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji,
w kwocie 64 965,00 zł.


(04.12.2015)Umowa partnerska pomiędzy Starostwem Mrągowskim a Gminą Kadzidło
(tekst: UG)
Wcześniejsze rozmowy pomiędzy Antonim Karasiem starostą mrągowskim a wójtem Dariuszem Łukaszewskim nabierają formalnego wymiaru. Jeszcze w grudniu obydwa samorządy podejmą stosowne uchwały, dzięki którym Powiat Mrągowski oraz Gmina Kadzidło nawiążą oficjalne relacje. Dzięki umowie będzie możliwa wymiana młodzieży i doświadczeń, ścisła współpraca kulturalna, oświatowa, sportowa, wzajemna promocja. Starostwo Mrągowskie jest drugim samorządem partnerskim dla Gminy Kadzidło, która od kilku już lat współpracuje z Rejonem Solecznickim, położonym na Litwie.

Dziękujemy Panu Staroście Antoniemu Karasiowi, Zarządowi Powiatu, Radzie Powiatu za okazaną życzliwość, fascynację Kurpiami i szczerą chęć współpracy z naszą Gminą.


(03.12.2015)Handlowa z nową nawierzchnią
(tekst/fot.: UG)


Zakończyły się prace na ulicy Handlowej w Kadzidle. Droga otrzymała nawierzchnię bitumiczną, powstały pobocza, nieco wcześniej zainstalowano oświetlenie. Dzięki życzliwości mieszkańców prowadzących przy tej ulicy działalność gospodarczą powstał również chodnik. Chodnik wykonali pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Urzędu Gminy w Kadzidle. Nawierzchnia asfaltowa liczy blisko 250 metrów. Koszt inwestycji wyniósł 170 000 złotych. Środki finansowe pochodzą z budżetu Gminy Kadzidło. To kolejna inwestycja, którą zrealizowano bez kredytów. Prace wykonała firma "Ostrada". Dziękujemy Państwu: Zerhauom, Dudkom, Białobrzeskim, Rózieckim, Ciężarom za współfinansowanie budowy chodnika. Nadzór nad całością inwestycji sprawował Wiesław Nasiadka - kierownik ds. inwestycji w Urzędzie Gminy w Kadzidle.


Zdjęcia(02.12.2015)Kościół w Kadzidle pięknieje
(tekst/fot.: UG)


Przedstawiamy efekt prac budowlanych, dzięki którym zostanie odnowiona i wzmocniona elewacja kadzidlańskiego kościoła. Te trudne i kosztowne prace podjął ksiądz proboszcz Ryszard Kłosiński wspierany przez życzliwych parafian. Dziękujemy!


Zdjęcia(01.12.2015)Gimnazjaliści w Muzeum Historii Żydów Polskich oraz w Stawisku Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów
(tekst/fot.: UG)


Gimnazjaliści z Kadzidła oraz Chudka, pod opieką nauczycieli Ewy Rydel oraz Marianny Orzoł, zwiedzili 27 listopada warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Była to prawdziwa lekcja historii. Uczniowie najpierw przystanęli przed Pomnikiem Bohaterów Getta, przy ławeczce z bohaterskim Janem Karskim oraz uliczce Ireny Sendlerowej.


Więcej(01.12.2015)
© Urząd Gminy Kadzidło 2015