Strona główna


 :: Kwiecień 2016


Cezary Łazarewicz w Kadzidle
(tekst: UG) (fot.: UG, Grzegorz Parzych)


Cezary Łazarewicz, znakomity dziennikarz, autor głośnej książki "Żeby nie było śladów", poświęconej Grzegorzowi Przemykowi, gościł 28 i 29 kwietnia w Kadzidle. W Kinie za Rogiem spotkał się z czytelnikami. Mówił o śmierci niewinnego maturzysty, wszechwładnej roli kłamstwa w propagandzie komunistycznej, łamaniu charakterów, manipulowaniu społeczeństwem, potrzebie wolności, jej niszczeniu przez aparat partyjny, generałów Kiszczaka i Jaruzelskiego, Jerzego Urbana, spolegliwych prokuratorów, naukowców, milicjantów, zmuszonych do współpracy zwykłych ludzi.


Więcej
(29.04.2016)Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich
za 2016 rok

(tekst: ARiMR Ostrołęka)


Biuro Powiatowe ARiMR w Ostrołęce informuje, że wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2016 rok są przyjmowane do 16 maja.Więcej
(28.04.2016)Mozart raz jeszcze!
(tekst: UG)


23 października 2016 roku, w kadzidlańskim Kościele pw. Ducha Świętego, o godz. 18.00, odbędzie się wyjątkowy koncert muzyczny. W ramach XII Międzynaro- dowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica", wysłuchamy "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. W Kadzidle wystąpią Chór Uniwersytetu Muzycznego im. Fr. Chopina oraz muzycy Filharmonii Kameralnej z Łomży pod dyrekcją prof. dr. hab. Jana Miłosza Zarzyckiego.

Dziękujemy ks. Proboszczowi Ryszardowi Kłosińskiemu za okazaną życzliwość. Koncert organizują wójt Dariusz Łukaszewski oraz Stowarzyszenie "Bractwo". Serdecznie zapraszamy.


(27.04.2016)Gratulacje, Alicjo!
(tekst: Ewa Bednarczyk) (fot. Archiwum Alicji Nalewajk)


19 marca 2016 r. odbył się w Warszawie finał VI Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego.

Z ogromną radością informujemy, iż nasza uczennica Alicja Nalewajk z klasy VIa ukończyła ostatni etap tego konkursu, uzyskując tytuł FINALISTY.

Gratulujemy Alicji i jej nauczycielce Pani Annie Mikulskiej.


(27.04.2016)Warsztaty pt. "Poznajemy gliniane światy"
- drugie spotkanie

(tekst: Krystyna Sutuła) (fot.: Archiwum GBP w Kadzidle)


Uczestniczki "Akademii Kreatywności" spotkały się po raz kolejny 22 kwietnia by nadać swym pracom ostateczny wygląd. Kolejnym etapem prac było nanoszenie angoby i szkliwienie. Panie miały do wyboru różne kolory i rodzaje szkliw. Końcowy efekt ujrzymy po ponownym wypaleniu w piecu.


Zdjęcia
(27.04.2016)Pożegnaliśmy pułkownika Zygmunta Szendzielarza
(tekst: UG) (fot.: Danuta Prusaczyk, Michał Bogdański, DŁ)


Kadzidlańscy harcerze z drużyn Vatra i Ostra Brama, nauczyciele, wójt Dariusz Łukaszewski, wzięli udział w uroczystym pożegnaniu legendarnego pułkownika Zygmunta Szendzialarza ps. "Łupaszka", bohatera, Żołnierza Niezłomnego, dowódcę V i VI Brygady Wileńskiej, zamordowanego w roku 1951 przez komunistów


Więcej
(25.04.2016)"Akademia Kreatywności" - warsztaty dla dzieci
w CKK

(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Grzegorz Parzych)


Warsztaty "Akademia Kreatywności", które odbyły się 7 i 20 kwietnia w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, prowadzone były przez Panie Michalinę i Katarzynę. Uczestnicy dwóch etapów mieli niepowtarzalną okazję stworzenia dzieł z gliny oczyszczonej. Na pierwszych zajęciach zadaniem uczniów było wymodelowanie pożądanego przez siebie przedmiotu.


Więcej
(25.04.2016)KGW "Żurawinki" z Piaseczni
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Archiwum KGW "Żurawinki")


Koła Gospodyń Wiejskich to jedne z najstarszych i najliczniejszych organizacji społecznych w Polsce. Działają we wszystkich województwach, powiatach i gminach w kraju. W ostatnich latach i w naszej gminie nastąpiła masowa reaktywacja Kół Gospodyń Wiejskich. Było to w dużej mierze możliwe dzięki przychylnemu klimatowi jaki stworzył Gospodarz naszej Gminy.


Więcej
(25.04.2016)Andrzej Bober napisał na Facebooku o swojej wizycie w Kadzidle
(źródło: Facebook)


(23.04.2016)O naszych strażakach pełniących straż
przy grobie Pańskim

(tekst: UG) (fot.: Zdzisław Parzych)


W marcowo-kwietniowym numerze "Strażaka mazowieckiego" pojawiła się informacja o pełnieniu straży przy grobie Pańskim w kadzidlańskim kościele przez strażaków z jednostek OSP: Kadzidło, Gleba, Piasecznia, Strzałki i Kuczyńskie oraz o wzięciu udziału we mszy rezurekcyjnej i procesji. Autorem zdjęcia jest Zdzisław Parzych - Komendant Gminny OSP.

Gratulujemy!!!


(22.04.2016)Strażacy uczcili rocznicę chrztu Polski
(tekst: Zdzisław Pokora, UG) (fot.: Archiwum OSP w Glebie, Dylewie i Kadzidle)


W dniu 14 kwietnia 2016 roku druhowie z jednostek OSP w Glebie, Dylewie i Kadzidle zgodnie z wytycznymi o godz. 20.25 rozpalili ogniska włączając się do akcji ogólnopolskiej przemarszu ognisk Ducha Św. przez nasz kraj od gór aż do morza. Akcja była zainicjowana przez ZG ZOSP RP i Związek Podhalan dla uczczenia 1050 rocznicy chrztu Polski. Dziękujemy druhom za udział w tym przedsięwzięciu.


Zdjęcia
(18.04.2016)

(27.04.2016)Zwiedziliśmy stadion Legii Warszawa
(tekst: UG) (fot.: Archiwum UG w Kadzidle)


Byliśmy wszędzie: na trybunach, na murawie, w lożach prasowych i vipowskich, w szatni, w czarującym muzeum, spotkaliśmy się z piłkarzami i trenerem Czerczesowem. Widzieliśmy Nikolića, Saganowskiego, Prijovića, koszulki Kazimierza Deyny, pamiątkową tablicę wmurowaną na cześć Lucjana Brychczego, niezliczoną ilość pucharów i pamiątek klubowych, medali, srebrnych pater, archiwalnych zdjęć, galerię sław piłkarskich i trenerskich. Odtąd stadion Legii Warszawa, przy ulicy Łazienkowskiej, nie ma dla nas tajemnic.

Wyjazd zorganizował wójt Dariusz Łukaszewski. Dziękujemy opiekunom Przemysławowi Kowalczykowi oraz Ryszardowi Grzybowi. Życzymy piłkarzom Legii mistrzostwa kraju i dobrych występów w europejskich pucharach.


Zdjęcia
(14.04.2016)Warsztaty pt. "Poznajemy gliniane światy"
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


Wójt Gminy Kadzidło, Akademia Kreatywności, Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle zorganizowali 6 kwietnia w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle warsztaty dla seniorów pt. "Poznajemy gliniane światy". Grupa Pań z Kadzidła bardzo chętnie spróbowała swych sił w tworzeniu glinianych cudów. Dzięki własnej pomysłowości i pod fachowym okiem Pani Katarzyny i Pani Michaliny uczestniczki warsztatów wyczarowały przepiękne naczynia gliniane, które wzbogacą niejedną domową zastawę oraz będą miłym wspomnieniem ze wspólnie spędzonego czasu. Dziękujemy organizatorom za ciekawy i efektywny sposób integracji osób starszych i możliwość rozwoju nowych talentów. Dziękujemy Panu wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za niezwykłe zaangażowanie się w realizację tego ciekawego projektu.


Zdjęcia
(14.04.2016)Lekcje biblioteczne
(tekst: Krystyna Sutuła) (fot.: Archiwum GBP w Kadzidle)


Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle w miesiącu marcu przeprowadziła lekcje biblioteczne na podstawie książki Ewy Nowak "Szarka" dla dzieci z przedszkola "Wesoły Zakątek" i "Muzyczna Kraina" z Kadzidła oraz dla klas "O" z ZPO z Kadzidła. Poprzez zabawę dzieci uczyły się rozpoznawać tropy zwierząt leśnych, naśladować odgłosy leśne oraz jak zachować sie w lesie. Dowiedziały się o życiu wilków, a także czy są w Polsce pod ochroną. Poznały też historię wilczycy, bohaterki książki.

Dziękujemy dzieciom za swietną zabawę, dziękujemy ich opiekunom oraz zapraszamy do udziału w kolejnych lekcjach.


Zdjęcia
(14.04.2016)Wieczór autorski Kazimierza Nurczyka
(tekst: Elżbieta Sadłowska) (fot.: Archiwum biblioteki w Chudku)


8 kwietnia 2016 r. w Sali Domu Kultury w Chudku odbył się wieczór autorski Kazimierza Nurczyka, rzeźbiarza artysty z tejże miejscowości. Spotkanie miało charakter podsumowujący marcową wystawę rzeźb. Na spotkanie przybyli mieszkańcy Chudka oraz wyjątkowi goście: Dariusz Łukaszewski - wójt Gminy Kadzidło; Mirosław Grzyb - Prezes Związku Kurpiów; Wiesława Sobiech - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kadzidle; Józef Kojtek - dyrektor Zespołu Szkół w Chudku; Anna Śniadach - radna powiatowa; ks. proboszcz Zdzisław Dylnicki; Roman Florek - radny wsi oraz Tadeusz Wiśniewski - sołtys wsi.

Spotkanie zorganizowali: Wójt Gminy Kadzidło, Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle, Filia Biblioteczna w Chudku.


Zdjęcia
(13.04.2016)Wiosenny start w SP w Glebie
(tekst/fot.: Julia Niedźwiecka)


Dnia 21.03.2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Glebie wykonali Marzannę, którą następnie spalili na boisku szkolnym, by uczcić nadejście wiosny. Dzieci z wielką radością pożegnały zimę. Tego dnia, uczniowie również mieli zaszczyt gościć w swojej szkole Teatrzyk "Magik" z Białegostoku, który przyjechał z "wiosenno-Wielkanocnym" repertuarem. Było mnóstwo śmiechu, dzieciaki z zaangażowaniem oglądały występ aktorów.

Ostatnim punktem świętowania Pierwszego Dnia Wiosny, było wspólne wykonanie babeczek. Uczniowie w swoje wypieki włożyli mnóstwo pracy i serca, gdyż wszystkie babeczki równie pięknie wyglądały jak też smakowały. 21 marca, był dniem pełnym wrażeń, pozytywnych niespodzianek, radości oraz wesołej zabawy. Ten dzień, z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.


Zdjęcia
(12.04.2016)Cezary Łazarewicz w Kadzidle
(tekst/fot.: UG)


28 kwietnia (czwartek), o godz. 17.30, w kadzidlańskim Kinie za Rogiem, odbędzie się spotkanie z Cezarym Łazarewiczem, cenionym dziennikarzem, autorem głośnej książki "Żeby nie było śladów", poświęconej Grzegorzowi Przemykowi, zamordowanemu przez komunistów. Książka jest głęboką analizą funkcjonowania peerelowskiego systemu władzy, opartego na przemocy i manipulacji.Więcej
(08.04.2016)Andrzej Bober w Kadzidle
(tekst: UG) (fot. TVP.pl)


Andrzej Bober, znany dziennikarz, autor legendarnego programu "Listy o gospodarce", autor książki "Zawodowiec", przyjedzie do Kadzidła, na spotkanie autorskie. Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia, czwartek, w Kinie za Rogiem, o godz. 17.30.

Andrzej Bober jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie organizują wójt Dariusz Łukaszewski oraz kadzidlańska Biblioteka Publiczna. Serdecznie zapraszamy.(08.04.2016)Gmina Kadzidło pomaga Panu Staroście
(tekst: UG)


Gmina Kadzidło wsparła powiat ostrołęcki kwotą 30 000 złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na wykonanie dokumentacji projektowej, dotyczącej drogi powiatowej, obejmującej miejscowości Chudek i Gleba. Projekt przewiduje również budowę ścieżki rowerowej wzdłuż tej drogi. Mamy nadzieję, że prace drogowe zostaną wykonane już w roku 2017.(06.04.2016)Gminne inwestycje - budowa drogi asfaltowej
z Tatar do Brzozówki

(tekst: UG)


To największa tegoroczna inwestycja drogowa. Odcinek liczący blisko 2500 metrów zostanie wyasfaltowany za kwotę 633 887 złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu Gminy Kadzidło. Prace wykona firma Ostrada.(06.04.2016)Gminne inwestycje - budowa dróg asfaltowych
w Kadzidle

(tekst: UG)


Także Kadzidło zyska w tym roku nowe ulice asfaltowe. Wkrótce prace drogowe rozpoczną się na ulicach Czereśniowej i Źródlanej, których łączna długość wynosi 300 metrów. Koszt inwestycji wyniesie ponad 120 000 złotych. Środki te pochodzą z budżetu Gminy Kadzidło. Prace wykona ostrołęcka Ostrada.(05.04.2016)Gminne inwestycje - budowa drogi asfaltowej
w Chudku

(tekst: UG)


Chudkowska kolonia Aleksandrowo zyska nową drogę asfaltową. Prace kosztować będą
169 000 złotych. Dzięki inwestycji przybędzie blisko 750 metrów nawierzchni asfaltowej. Prace wykona ostrołęcka firma Ostrada. Zostaną one sfinansowane w całości przez Gminę Kadzidło.(05.04.2016)Gminne inwestycje - budowa drogi asfaltowej
w Dylewie

(tekst: UG)


Ulica Polna w Dylewie zyska nawierzchnię asfaltową. Asfalt pojawi się na długości
611 metrów. Wartość prac, które wykona firma Ostrada, wyniesie 125 680 złotych. Prace finansuje Gmina Kadzidło z własnych środków budżetowych.(05.04.2016)Gminne inwestycje - budowa drogi asfaltowej
w Wachu

(tekst: UG)


Wachowska kolonia Zabaranie doczeka się nowej drogi asfaltowej. Nawierzchnia asfaltowa pojawi się na drodze 251217, której długość wynosi 1575 metrów. Wartość prac wyniesie 470 370 złotych. Wykonawcą jest ostrołęcka Ostrada. Prace finansuje Gmina Kadzidło z własnych środków budżetowych.(05.04.2016)Gminne inwestycje - budowa dróg asfaltowych
w Siarczej Łące

(tekst: UG)


Rozpoczęły się prace drogowe w Siarczej Łące. Nawierzchnię asfaltową zyskają dwie drogi gminne 251207 i 251206, o łącznej długości 1585 metrów. Wartość prac, które wykona ostrołęcka Ostrada, wyniesie
405 000 złotych. Prace finansuje Gmina Kadzidło z własnych środków budżetowych.(05.04.2016)Gminne inwestycje - budowa dróg asfaltowych
w Czarni

(tekst: UG)


Jeszcze w tym roku w Czarni powstaną dwie, nowe, drogi asfaltowe. Prace zostaną wykonane na drogach gminnych 250511 oraz 250510 o łącznej długości 2102 metrów. Wartość prac wyniesie blisko 700 000 złotych. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Ostrada. Prace finansuje Gmina Kadzidło z własnych środków budżetowych.(05.04.2016)Zawodnicy MKKK z Ostrołęki w ZPO w Dylewie
(tekst: Małgorzata Faderewska) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


21 marca 2016 r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny oraz Dnia Samorządności w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II odbył się pokaz karate. Zawodnicy Międzyszkolnego Klubu Karate Kyokushin z Ostrołęki (Iza Piskorek, Marcin Nalewajk oraz Rafał Łuba) pod czujnym okiem sempai Kingi Przybyłek zaprezentowali kichon, kata, kumite oraz walki reżyserowane. Uczniowie zobaczyli również cały rytuał towarzyszący walce sportowej oraz mieli możliwość pokazania własnych umiejętności, biorąc udział w konkursie sprawnościowym.

W drugiej części uroczystości, po symbolicznym przekazaniu kluczy do szkoły przedstawicielom SU przez Panią dyrektor, przyszedł czas na liczne konkursy i zabawy z nagrodami. Na zakończenie pożegnano zimę tradycyjnym spaleniem Marzanny.


Zdjęcia
(05.04.2016)Kończą się zadania wodno-kanalizacyjne, realizowane w tym roku przez Gminę Kadzidło
(tekst: UG)


Kończą się następujące zadania: "Budowa kanalizacji sanitarnej przy ul. Warszawskiej w Kadzidle" a także "Rozbudowa wodociągu w Brzozówce i Kadzidle oraz kanalizacji sanitarnej w Kadzidle".


Więcej
(04.04.2016)Prima aprilis w Krobi
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Grzegorz Parzych)


Pierwszego kwietnia 2016 r. najwięksi żartownisie z naszej gminy spotkali się w świetlicy wiejskiej w Krobi, żeby powygłupiać się i bezkarnie zrobić sympatyczne primaaprilisowe żarty. Przyleciały kolorowe motyle, popłynęła muzyka z różnych stron świata wygrana przez kapelę "Kurpianka", odkryto wiele talentów i ... tajemnic, ligawką rozdmuchano chmury, na harmonii pedałowej zagrała Pani Maria, a w nagrodę można było popróbować smaków Meksyku, wygrać wyprawę do Torunia, ekspres do kawy, kolację przy świecach, a nawet BMW.


Więcej
(01.04.2016)Uczniowie SP w Glebie byli w Warszawie
(tekst: Julia Niedźwiecka) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


2 marca 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Glebie wraz z opiekunami i rodzicami wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Dzieci odwiedziły największą w Polsce Edukacyjną Wystawę Budowli z Klocków LEGO, która znajdowała się na Stadionie Narodowym. Podziwiały wspaniałe ekspozycje z klocków, jak również miały okazję zabawy w Fun Parku, gdzie czekało na nich mnóstwo klocków do samodzielnych konstrukcji. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie Oceanarium. Dzieciaki miały okazję zobaczyć ryby morskie, słodkowodne i kolorowe ryby z raf koralowych, jak również wiele się o nich dowiedzieć od przewodnika, który chętnie odpowiadał na pytania najmłodszych. Wizyta w podwodnym świecie jak też w świecie LEGO sprawiła dzieciakom wiele radości.

Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za życzliwość.


Zdjęcia
(01.04.2016)
© Urząd Gminy Kadzidło 2016