Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: "Kurpianka - Cepelia"
O zespole


Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" powstał w 1947 roku na Kurpiach, we wsi Kadzidło, w sercu Puszczy Zielonej. Prezentuje tradycyjny folklor kurpiowski, pieśni, tańce, zabawy, muzykę, obrzędy i gwarę Kurpiów. "Kurpianka" występowała na scenach całej Polski. Była oklaskiwana we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Belgii, Niemczech, na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Bułgarii, Grecji, Szwecji, Francji, Irlandii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Albanii, Serbii i na Węgrzech. Jako jeden z pierwszych tego typu zespołów jest zdobywcą prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga. Jego cechą charakterystyczną jest dbałość o zachowanie autentyzmu i wierności przekazu tradycyjnego folkloru w warstwie tanecznej i muzycznej, w stroju i obrzędzie. Zespół "Kurpianka" składa się z trzech grup wiekowych, które koncertują oddzielnie bądź w programach łączonych. Zespołowi przygrywa kapela w składzie: harmonia pedałowa, akordeon, klarnet, skrzypce i bębenek. Kapela prezentuje autentyczną muzykę kurpiowską. Zespół działa przy Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle. Kierownikiem Zespołu jest Paweł Łaszczych.

Repertuar


Zespół prezentuje wszystkie tańce kurpiowskie zarówno wirowe, jak i korowodowe - powolniak, fafur, olender, stara baba, okrąglak, żuraw, konik, gracyk itp. oraz wykonuje kurpiowskie pieśni "leśne", jak i skoczne "z przytrampywaniem". Programy taneczne przeplatane piosenkami, przyśpiewkami, gadkami i muzyką ludową charakteryzują się żywiołowością i dynamiką oraz temperamentem tancerzy i pięknem oryginalnych kurpiowskich strojów ludowych. Od 1954 r. stałą pozycją repertuarową zespołu jest inscenizacja "Wesela Kurpiowskiego". Program zawiera tańce, piosenki, przyśpiewki i poszczególne obrzędy uroczystości weselnej. "Wesele" charakteryzuje się zachowaniem wielu bardzo dawnych weselnych elementów obrzędowych (skakanie z czepkiem, gonienie po zastolu). "Kurpianka" prezentuje różne widowiska obrzędowe np. kolędowanie, dożynki, rajby itp. Posiada również stroje staropolskie (kontusze) i wykonuje tańce narodowe. Zespół i Kapela biorą udział w regionalnych przeglądach folklorystycznych, imprezach, ale również z powodzeniem grają i tańczą na imprezach targowych, promocyjnych, biesiadach, festynach plenerowych i bankietach. Repertuar Kapeli nie ogranicza się do muzyki ludowej Kurpiowszczyzny, ale obejmuje także inne melodie ludowe, biesiadne, okolicznościowe, rozrywkowe, klasyczne, kościelne, kolędy. Muzykanci oferują swoje usługi również przy imprezach okazjonalnych, tj. wesela, chrzciny, spotkania inauguracyjne, rocznice, bale, bankiety. W miarę potrzeb z kapelą występuje solistka i pary taneczne, zapewniając prowadzenie imprez "na ludowo" i naukę tańców kurpiowskich.
................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej


Projekt szkoleniowo-doradczy


Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2007-2014