Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: W Irlandii Północnej

 .: Opis11 września Zespół Folklorystyczny "Kurpianka - Cepelia" z Kadzidła wyjechł do Irlandii Północnej na Festiwal "Country Comes to Town" w Portadown (wrócił 18 września). Chcąc przybliżyć kulturę jednego z regionów Polski organizatorzy zaprosili kadzidlański zespół, twórczynię Wiesławę Bogdańską oraz przedstawicieli Fundacji Cepelia z Warszawy, by reprezentowali polską kulturę ludową. Festiwal "Country Comes to Town" czyli "Wieś przybywa do miasta" odbył się już po raz 9 w Portadown, mieście niegdyś kojarzonym wyłącznie negatywnie, w przeszłości miało tam miejsce wiele krwawych starć między katolikami i protestantami, to właśnie tu swój początek miała IRA. Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Władze miasta zrobiły wiele, aby poprawić jego wizerunek. Jednym z pomysłów było zorganizowanie ogólnokrajowego, cyklicznego już festiwalu, który odbywa się w każdą 3 sobotę września od 1999 roku. Festiwal finansują władze okręgu Craigavon, ale nie obyłoby się bez pomocy wielkiej rzeszy ochotników, głównie rolników.


Koncepcją festiwalu jest ukazanie w miejskim otoczeniu, przy uczestnictwie setek osób, starych rolnych rzemiosł i kulturalnego dziedzictwa. Dodatkowo blisko 30 000 gości może zobaczyć żywe zwierzęta hodowlane, jakie mają tutejsi rolnicy w swoich gospodarstwach, co w środku miasta stanowi nie lada atrakcję. Wystawy rzemiosła, demonstracja dziedzictwa, żywe zwierzęta, wiejska muzyka i tańce, międzynarodowe grupy folklorystyczne, filipiński chór, brazylijskie tańce i śpiew, chińska kultura i rzemiosła, szkocka wiejska kapela, irlandzkie i szkockie tańce, tradycyjny rynek, stragany, marionetki, wystawa kwiatów, wyścigi gokartów, pociąg parowy, pokaz klasycznych samochodów, starych maszyn, traktorów i motocykli, wiele atrakcji dla dzieci, ujeżdżanie i tresura koni - to niektóre z festiwalowych atrakcji.


Niewątpliwą gwiazdą podczas głównych sobotnich uroczystości był Zespół "Kurpianka", którego koncert przyciągnął rzesze widzów, wśród których nie zabrakło naszych rodaków. Były łzy wzruszenia i piękne słowa podziękowań.


"Kurpianka" wyjeżdżając z Kadzidła, mimo późnej pory, była żegnana nie tylko przez rodziców, ale również przez wójta Dariusza Łukaszewskiego, sołtysa Tadeusza Bieńkowskiego i dyrektora GOKSiR Mirosława Boronia.


Jadąc do Irlandii zespół przejeżdżał przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję gdzie 50 km tunelem pod kanałem La Manche (40 metrów pod dnem kanału) przejechał z Calais we Francji do Folkestone w Wielkiej Brytanii. Z Holyhead promem przepłynął do stolicy Irlandii Dublina, dalej autostradą dotarł do stolicy Irlandii Północnej Belfastu, gdzie mieszkał przez cały pobyt na festiwalu.


Na miejscu organizatorzy zapewnili zwiedzanie stolicy - Belfast, miasta Portadown oraz wycieczkę na północ kraju nad największe jezioro wysp brytyjskich - Lough Neagh (pow. 396 km2, 27 km długości, 16 km szerokości, średnia głębokość 12 m, maksymalna 31 m.)


W drodze powrotnej kilka godzin zespół wygospodarował na spacer po Dublinie oraz na zwiedzanie stolicy Anglii - Londynu, gdzie zwiedził British Museum, Palace Buckingham zobaczył Big Ben, Parlament, opactwo Westminster, Tower Bridge, Tower of London, Piccadilly Cirrus.


"Kurpianka" wraz z kierownictwem chyli czoło i przekazuje ogromne podziękowanie dla Wójta Gminy Dariusza Łukaszewskiego, dzięki staraniom którego wyjazd został sfinansowany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Dziękuje również Staroście Ostrołęckiemu Stanisławowi Kubłowi za udzielone wsparcie finansowe oraz Panom Janowi Płoskiemu i Tadeuszowi Dokowskiemu, dzięki którym przygotowano degustację kurpiowskich smakołyków na festiwalu. Słowa wdzięczności kieruje też do Pana Krzysztofa Zery, który opłacił ubezpieczenie zespołu.


Ula Łaszczych


Dziękujemy bardzo Sylwi Giers oraz Uli Łaszczych za dostarczenie zdjęć
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2007