Strona główna


 :: Grudzień 2016


Wesele Kurpiowskie na pocztówkach.
Biblioteczka Kurpiowska, t. 17

(tekst/skany: UG)


Prace plastyczne uczniów z gminnych szkół doczekały się szczególnego wyróżnienia. Stały się pocztówkami.

Uczniowie wzięli udział w konkursie "Wesele Kurpiowskie oczami dziecka", zorganizowanym przez wójta Dariusza Łukaszewskiego oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej. Efekt przeszedł oczekiwania organizatorów. Powstały małe arcydzieła. Stąd pomysł, aby nagrodzić autorów w sposób szczególny.


Więcej
(30.12.2016)Będzie kolejna schetynówka!
(tekst: UG)


Sukcesem zakończyły się nasze starania o dofinansowanie drogi gminnej Kadzidło-Todzia-Siarcza Łąka. Nasz wniosek został bardzo wysoko oceniony i uzyskał dofinansowanie w wysokości
1 197 423 złotych.


W roku 2017 powstanie blisko czterokilometrowa, asfaltowa droga, o szerokości 5 metrów, wraz z poboczami, rowami przydrożnymi, przebudową przepustów i oznakowaniem drogowym. Wartość inwestycji wyniesie 2 394 846 złotych. Warto podkreślić, że tegoroczny konkurs ogłoszony w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej był bardzo trudnym konkursem. Blisko połowa złożonych wniosków została odrzucona z powodów formalnych. Tym bardziej cieszy wysoka ocena wniosku złożonego przez Gminę Kadzidło.(30.12.2016)Budżet na 2017 rok uchwalony!
(tekst/fot.: UG)


Uchwalenie budżetu na rok 2017 poprzedziły obrady gminnych komisji oraz uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Wszystkie komisje gminne oraz Regionalna Izba Obrachunkowa podjęły pozytywne uchwały o przedłożonym przez wójta Gminy Kadzidło projekcie budżetu.

Dochody budżetowe zostały ustalone w wysokości 46 900 580 złotych, zaś wydatki w wysokości 45 359 424 złotych. Zadłużenie Gminy Kadzidło wynosi 28% i jest najniższe od wielu lat.


Więcej
(29.12.2016)"We mgle" - tomik wierszy Ireny Duchowskiej,
Biblioteczka Kurpiowska, tom 16

(tekst/fot.: UG)


Ukazał się właśnie tomik wierszy "We mgle", autorstwa Ireny Duchowskiej, Polki mieszkającej na Litwie.

Irena Duchowska jest poetką, poetką zatroskaną, to znaczy taką, która nieustannie przypomina i nieustannie jest zobowiązana. Wilnianka (o gnieździe rodzinnym powie najczulej: "Moja Słomianka"), mieszkająca na Żmudzi. Polka z krwi i kości. Pryncypialna. Jednoznaczna. Twarda. Przypięta na stałe do zasad już niemodnych. Prostolinijna. Wrażliwa.


Więcej
(29.12.2016)Nauczyciele kontra uczniowie
(tekst: uczennica klasy III Patrycja Gadomska)
(fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W piątek 16 grudnia na hali sportowej odbył się (kontynuowany od lat) mecz piłki siatkowej nauczyciele vs. uczniowie.

W rozgrywkach brało udział sześciu nauczycieli oraz dwunastu uczniów klas trzecich. Mimo starań gimnazjalistów mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla nauczycieli. To już kolejny raz kiedy nauczyciele byli lepsi, uczniowie zaś obiecują rewanż i liczą w końcu na wygraną.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się w realizację pomysłu.


Zdjęcia
(28.12.2016)Wigilia w szkole w Glebie
(tekst/fot./film: Anna Serowik)


Dnia 15 grudnia w Szkole Podstawowej w Glebie odbyła się Wigilia. Spotkanie rozpoczęto Jasełkami, które zaprezentowali rodzice.

Dzieci były zachwycone przedstawieniem. Po występie zebrani goście, rodzice, uczniowie i nauczyciele złożyli sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie wspaniałej Wigilii.


Zdjęcia

Film


(27.12.2016)Kadzidło - Boże Narodzenie 2016
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Nalewajk)


Kadzidło - Boże Narodzenie 2016 w obiektywie Grzegorza Nalewajka.

Zapraszamy do oglądania zdjęć.


Zdjęcia
(24.12.2016)Joasia Banach ciężko pracuje
(tekst/fot./film: Joanna Banach)


Kurpiowska lekkoatletka Joanna Banach, obecnie zawodniczka klubu sportowego AZS AWF Kraków, ciężko trenuje przed rozpoczęciem sezonu sportowego 2017.

Zawodniczka pochodząca z Tatar (gmina Kadzidło) przebywała na zgrupowaniu w Zakopanem, gdzie szlifowała formę przed sezonem halowym.


Więcej
(23.12.2016)II Koncert Gitarowy
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


18 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle odbył się
II Koncert Gitarowy, którego głównym pomysłodawcą był Łukasz Młynarczyk, zaś organizatorami wójt Gminy Kadzidło i Gminna Biblioteka Publiczna.


Młodzi wykonawcy po raz drugi ujęli publiczność pięknymi polskimi kolędami przed ważną publicznością, którą byli najbliżsi.


Więcej
(22.12.2016)Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii
(tekst: PLW)


Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrołęce, mając na uwadze zmieniającą się sytuację w zakresie występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków zwraca się z prośbą o niezwłoczne zawiadomienie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrołęce o każdym przypadku znalezienia większej liczby padłych dzikich ptaków (poza pojedynczymi sztukami), zaobserwowaniu ptaków, których zachowanie może wskazywać na występienie choroby, np. objawy ze strony układu nerwowego.


(22.12.2016)"Graj gracyku..."
(tekst: Paweł Łaszczych) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


W piątkowy wieczór 16 grudnia
2016 r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle odbyło się spotkanie podsumowujące roczne warsztaty gry na harmonii pedałowej prowadzone przez muzykanta ludowego Grzegorza Golana z Kadzidła.


Przez cały rok trwały warsztaty nauki gry na jednym z tradycyjnych ludowych instrumentów występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej - harmonii pedałowej.


Więcej
(21.12.2016)Ogólnopolski konkurs plastyczny: "Zapobiegajmy pożarom" rozstrzygnięty
(tekst: Zdzisław Parzych) (fot.: UG)


W ramach szerzenia wiedzy wśród dzieci i młodzieży w zakresie zachowania bezpieczeństwa w momencie występowania wszelkiego typu zagrożeń został rozstrzygnięty w gminie Kadzidło ogólnopolski konkurs plastyczny pod hasłem: "Zapobiegajmy pożarom".

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu gminy Kadzidło - łącznie 32 prace wykonane techniką malarską, rysunku, grafiki. W dniu 14 grudnia br. jury oceniło prace i wyłoniło z nich 12, które będą reprezentowały Gminę Kadzidło w eliminacjach powiatowych w Ostrołęce.


Więcej
(20.12.2016)Finał Gali Molierowskiej z udziałem gimnazjalistów z Chudka
(tekst: Ewa Pierzchała) (fot.: Archiwum ZS w Chudku)


Dnia 14 grudnia 2016 r. grupa 25 uczniów z Zespołu Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wraz z nauczycielami: E. Wiśniewską, S. Kowalczyk i E. Pierzchałą wzięła udział w Gali Finałowej w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, na którą zostali zaproszeni w związku z podsumowaniem IV edycji Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski.

W tym roku motywem przewodnim była twórczość francuskiego komediopisarza w myśl tytułu festiwalu "Molier. Śmiech i łzy".


Więcej
(19.12.2016)Warsztaty dla przedszkolaków w bibliotece w Chudku
(tekst/fot.: Elżbieta Sadłowska)


15 grudnia w Filii Bibliotecznej w Chudku, dzieci z przedszkola (grupa 4 i 5 latków) wraz z opiekunami Panią Moniką Nosek i Panią Weroniką Gąską, wzięły udział w zajęciach plastycznych, podczas których wykonały kolorowy łańcuch na choinkę i pokolorowały kartki świąteczne.

Zapraszamy do oglądania zdjęć.


Zdjęcia
(19.12.2016)Spotkanie z Czesławą Kaczyńską i Iwoną Zyśk
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


Dnia 15 grudnia 2016 r. na zajęciach z dialektu kurpiowskiego gościliśmy Panią Iwonę Zyśk ze Związku Kurpiów i twórczynię ludową Panią Czesławę Kaczyńską.

Związek Kurpiów zorganizował spotkanie warsztatowe dla uczniów objętych projektem "Nauka dialektu kurpiowskiego", podczas którego poznali tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.


Więcej
(19.12.2016)Szkolny Dzień Zdrowia
(tekst: Agnieszka Ciak) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


9 grudnia 2016 r. obchodziliśmy Szkolny Dzień Zdrowia przebiegający pod hasłem: "Jaki tryb życia prowadzi młodzież naszego Gimnazjum?".

Na początku uroczystości uczennice klasy IIB: Zuzanna Puławska i Aleksandra Parzych oraz II D: Ida Bakuła i Izabela Parzych przedstawiły nam prezentację dotyczącą zdrowego trybu życia. Następnie poznaliśmy wyniki badań BMI uczniów wszystkich klas oraz wyniki przeprowadzonej ankiety. Na zakończenie zwycięzcy konkursu na najciekawszą gazetkę otrzymali nagrodę - kosz owoców. Mamy nadzieję, że przedstawione treści dotyczące ww. tematyki na długo pozostaną w pamięci gimnazjalistów i przyczynią się do lepszego poszanowania zdrowia.


Zdjecia
(18.12.2016)Spotkanie z dietetyczką
(tekst: Uczniowie kl. III B wraz z wychowawcą) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


8 grudnia 2016 r. gościem uczniów klasy III B Publicznego Gimnazjum w Kadzidle była dietetyczka - Pani Joanna Duch.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się na czym polega zdrowy styl życia, jakie zasady powinniśmy stosować w życiu codziennym, aby mieć ładną sylwetkę, doskonałe samopoczucie i chęci do nauki. Pani Joanna odpowiadała też na indywidualne pytania uczniów. Wizyta dietetyka zorganizowana była w ramach realizacji zadań Szkolnego Programu Prozdrowotnego "TRZYMAJ FORMĘ".

Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Duch za przekazaną w ciekawy i przystępny sposób wiedzę.


(16.12.2016)Uroczyste podsumowanie roku sportowego 2015/16 w igrzyskach szkolnych
(tekst: Zenon Pierzchanowski) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W piątek 25 listopada na hali sportowej w Kadzidle odbyło się uroczyste podsumowanie roku sportowego 2015/16 w igrzyskach szkolnych.

Gościliśmy utalentowanych uczniów-sportowców z powiatu ostrołęckiego, dyrektorów najlepszych szkół oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Wójt Gminy Kadzidło Pan Dariusz Łukaszewski odebrał ponownie puchar za I miejsce w klasyfikacji gmin (Kadzidło zajmuje to miejsce nieprzerwanie od 13 lat) oraz indywidualnie został wyróżniony statuetką Przyjaciela Sportu Dzieci i Młodzieży.


Więcej
(16.12.2016)Spotkanie z twórczynią
(tekst/fot.: Iwona Sobiech)


Dnia 13 XII 2016 r. uczniowie klasy 2e wraz z wychowawczynią Panią Iwoną Sobiech z ZPO w Kadzidle gościli na zajęciach Panią Czesławę Marchewkę - twórczynię ludową.

Pani Czesława opowiedziała dzieciom o zwyczajach i sposobie strojenia choinki przez dawnych Kurpiów. Następnie uczniowie mieli okazję własnoręcznie wykonać ozdoby choinkowe z bibuły i kolorowego papieru. Przepiękne prace na pewno doskonale wkomponują się w świąteczny nastrój i ozdobią domowe choinki.

Zajęcia przebiegły w bardzo miłej i ciepłej atmosferze.


Zdjęcia
(15.12.2016)Mikołajkowa wycieczka klas pierwszych z ZPO w Kadzidle do Łomży
(tekst/fot.: Magdalena Kaliszewska)


W mroźny niedzielny poranek,
4 grudnia 2016 r., uczniowie klasy 1a - wychowawca Elżbieta Jurga-Dymerska i 1b - wychowawca Cecylia Tańska, wybrali się na wycieczkę do Łomży.


Pierwszą atrakcją był salon zabaw "Magiczny Świat", gdzie dzieci mogły korzystać z wielu rozrywek...


Więcej
(14.12.2016)Bezpłatna nauka korzystania z komputera!!!
(tekst: Wiesława Sobiech)


Wójt Gminy Kadzidło, Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle zapraszają chętne osoby w wieku od 45 roku życia do bezpłatnej nauki korzystania z komputera.

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 stycznia 2017 roku. Chętnych prosimy o kontakt, tel. (29) 761.81.50, lub zgłaszanie się osobiście do biblioteki.(13/14.12.2016)Szkolenie strażaków z zakresu ratownictwa technicznego
(tekst: Zdzisław Parzych) (fot.: Archiwum OSP w Kadzidle)


W dniu 3 grudnia br. w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidle odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP z gminy Kadzidło i Lelis.

W szkoleniu tym wzięło udział 45 członków OSP z następujących jednostek: OSP Kadzidło, OSP Dylewo, OSP Wach, OSP Gleba, OSP Lelis.


Więcej
(12.12.2016)Tomasz Potkaj o dzieciach ocalonych z pogromu wołyńskiego
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych, Krystyna Sutuła)


Tomasz Potkaj, dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek oraz wielu artykułów prasowych, zaprezentował w kadzidlańskim Kinie za Rogiem, swoją najnowszą książkę.

"Kres. Wołyń. Historie dzieci ocalonych z pogromu", książka napisana wespół z Konradem Piskałą oraz Leonem Popkiem, to jedna z najważniejszych pozycji poświęconych kresowej hekatombie Polaków.


Więcej
(12.12.2016)Mikołajki w Glebie
(tekst/fot.: Anna Serowik)


Dnia 5 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Glebie odbyły się Mikołajki.

Z tej okazji nauczyciele zaprosili rodziców na wspólne bożonarodzeniowe warsztaty. Każdy rodzic wraz ze swoją pociechą mógł przygotować świąteczne ozdoby. Techniki wykonania były przeróżne, ze względu na szeroki wachlarz przygotowanych materiałów.


Więcej
(12.12.2016)Święty Mikołaj zawitał do Kadzidła
(tekst/fot.: Mariola Krystian)


W dniu 6.12.2016 r. klasa 2d wraz z wychowawczynią Mariolą Krystian świętowała Mikołajki.

Do uczniów tej klasy zawitał Święty Mikołaj, który obdarował dzieci pięknymi prezentami. Radości nie było końca. Wdzięczne dzieci podziękowały Mikołajowi pięknymi wierszykami i piosenkami.

Wszyscy zapamiętają ten szczególny dzień, który wniósł w życie drugoklasistów wiele radości i miłych wspomnień.


Zdjęcia
(11.12.2016)Święty Mikołaj nie zawiódł!
(tekst: Anna Kubeł) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


Dzień wizyty Świętego Mikołaja w przedszkolu w Dylewie jest jednym z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w ciągu całego roku.

Długo przygotowują się do niego: ubierają choinkę, wykonują prace plastyczne, na których oczywiście główną postacią jest Mikołaj.


Więcej
(11.12.2016)W poszukiwaniu Groty Świętego Mikołaja
(tekst: Halina Cichoń) (fot.: Halina Cichoń, Anna Mielnicka)


W dniu 2 grudnia 2016 r. klasy 2b i 2c z ZPO w Kadzidle spotkały się z Elfami w wiosce Świętego Mikołaja w Dzbeninie.

Jak się okazało, Mikołaj w drodze do dzieci zgubił wiele rzeczy ze swoich sań. Aby spotkać się ze Świętym, uczniowie musieli je odnaleźć. Zgodnie z pozostawionymi instrukcjami (7 listami) dzieci szukały ukrytych znaków i wykonywały zadania, odnajdując zagubione rzeczy.


Więcej
(11.12.2016)Telewizja w Czarni. Czarnia w telewizji
(tekst/fot.: UG)


7 grudnia do Czarni przyjechała ekipa Telewizji Polskiej.

Powstało piękne nagranie o kurpiowskiej Wigilii oraz adwentowym oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały wigilijną wieczerzę, ustroiły w tradycyjny sposób choinkę, zaśpiewały kolędy. Bardzo smakowały śledzie, kapusta, pierogi, kluski z makiem, ziemniaki gotowane w kwasie z kapusty. Panie z Czarni i Brzozowej wsparły gospodynie z Tatar, Piaseczni i Klimk.


Więcej
(09.12.2016)Podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w Literaturze"
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


28 listopada w bibliotece w Kadzidle odbyło się podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w Literaturze", którego organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle, Wójt Gminy Kadzidło, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Oddział Ostrołęka oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki i Książki w Ostrołęce.

W konkursie wzięło udział 50 uczniów z 16 szkół z 5 gmin.


Więcej

Protokół


(09.12.2016)Spotkanie z Kazimierzem Nurczykiem
(tekst/fot.: Elżbieta Szulkowska)


Dnia 1 grudnia 2016 roku gościem uczniów klasy III B Publicznego Gimnazjum w Kadzidle był rzeźbiarz - Pan Kazimierz Nurczyk z Chudka.

Podczas naszego spotkania mieliśmy okazję obejrzeć kilka interesujących rzeźb Pana Kazimierza, dowiedzieć się jakie jest przesłanie Jego twórczości, a także po prostu poznać bliżej znanego twórcę naszego regionu. Serdecznie dziękujemy Panu Nurczykowi za poświęcony nam czas.

Uczniowie klasy III B wraz z wychowawcą - Elżbietą Szulkowską.


(09.12.2016)Bożonarodzeniowy Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych)


Jeszcze do 16 grudnia trwa Bożonarodzeniowy Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego.

Zapraszamy do Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.


Zdjęcia
(09.12.2016)Pierniczki dla Świętego Mikołaja
(tekst/fot.: Wychowawczynie grup przedszkolnych)


W pierwszym tygodniu grudnia w ramach podtrzymywania przedszkolnej tradycji oraz propagowania kreatywnego działania przy przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia dzieci z przedszkola w Dylewie upiekły pyszne świąteczne pierniczki.

Dzięki warsztatom dzieci mogły zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza.


Więcej
(09.12.2016)Lekcja biblioteczna "Podróżnicy na tropie odkryć"
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


W październiku i listopadzie dzieci ze szkoły podstawowej z Kadzidła i z Czarni oraz z zerówki z przedszkola w ZPO w Kadzidle wzięły udział w kadzidlańskiej bibliotece w lekcji bibliotecznej "Podróżnicy na tropie odkryć", na podstawie książki Rafała Witka "Maja na tropie jaja".

Była to świetna zabawa ucząca jak należy przygotować się do podróży, jakie są cele podróżowania oraz czego możemy doświadczyć i co możemy odkryć zwiedzając świat. Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom z Kadzidła oraz z Czarni za wspólną zabawę i zachęcamy do odwiedzania biblioteki.


Zdjęcia
(09.12.2016)Rodzinne warsztaty plastyczne w Dylewie
(tekst/fot.: Wychowawczynie grup przedszkolnych)


Magia świąt Bożego Narodzenia spowodowała, że przedszkole w Dylewie na moment zamieniło się w warsztat plastyczny, w którym wiele się działo.

Nie zawiedli rodzice, rodzeństwo oraz babcie i dziadkowie, którzy licznie przybyli na warsztaty. W miłej, świątecznej atmosferze mieli możliwość odkrycia i zaprezentowania swoich talentów, pomysłów, a także poznania nowych różnorodnych technik plastycznych.


Więcej
(08.12.2016)Żywa lekcja historii
(tekst: Elżbieta Szulkowska) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


30 listopada 2016 r. uczniowie gimnazjum w Kadzidle wzięli udział w żywej lekcji historii pt."Kucie kos" poświęconej Powstaniu Listopadowemu 1830 roku.

Grupa rekonstrukcyjna Strzelców Kurpiowskich pod kierunkiem Pana Janusza Marzewskiego przygotowała dla naszych uczniów w Zagrodzie Kurpiowskiej wykład nt. historii powstania ze szczególnym uwzględnieniem losów Kurpiowszczyzny. Uczniowie mieli okazję przymierzyć stroje z epoki, zapoznać się z technikami walk, poznać uzbrojenie (w tym zasady obsługi broni czarno-prochowej). Dziękujemy.


Zdjęcia
(07.12.2016)Pracownie komputerowe, telewizory, remonty
Podsumowanie szkolnych inwestycji

(tekst: UG)


Kończy się kolejny rok. Podsumujmy najważniejsze wydatki naszych szkół.

To był udany rok. Szkoły otrzymały pracownie komputerowe, telewizory, kserokopiarki, tablice interaktywne, wiele nowych pomocy szkolnych. Zostały przeprowadzone ważne remonty. A oto lista najważniejszych wydatków w roku 2016...Więcej
(06.12.2016)Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Kadzidle
(tekst/fot.: UG)


O trudnych i fundamentalnych sprawach mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podczas spotkania w kadzidlańskiej bibliotece w dniu 3 grudnia 2016 r.

Prelekcja, poświęcona zbrodni ludobójstwa na Wołyniu, była hołdem złożonym pomordowanym Polakom, ale także wołaniem o pamięć i prawdę. Ksiądz Zaleski podkreślił, że relacje polsko-ukraińskie, zatrute rzezią wołyńską, powinny być budowane na fundamencie rzetelnej wiedzy i jasnym rozróżnieniu pomiędzy ofiarami a ich katami.


Więcej
(04.12.2016)Genowefa Lenarcik w Krobi
(tekst/fot.: UG)


Genowefa Lenarcik, córka legendarnego Stanisława Brzozowego, zaśpiewała
2 grudnia 2016 r. w rodzinnej Krobi.


Artystce towarzyszył Raphael Rogiński, pomysłodawca projektu muzycznego "Żywizna". Nie zabrakło starych, kurpiowskich piosenek, zaskakujących aranżacji, owacji na stojąco, wzruszeń, wspomnień, podziękowań, wzruszającej pieśni "Panie, modlitwy...", wspólnego śpiewania.


Więcej
(04.12.2016)Nowi Patroni ulic i skwerów
(tekst/fot.: UG)


W Kadzidle pojawiły się nowe nazwy ulic.

Są już ulice Lwowska i ks. Skierkowskiego. Są również skwery Kurpiowskich Artystów i Jarosława Gizińskiego. Dwie koleje ulice zmieniły swoje nazwy. Nie ma już ulic generałów Zawadzkiego i Świerczewskiego. Pierwszej ulicy Patronuje Tadeusz Zawadzki ps. "Zośka", zaś drugiej Karol Wojtyła. Stosowne uchwały, na wniosek wójta, podjęli radni Gminy Kadzidło. Stosowne pisma złożyli zainteresowani mieszkańcy.


Zdjęcia
(02.12.2016)Przygotowywali kartki świąteczne
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


Pod koniec listopada w klasie 2b Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle odbyły się mikołajkowe warsztaty artystyczne, które jak nietrudno zauważyć, wpisały się w klasowy kalendarz twórczych spotkań z rodzicami.

Podczas drugich w tym roku szkolnym warsztatów, przygotowaliśmy oryginalne kartki świąteczne wykonane techniką iris folding. Mnogość materiałów i narzędzi uruchomiła wyobraźnię i niesamowitą kreatywność zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Powstały jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne kartki świąteczne.

Warsztaty minęły w ciepłej i miłej atmosferze, a twórczej pracy towarzyszył gwar rozmów oraz radosny śmiech. Wychowawczyni klasy składa gorące podziękowania mamom za przybycie oraz wspólną zabawę.


Zdjęcia
(02.12.2016)Andrzejki w Szkole Podstawowej w Glebie
(tekst/fot.: Anna Serowik)


30 listopada w Szkole Podstawowej w Glebie odbyły się Andrzejki. Szkolna atmosfera zrobiła się tajemnicza i lekko mroczna.

Niektóre dzieciaki były przerażone wizytą Czarodziejki, jednak szybko przekonały się, że przybyła ona do nich jedynie po to, aby przepowiedzieć im przyszłość. Przepowiednie były przeróżne, jednak najwięcej emocji dzieciaki miały podczas wróżby lania woskiem. Każde dziecko mogło zinterpretować na swój sposób powstałe kształty. Na koniec najmłodszych "andrzejkowiczów" czekał słodki poczęstunek.


Zdjęcia
(02.12.2016)Ewakuacja w kadzidlańskim gimnazjum oraz szkole podstawowej
(tekst: PG) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W dniu 29 listopada 2016 r. o godz. 11.05 w Publicznym Gimnazjum im. Gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" oraz Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle, zorganizowano próbną ewakuację młodzieży szkolnej z zagrożonego pożarem budynku.

Ewakuacja polegała na szybkim i zorganizowanym przemieszczeniu uczniów oraz pracowników z miejsc, w których przebywanie mogło zagrażać życiu lub zdrowiu na halę sportową.


Więcej
(02.12.2016)Przedszkolaki z Chudka odwiedziły bibliotekę
(tekst/fot.: Elżbieta Sadłowska)


W dniu 24 listopada, przedszkolaki (grupa 4-5 latków) wraz z opiekunką Panią Moniką Nosek, odwiedziły chudkowską bibliotekę.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały książeczki, następnie wysłuchały bajki pt. "Żaba w kaloszach", a na koniec pokolorowały obrazek.


Zdjęcia
(02.12.2016)Anioły, anioły, anioły...
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


25 listopada Pani Halina Cichoń na zajęcia do CKK przyszła z uczniami z klasy 2 b z ZPO w Kadzidle, których jest wychowawczynią.

Pod czujnym okiem Pani Bogusi dzieci uczyły się wykonywać kurpiowskie papierowe aniołki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć.


Zdjęcia
(01.12.2016)Aniołki z bibuły
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


Dzieci z grupy uczącej się dialektu kurpiowskiego pod opieką Pani Haliny Cichoń uczyły się 24 listopada w CKK robić aniołki z bibuły.

Świetnie im to wyszło, co widać na fotografiach. Zapraszamy do oglądania.


Zdjęcia
(01.12.2016)Centrum Kultury Kurpiowskiej 23 listopada gościło na zajęciach uczniów ze Szkoły Stowarzyszeniowej w Czarni
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


Jako pierwsze w zajęciach uczestniczyły dzieci z klas III-VI, które uczyły się robić aniołki z bibuły.

Natomiast drugą grupę najmłodszych uczniów instruktorka uczyła jak wykonać samodzielnie lampionik z kolorowego papieru.

W zajęciach uczestniczyły dzieci z klasy przedszkolnej oraz klas I-VI. W sumie w zajęciach wzięło udział 39 uczniów wraz z opiekunami: Renatą Dworak, Marianną Zalewską, Katarzyną Pawłowską, Beatą Dawid, Beatą Tomaszewską oraz Janem Milewskim.


Zdjęcia
(01.12.2016)Baletniczki z papieru na choinkę
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum ZS w Chudku)


Do Chudka zawitały baletniczki. Tym razem na zajęciach Bogusia Jaksina połączyła tradycję z nowoczesnością.

Uczniowie wykonywali baletniczki z papieru na choinkę. Nowoczesną formą była wycięta postać baletnicy, natomiast w tradycyjny sposób została wykonana spódniczka. Spódniczką była wycinanka kurpiowska "gwiazda" wycięta zgodnie ze sztuką wycinankarską, której uczyła instruktorka. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.


Zdjęcia
(01.12.2016)Kurpiowskie aniołki z bibuły
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


22 listopada na zajęciach w CKK było sielsko - anielsko, a to za sprawą aniołków z bibuły, które dzieci wykonały samodzielnie.

Pani Bogusia - instruktorka CKK - krok po kroku uczyła uczestników warsztatów jak wykonać tradycyjnego kurpiowskiego aniołka z bibuły. Na koniec zajęć rozanielone dzieciaki dumnie prezentowały swoje anioły. Zapraszamy do oglądania zdjęć.

Dzieci do CKK przybyły ze swoją wychowawczynią Panią Elizą Cichoń.


Zdjęcia
(01.12.2016)Lampiony z papieru
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


17 listopada w Centrum Kultury Kurpiowskiej uczniowie klasy III z ZPO w Kadzidle wraz z nauczycielką Panią Bożeną Pabich uczyli się jak wykonać lampion z kolorowego papieru.

Zapraszamy do oglądania zdjęć z zajęć.


Zdjęcia
(01.12.2016)Święta bez pierniczków to Święta stracone!
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


Kierując się tym przesłaniem nasza klasa - 2b ZPO w Kadzidle, postanowiła zadośćuczynić tradycji.

W dniu 23 listopada 2016 r. w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i propagowania kreatywnego działania na rzecz wzmacniania więzi rodzinnych i integracji ze szkołą, rodzice wraz z dziećmi spotkali się na wspólne pieczenie świątecznych pierniczków. Ciasta na pierniczki zostały przygotowane już dzień wcześniej przez mamy (tu wielkie podziękowania za hojność wszystkim Rodzicom, którzy zakupili potrzebne produkty oraz przygotowali ciasto).


Więcej
(01.12.2016)
© Urząd Gminy Kadzidło 2016