Strona główna


 :: Grudzień 2018


Lekcja o dochodach i wydatkach z SKO w Wachu
(tekst: Teresa Wielechowska) (fot.: Archiwum SP w Wachu)


14 grudnia 2018 r. Pani Alina Sadłowska - dyrektor banku PKO BP w Kadzidle przeprowadziła w Szkole Podstawowej w Wachu lekcję dla SKO-wiczów "Dochody i wydatki".

W trakcie lekcji uczniowie poznawali źródła dochodów i podstawowe wydatki gospodarstwa domowego. Dowiedzieli się, że oszczędzanie to ograniczenie zużywania zasobów, jakimi dysponujemy - w tym zasobów finansowych - po to, by korzystać z nich w przyszłości. Pani Alina uświadomiła uczniom, że oszczędzanie wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń, ale zawsze powinno zakładać systematyczność i konsekwencję w postępowaniu. Podkreśliła, że odpowiednio i racjonalnie zarządzać można jedynie tym, co zostało wcześniej zaplanowane.

Po zakończeniu zajęć SKO-wicze otrzymali drobne upominki przywiezione przez naszego gościa. Dziękujemy Pani Alinie Sadłowskiej za ciekawą lekcję.


Zdjęcia
(30.12.2018)Seniorzy spotkali się przy opłatku
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


17 grudnia 2018 r. członkowie Gminnego Klubu Seniora spotkali się w bibliotece w Kadzidle na spotkaniu opłatkowym.

Miłym akcentem spotkania był śpiew kolęd, którym ton nadawała Pani Maria Kowalska. Na spotkaniu gościliśmy również wójta Gminy Pana Dariusza Łukaszewskiego oraz twórców ludowych z naszej gminy. Dziękujemy wszystkim za miłe ciepłe spotkanie.


(30.12.2018)"Teatralne spotkania z książką"
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


11 grudnia 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. W. Woźniaka w Kadzidle odbyły się po raz drugi warsztaty z cyklu "Teatralne spotkania z książką".

Bibliotekarze, wykorzystując nabyte umiejętności na wcześniejszych warsztatach przygotowali samodzielnie spektakl dla dzieci inspirowany książką Hanny Januszewskiej "Pyza na polskich dróżkach". Na spotkanie z Pyzą bibliotekarze z Kadzidła zaprosili dzieci z miejscowej szkoły, przedstawicieli samorządu, aktorów z Teatru Królewskiego w Wilanowie, a także bibliotekarzy z sąsiednich bibliotek.


Więcej
(28.12.2018)Nowe stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych
(tekst: UG Kadzidło)


Rada Gminy Kadzidło, uchwałą Nr III/25/2018 z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki opłaty oraz określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustaliła nowe stawki opłat.

Zasady odbioru odpadów komunalnych nie uległy zmianie. Nowe stawki obowiązują od 1 lutego 2019 roku.


Więcej
(28.12.2018)Zawodniczka MKKK Kadzidło Olga Boruch wywalczyła brąz na Pucharze Polski
(tekst: Artur Prusiński) (fot.: Arch. MKKK)


W Szczecinku 8 grudnia odbył się Puchar Polski, w którym uczestniczyło 460 zawodników z 76 klubów z całej Polski.

MKKK SHINKYOKUSHIN reprezentowało dziewięcioro zawodników: Olga Boruch, Katarzyna Lisiewska, Oliwia Sobiech, Natalia Nalewajk - MKKK Kadzidło oraz Julia Otłowska, Wiktoria Perzanowska, Iza Piskorek, Iga Kłos i Sebastian Jankowski. Najlepiej wypadły: Iza Piskorek (kat. Młodzik + 50 kg) - I miejsce i Olga Boruch (kat. Junior - 55kg) - III miejsce.

Z każdej startującej osoby możemy być dumni, ale na specjalne wyróżnienie zasługuje Kasia Lisiewska, która zrobiła niesamowity postęp od październikowych Mistrzostw Polski w Tarnowskich Górach.


Zdjęcia
(27.12.2018)Więcej oświetlenia w Gminie Kadzidło
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Zakończyły się inwestycje związane z dobudową oświetlenia ulicznego w Gminie Kadzidło.

Nowe linie powstały w Glebie (wartość inwestycji 80 000 złotych), w Krobi (wartość inwestycji 51 000 złotych), w Dylewie (ul. Polna, wartość inwestycji 12 500 złotych), w Brzozówce (wartość inwestycji 38 000 złotych), w Kadzidle (ul. Deszczowa, wartość inwestycji 12 500 złotych).

Rozbudowa oświetlenia ulicznego ułatwi życie mieszkańcom oraz znacznie podniesie bezpieczeństwo.


(27.12.2018)Spotkanie z Wiesławem Tycem
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


14 grudnia w bibliotece w Kadzidle odbyło się spotkanie z Wiesławem Tycem, kadzidlaninem, autorem przepięknych fotografii plenerowych.

Na spotkaniu Pan Wiesław opowiadał o swojej pasji fotografowania, o pierwszych zdjęciach, o radości podpatrywania przyrody. Mile wspominał poranki ze wschodzącym słońcem, czy cierpliwe wyczekiwanie w leśnych ostępach na pojawienie się ich mieszkańców. Autor fascynuje się światłem - lubi uwieczniać ulotne chwile, oddaje się swojej pasji i chętnie o niej opowiada.

Dziękujemy Panu Wiesławowi za ciekawe spotkanie i wszystkim, którzy spędzili razem z nami ten wieczór.


Zdjęcia
(26.12.2018)Uczennica z Wachu zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
(tekst: Teresa Wielechowska) (fot.: Archiwum SP w Wachu)


Uczennica Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu Julia Sęk z kl. VI zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie SKO "Banknot na 100-lecie Odzyskania Niepodległości" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Kole.

Julii wysokiego miejsca pogratulowała Pani Alina Sadłowska - Dyrektor banku PKO BP w Kadzidle, dyrektor szkoły Teresa Wielechowska i opiekunki SKO.

Dziękujemy nauczycielce plastyki Pani Annie Jarmuszewskiej za przygotowanie uczennicy do konkursu. Życzymy Julii dalszych sukcesów. Serdecznie gratulujemy.


Zdjęcia
(26.12.2018)Wspólne życzenia z Tygodnikiem Powszechnym
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Wielką radość sprawili nam ks. Adam Boniecki oraz redakcja Tygodnika Powszechnego.

Na karcie świątecznej pojawiła się wycinanka autorstwa kadzidlańskiej artystki Wiesławy Bogdańskiej. Stajenka prezentuje się naprawdę ślicznie. Wzruszające życzenia, które powędrują do czytelników oraz sympatyków Pisma, podpisali ks. Adam Boniecki, redakcja i Gmina Kadzidło. A jeszcze ładne wspomnienie w ostatnim numerze Pisma. Dziękujemy z całego serca za niezwykłą życzliwość i szczery gest wobec Kurpiowszczyzny i Kadzidła.


Zdjęcia
(23.12.2018)Drużyna z OSP Kadzidło na X Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników "Kopalnia Soli Wieliczka 2018"
(tekst: Zdzisław Parzych) (fot.: Arch OSP Kadzidło)


8 grudnia 2018 roku odbył się X Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników w Kopalni Soli w Wieliczce, w którym drużyna z Kadzidła w grupie OSP zajęła 16 miejsce z czasem 7:03:45.

Zmagania odbyły się w szybie imienia Mikołaja Daniłowicza. Trzyosobowe drużyny w pełnym umundurowaniu bojowym (ubranie specjalne, buty bojowe, hełm, rękawice, aparat ochrony dróg oddechowych oraz latarka) musiały zmierzyć się z szybem Daniłowicza, który ma wysokość 110 metrów, liczy 650 schodów i 90 podestów. Pierwszą część trasy strażacy pokonywali w zupełnej ciemności, oświetlając sobie drogę jedynie latarkami.


Więcej
(16.12.2018)Blisko 150 000 złotych dla Gminy Kadzidło
(tekst: UG Kadzidło)


Gmina Kadzidło złożyła Wniosek o Powierzenie Grantu "Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego" w ramach Działania 3.1 "Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych" Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Termin realizacji projektu: 12.2018 r. - 02.2019 r. Nasze starania uwieńczone zostały sukcesem. W ramach projektu przewidujemy zorganizowanie 24 szkoleń, w których łącznie weźmie udział 288 osób, każda grupa liczyć będzie 12 osób. Szkolenia odbywać się będą w systemie 2 x 8 godzin.

Kwota dofinansowania: 148 320,00 zł. Program nie przewiduje wkładu własnego gminy.


Więcej
(14.12.2018)Podarunek dla glebowskich strażaków
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Arch. OSP Gleba)


Gmina Kadzidło pozyskuje kolejne pieniądze. Otrzymaliśmy właśnie dofinansowanie w kwocie
20 500,00 zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu ratownictwa technicznego dla jednostki OSP Gleba.


Dziękujemy samorządowi Województwa Mazowieckiego za okazaną życzliwość. Wartość zakupów wyniosła
47 000,00 złotych. Brakujące do dokonania zakupów pieniądze zostały uzupełnione z budżetu Gminy Kadzidło.


Więcej
(14.12.2018)Remont remizy strażackiej w Dylewie
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Gmina Kadzidło remontuje kolejne budynki. Zakończyły się właśnie prace w dylewskiej remizie. Wcześniej w miesiącu czerwcu br. remontowane były dwie sale w tej remizie.

Całkowita wartość wykonanych prac wyniosła blisko 50 000,00 złotych. Gmina Kadzidło pozyskała na ten cel 23 742,00 zł z programu Marszałka Województwa Mazowieckiego "MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP-2018".


Więcej
(12.12.2018)W Wigilię Bożego Narodzenia Urząd Gminy w Kadzidle będzie nieczynny
(tekst: UG Kadzidło)


Uprzejmie informujemy mieszkańców i interesantów, że w dniu 24 grudnia 2018 roku (poniedziałek - Wigilia Bożego Narodzenia) Urząd Gminy w Kadzidle będzie nieczynnyJednocześnie informujemy, że dzień 29 grudnia 2018 roku (sobota), w godzinach od 8.00 do 16.00, będzie dniem pracy dla pracowników Urzędu Gminy w Kadzidle. Zapraszamy!!!


(12.12.2018)Odnowiliśmy grób profesora Jerzego Ordy na wileńskiej Rossie!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Arch. UG Kadzidło)


Dzięki życzliwości mieszkańców Gmina Kadzidło odnowiła grób profesora Jerzego Ordy, który spoczywa na wileńskiej Rossie.

Jerzy Orda był polskim historykiem kultury, archiwistą, działaczem społecznym i przewodnikiem po Wilnie. Po wojnie nie opuścił ukochanego miasta. Dał piękne świadectwo wierności. Chronił ślady polskości. Upowszechniał wiedzę o historii i tradycji Wilna. Zmarł w 1972 roku. Na odnowionym grobie odnaleźć można tabliczkę informacyjną, która niechaj przypomina światu o kurpiowskiej solidarności i naszej wrażliwości. Serdecznie zapraszamy chętnych, także sąsiednie gminy, do pójścia naszymi śladami, wszak Rossa to narodowe sanktuarium i miejsce pochówków najwybitniejszych Polaków. Dziękujemy naszym rodaczkom z Wilna, Zycie Kołoszewskiej oraz Alicji Romejko, za okazaną dobroć i życzliwość. Prace renowacyjne wykonał wzorowo wileński artysta Czesław Połoński. Dziękujemy!


(10.12.2018)Kurpiowski Muniek!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Muniek Staszczyk)


W Ostrołęckim Centrum Kultury 8 grudnia 2018 r. odbył się znakomity koncert Muńka Staszczyka.

Wokalista, lider zespołów T.Love oraz Szwagierkolaska, przypomniał stare szlagiery, zaprezentował nowe utwory, bawił publiczność i sporo mówił o swoich pobytach w Kadzidle. Wspominał bibliotekę, pobyt w "Malinowym Chruśniaku" oraz najistotniejsze na Kurpiach kulinaria.

Podarowaliśmy Muńkowi wycinankę z czarnymi okularami, a już dzień później Muniek Staszczyk przesłał zdjęcie swego domu. Uroczo to wygląda! Dziękujemy za te kurpiowskie fascynacje i zapraszamy na Kurpie!


(10.12.2018)Bal Andrzejkowy dla Szkoły w Jazgarce
(tekst: UG Kadzidło)


Dnia 17 listopada 2018 r. sołtysi wsi Jazgarka i Klimki wspólnie z Radnym Rady Gminy Kadzidło oraz Radą Rodziców zorganizowali w świetlicy wiejskiej w Piaseczni Bal Andrzejkowy, z którego całkowity dochód został przeznaczony na funkcjonowanie Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Jazgarce.

W trakcie balu na licznie zgromadzonych Gości oprócz dobrej zabawy czekało wiele atrakcji. Ogromne zainteresowanie i wiele emocji wzbudziła licytacja, której głównym przedmiotem był rower, przekazany specjalnie na ten cel przez Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pana Mirosława Augustyniaka. Wylicytowany rower przez Pana Stanisława Pokorę, został przekazany dla szkoły jako nagroda dla ucznia za najwyższą średnią ocen na zakończenie roku szkolnego. Zabawa była przednia... do samego rana... Dziękujemy Panu Mirosławowi Augustyniakowi za przekazany rower, Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu, Wójtowi Gminy Kadzidło za obecność i okazaną życzliwość, Panu Stanisławowi Pokorze za cudowną nagrodę dla uczniów oraz wszystkim Gościom za hojność i wspólną zabawę...


(10.12.2018)Samorządowcy szukają nowych rozwiązań
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Samorządowcy z Kadzidła, Czarni, Myszyńca, Łysych, Lelisa, Baranowa, Rzekunia, Goworowa, Czerwina oraz z Ostrołęki, wyjechali 7 grudnia do Ostródy.

Odwiedzili Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste środowisko". Zostali przyjęci przez Jana Leonowicza - wiceprezesa Zarządu, Krystynę Dobkiewicz - dyrektor biura Zarządu oraz Leszka Rochowicza - prezesa zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Gospodarze spotkania przedstawili cele działania Związku Celowego, który skupia dziewiętnaście gmin. Projekt ten został wnikliwie i wszechstronnie zaprezentowany. Zadano wiele pytań. Rozstrzygnięto wiele wątpliwości. Wysoko oceniono pracę Związku Gmin i uznano ją za wzorcową dla samorządów naszego powiatu.


Więcej
(09.12.2018)Zapraszamy na kiermasz
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Grzegorz Parzych)


Zapraszamy co Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle na Bożonarodzeniowy Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego.

Kiermasz potrwa jeszcze do czwartku, 13 grudnia.


Zdjęcia
(08.12.2018)Mistrzostwa Europy za nami
(tekst: Artur Prusiński) (fot.: Archiwum MKKK)


W dniach 23-24.11.2018 r. odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów i Młodzieżowców oraz Seniorów Open Karate Shinkyokushin. W tym roku miały one miejsce w stolicy Węgier - Budapeszcie, gdzie przyjechało ponad 400 karateków z 25 państw.

Nasi zawodnicy w składzie Natalia Nalewajk - kat. kumite młodzieżowiec do 55 kg, Kinga Kot - kat. kumite młodzieżowiec do 65 kg, Aleksandra Perzan - kat. kumite kadetek do 50 kg, Sebastian Jankowski - kat. kumite kadetów do 55 kg tym razem wrócili bez medali, jednak ich postawa na macie pozwala pozytywnie patrzeć w przyszłość.


Więcej
(08.12.2018)Sukcesy Szymona Krystiana z Piaseczni
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Archiwum Szymona Krystiana)


Liczne sukcesy na ogólnopolskich turniejach w Brazylijskim Jiu-Jitsu odniósł w ostatnich tygodniach Szymon Krystian - wielokrotnie stając na podium.

1 grudnia w Luboniu koło Poznania w zawodach Winter Open BJJ 2018 Szymon zdobył brąz, 25 listopada w Lidze BJJ w Krakowie 2 razy stanął na podium w kategorii w kimonach i bez kimon.

Szymon pochodzi z Piaseczni, jest wychowankiem Wojciecha Dudkowskiego z Gladiator Ostrołęka i trenerem sekcji Gladiator Ju-Jitsu Kadzidło.

Gratulujemy i życzymy wielu jeszcze sukcesów.


Zdjęcia
(08.12.2018)Andrzejkowy Bal Charytatywny
(tekst/fot.: Julia Niedźwiecka)


W sobotę 1 grudnia 2018 r. w Sali Bankietowej "Deptuła" w Kadzidle odbył się Andrzejkowy Bal Charytatywny.

Dochód z balu został przekazany na rzecz Szkoły Podstawowej w Glebie prowadzonej przez Stowarzyszenie Oświatowe "Ku przyszłości".

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację balu. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę osób, które nie szczędziły sił i czasu, by tak wspaniała akcja mogła się odbyć: Pani Barbara Bączek, Pani Anna Śniadach, Pani Justyna Duszak, Państwo Jennette i Wiktor Deptuła, Pani Danuta Gasek, Pani Ewelina Tabaka.


Więcej
(08.12.2018)Gmina Kadzidło w rankingach
(tekst: UG Kadzidło)


Szanowni Państwo, wiele nieporozumień mnoży się wokół rankingów zaprezentowanych przez pismo "Wspólnota" (nr 21/2018). Rankingi te zostały najczęściej potraktowano niezwykle wybiórczo. Skupiono się na ledwie jednym z nich, poświęconym infrastrukturze.

Tymczasem pismo "Wspólnota" przedstawiło pięć różnych rankingów, spośród których jeden, zatytułowany "Sukces kadencji" pokazuje troskę gmin oraz ich włodarzy o jak najbardziej zrównoważony rozwój. Każdy ranking obejmuje lata 2013-2017. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście oceny rozwoju infrastruktury. Gmina Kadzidło pozostawała szczególnie aktywna w tym obszarze w latach wcześniejszych, gdy prowadziliśmy największe i najdroższe inwestycje wodociągowe oraz kanalizacyjne. Stąd słabsza pozycja w poniższych zestawieniach. Cieszy natomiast wysokie miejsce, szczególnie na tle innych gmin powiatu, w rankingach: "Sukces kadencji", "Sukces społeczny", "Sukces ekonomiczny".

Rankingi te potwierdzają w sposób jednoznaczny równomierny rozwój gminy, coraz niższe bezrobocie, troskę samorządu o rozwój oświaty i poziom edukacji, wysoką dynamikę powstawania nowych podmiotów gospodarczych.


Więcej
(03.12.2018)Czar Świąt - warsztaty ozdób choinkowych w Czarni
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Archiwum SP w Czarni)


W Szkole Podstawowej w Czarni prowadzonej przez Stowarzyszenie Dobro Dziecka w dniu 27 listopada odbyły się warsztaty rękodzieła kurpiowskiego.

Instruktor ds. plastyki i rękodzieła ludowego z Centrum Kultury Kurpiowskiej Pani Ewa Zdunek zapoznała uczniów klas IV-VI z tajnikami wykonywania pięknych ozdób choinkowych z papieru. Dzieci w wielkim skupieniu, z dokładnością i precyzją wykonywały karty świąteczne, jeżyki - kurpiowskie bombki.

Spotkanie odbyło się na zaproszenie Pani Wioli Śniadach nauczycielki z tamtejszej szkoły.


Zdjęcia
(03.12.2018)Podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w Literaturze"
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


26 listopada w Bibliotece w Kadzidle odbyło się podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w Literaturze" dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i średnich.

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 38 uczniów z pięciu gmin powiatu ostrołęckiego, jednej gminy powiatu szczycieńskiego i Ostrołęki. Podczas podsumowania Konkursu laureaci zaprezentowali swoje wiersze oraz wysłuchali przemówienia poety dra Karola Samsela.

Gratulujemy nagrodzonym uczniom, zachęcamy do dalszej twórczości i wzięcia udziału w Konkursie za rok. Dziękujemy organizatorom i laureatom za propagowanie pięknej idei Konkursu, gościom za udział w uroczystości, zaś Ewie Piotrowskiej i Aleksandrze Sobiech za oprawę artystyczną.


Zdjęcia
(02.12.2018)Ślubowanie uczniów klasy pierwszej w Chudku
(tekst: Agnieszka Żebrowska) (fot.: Archiwum SP w Chudku)


W dniu 23 października 2018 r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku.

W obecności Wójta Gminy Kadzidło Pana Dariusza Łukaszewskiego, Dyrektora Szkoły Pana Józefa Kojtka, rodziców, nauczycieli, kolegów i koleżanek pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości dzieci ślubowały być dobrymi Polakami, kochać Ojczyznę, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się sumiennie w szkole, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.


Więcej
(01.12.2018)Mistrzynie po raz kolejny
(tekst: Zenon Pierzchanowski) (fot.: Arch. ZPO w Kadzidle)


24.11.2018 r. w kadzidlańskiej hali sportowej został rozegrany turniej finałowy w piłce koszykowej dziewcząt starszych.

Po raz kolejny z rzędu nasz zespół, złożony głównie z gimnazjalistek, obronił tytuł mistrzowski i to w ładnym stylu, o czym świadczą wyniki poszczególnych meczy.
- Kadzidło - Olszewo-Borki: 40:6
- Kadzidło - Lelis: 18:3
- Kadzidło - Dylewo: 33:8

W drużynie wystąpiły: Wiktoria Kaczyńska, Paulina Gramadzka, Alicja Nalewajk, Olga Boruch, Anna Samsel, Oliwia Prachniak, Aleksandra Grądzik, Alicja Kwiatkowska, Julia Deptuła, Gabriela Skiba, Izabela Staśkiewicz, Kinga Zaniewska.

Biorąc pod uwagę fakt, iż drużyny chłopców starszych i młodszych ze szkoły w Kadzidle wywalczyły również w tym sezonie pierwsze miejsca w powiecie, to koszykówka po piłce ręcznej stała się drugą grą zespołową, w której odnosimy największe sukcesy w powiecie.


(01.12.2018)
© Urząd Gminy Kadzidło 2018