Strona główna


 :: Lipiec 2015


Program Stypendiów Pomostowych dla tegorocznych maturzystów
(tekst: UG, Kurpsie Razem)


Uwaga!!! Stypendia pomostowe dla maturzystów z 2015 roku, którzy pochodzą z rodziny o niskich dochodach nieprzekraczających w czerwcu 2015 r. kwoty 1225 zł netto w przeliczeniu na osobę lub 1400 zł netto w przeliczeniu na osobę, w przypadku, gdy członkiem rodziny jest DZIECKO legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności; osiągnęli na maturze wynik minimum 90 punktów i dostali się na dzienne studia magisterskie.


Więcej(29.07.2015)Marianna Staśkiewicz doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
(tekst/fot.: UG)


Marianna Staśkiewicz, nestorka kurpiowskich artystów, znakomita poetka, autorka tomiku wierszy "Poziewaj zietrecku", twórczyni oryginalnych szydełkowych ludzi, wielkanocnych palm, koronek, bibułowych kwiatów, kronikarka Kurpiowszczyzny, została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego okolicznościową nagrodą.


Więcej(26.07.2015)UWAGA Rolnicy!!!
(tekst: UG)


Wójt Gminy Kadzidło prosi producentów rolnych, których uprawy, w szczególności zboża jare, dotknięte zostały klęską suszy, o składanie wniosków o oszacowanie szkód w ww. uprawach rolnych do Urzędu Gminy w Kadzidle, pok. nr 4 w terminie do 31 lipca 2015 r. Do wniosku należy dołączyć kopię wniosku o płatności bezpośredie na 2015 r.


Obwieszczenie

Wniosek o oszacowanie szkód


(24.07.2015)Zwrot podatku akcyzowego!!!
(tekst: UG)


Uprzejmie informujemy, że w okresie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 sierpnia 2015 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.


Więcej
(24.07.2015)Dziękujemy Jacku!
(tekst/fot.: UG)


Podczas ostatniej sesji Rady Gminy w dniu 21 lipca wójt, radni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy, dziękowali radnemu Jackowi Płoskiemu za dziewięcioletnią pracę samorządową, który po przyjęciu obowiązków przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych w ostrołęckim sądzie rejonowym, musiał złożyć mandat radnego gminnego.


Więcej(22.07.2015)Dzieci z Gminy Kadzidło odpoczywały nad morzem
(tekst: Elżbieta Tomczak) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


W dniach od 8 do 16 lipca 2015 r. po raz drugi 40 dzieci z Gminy Kadzidło (z Czarni, Jazgarki, Wachu, Chudka, Dylewa i Kadzidła) odpoczywało w ośrodku "Bryza Morska" w Jarosławcu. To piękne przedsięwzięcie sfinansowała Gmina Kadzidło. W czasie pobytu w Jarosławcu dzieci oprócz kąpieli w morzu brały udział w wielu przygotowanych specjalnie dla nich atrakcjach...


Więcej(21.07.2015)Joanna Banach w finale Mistrzostw Polski
(tekst: UG) (fot.: Archiwum Joanny Banach)


Wczoraj Joanna Banach wygrała bieg eliminacyjny 400 metrów przez płotki podczas Mistrzostw Polski w Krakowie z pierwszym czasem. 20 lipca (poniedziałek) o godz. 17.30 w TVP Sport będzie można oglądać bieg finałowy z udziałem Joasi. Zapraszamy do oglądania!(20.07.2015)Rowerami na Mazury
(tekst/fot.: UG)


Niespodziewaną wizytę w Urzędzie Gminy złożyli 15 lipca rowerowi podróżnicy z chudkowskiej szkoły, którzy wybrali się na Mazury. Nad uroczą Krutynią spędzą dwa dni. Wczoraj, po pięciogodzinnej podróży dotarli na miejsce. Życzymy słońca. Gratulujemy uczniom, opiekunom i panu dyrektorowi Józefowi Kojtkowi pomysłu na aktywne wakacje.(16.07.2015)"Kurpianka" na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Chorwacji
(tekst: Paweł Łaszczych) (fot.: Archiwum Zespołu)


Na 15 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Velika Gorica w Chorwacji Zespól Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadzidła zdobył nagrody w aż trzech kategoriach konkursowych:

  • Grand Prix za najlepszą choreografię.
  • Grand Prix za autentyczne brzmienie kapeli.
  • Grand Prix za ogólny wyraz artystyczny i wysoki poziom prezentacji folkloru swojego kraju, regionu.


Więcej(14.07.2015)Marcin Tomczak spotkał się z czytelnikami
(tekst/fot.: UG)


Marcin Tomczak, historyk, glebowianin, poeta, badacz Kurpiowszczyzny, spotkał się 30 czerwca 2015 r. z czytelnikami i zaprezentował swoją debiutancką książkę, zatytułowaną "Wróżda". Opisuje Autor powojenną Glebę, jedynie epizodycznie pojawiają się inne kurpiowskie wsie: Kadzidło, Kopaczyska, Kierzek, Chudek. Książka jest wielowątkową opowieścią o historii, dorastaniu, Kurpiowszczyźnie, inicjacji, chaosie i pragnieniu porządkowania świata.


Więcej(13.07.2015)Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym
(tekst: UG) (fot.: Archiwum UG)


Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Wójt Gminy Kadzidło serdecznie zapraszają mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym.


Więcej(10.07.2015)Żołnierze wyklęci - kurpiowscy męczennicy
Ś.p. Stanisław Kutryb odnaleziony i zidentyfikowany

(tekst: UG) (fot.: Archiwum Krystyny Majk)


Szczątki ś.p. Stanisława Kutryba, żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, zamordowanego przez komunistów w roku 1949, zostały odnalezione i zidentyfikowane. Zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka dokonał prac ekshumacyjnych na Łączce Powązkowskiej w Warszawie.


Stanisław Kutryb, ps. "Ryś", "Rekin", urodził się w kurpiowskich Oborczyskach. W listopadzie 1946 roku dołączył do oddziału PAS XI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dowodzonego przez Józefa Kozłowskiego "Lasa".


Więcej(08.07.2015)Złote Gody w Gminie Kadzidło
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych)


Uroczystą Mszą Świętą w dniu 23 czerwca rozpoczęło się świętowanie Złotych Godów. Szesnaście par małżeńskich doczekało pięknego Jubileuszu. Ks. Ryszard Kłosiński - proboszcz kadzidlańskiej parafii obdarował Wielce Szanownych Małżonków, najpiękniejszym, jak zaznaczył, medalem, samym Chrystusem, poświęcającym się dla ludzi i cierpiącym na Krzyżu.


Więcej(06.07.2015)Wesele Kurpiowskie w obiektywie Pawła Krupki
(tekst: UG, fot.: Paweł Krupka)


Zapraszamy do oglądania.Zdjęcia(01.07.2015)
© Urząd Gminy Kadzidło 2015