Strona główna


 :: Lipiec 2017


Badanie wzroku i pomiar ciśnienia śródgałkowego
(tekst: OKO-LUX)


W dniu 9 sierpnia w przychodni lekarskiej przy ulicy Handlowej w Kadzidle odbędą się badania wzroku oraz pomiar ciśnienia śródgałkowego dla mieszkańców gminy.


Więcej
(31.07.2017)"Kolorowe jarmarki" w Krobi
(tekst/fot.: Grażyna Krystianiak)


Festyn wiejski pod hasłem "Kolorowe jarmarki" odbył się w Krobi w piękne, słoneczne, sobotnie popołudnie 22 lipca.

Głównym organizatorem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich z Krobi "Stokrotki", które pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Gospodynie wsparli Urząd Gminy w Kadzidle oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej.


Więcej
(31.07.2017)Piknik wiejski w Dylewie
(tekst/fot.: Grażyna Krystianiak)


W słoneczne niedzielne popołudnie 16 lipca br. odbył się piknik wiejski w Dylewie.

Zebranych gości, jak i mieszkańców przywitał gospodarz naszej gminy wójt Dariusz Łukaszewski oraz sołtysi Dylewa panowie Henryk Sadłowski i Andrzej Domurad. Były występy, przemówienia i prezenty, nie zabrakło także zabaw dla dzieci, które biorąc udział w konkursach mogły wygrać nagrody. Piknik w Dylewie uświetnił występ Orkiestry Strażackiej z Kadzidła.


Więcej
(31.07.2017)Ks. Adam Boniecki w Kadzidle
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Ksiądz Adam Boniecki, Honorowy Obywatel naszej gminy, odwiedził 28 lipca Kadzidło.

W towarzystwie wójta Dariusza Łukaszewskiego oraz dyrektor Wiesławy Sobiech, wstąpił do budowanej biblioteki. Znakomity Gość nie krył radości z samej inwestycji, podkreślił wagę takich miejsc dla duchowej kondycji lokalnej wspólnoty oraz zapowiedział swoją wizytę podczas uroczystego otwarcia biblioteki. Podczas wakacyjnej wizyty nie zabrakło najwyższej klasy humoru, znakomitych anegdot, celnych puent i wzruszających wspomnień.

Dziękujemy księże Adamie, życzymy pogodnych dni i z nadzieją oczekujemy na jesienne spotkanie.


Zdjęcia
(31.07.2017)Informacja Ośrodka Pomocy Społecznej w Kadzidle
(tekst: Mariola Bednarczyk)


Ośrodek Pomocy Społecznej w Kadzidle informuje, że wnioski na nowy okres zasiłkowy, tj. 2017/2018 w sprawie: świadczeń wychowawczych "500+", świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego będą przyjmowane od 01.08.2017 r.


(26.07.2017)Bezpieczne żniwa
(tekst: KRUS)


Apel KRUS ws. bezpieczeństwa w czasie żniw.

Warunki pracy w rolnictwie należą do najtrudniejszych, mimo iż następuje rozwój mechanizacji, chemizacji i nowoczesnej agrotechniki.


Więcej
(25.07.2017)Letnia szkoła tenisa
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Zapraszamy na letnią szkołę tenisa. Bezpłatne zajęcia odbędą się na korcie przy kadzidlańskim Orliku.

Rozpoczynamy 7 sierpnia. Uroczyste zakończenie, połączone z turniejem, odbędzie się 16 sierpnia. Zajęcia (godziny popołudniowe) poprowadzi znakomity tenisista Jordan Czapski. Na zajęcia zapraszamy dzieci i młodzież od 8 do 16 roku życia.

Zgłoszenia: dariusz.lukaszewski1@wp.pl (ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Organizatorem zajęć są Wójt Gminy Kadzidło oraz Ostrołęckie Stowarzyszenie Tenisowe. Serdecznie zapraszamy.


(25.07.2017)XVI edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla tegorocznych maturzystów
(tekst: LGD "Kurpsie Razem")


Program jest skierowany do wszystkich osób, które spełniają łącznie następujące kryteria:

1. Są maturzystami z 2017 roku; 2. Mieszkają na terenie jednej z gmin, na obszarze których działa Związek Stowarzyszeń "Kurpsie Razem"; 3. Pochodzą z rodzin o niskich dochodach; 4. Osiągnęli na maturze wynik minimum 90 punktów. 5. Dostali się na dzienne studia magisterskie...


Więcej
(25.07.2017)Anioł w Kadzidle, św. Stanisław Kostka w Strzałkach
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


W Kadzidle i Strzałkach pojawiły się nowe rzeźby.

Na kadzidlańskim skwerze, poświęconym Henrykowi Lenarciakowi, stanął Anioł, zaś w Strzałkach figura św. Stanisława Kostki. Rzeźby wykonał Stanisław Bacławski, znany i ceniony rzeźbiarz kurpiowski.


Zdjęcia
(24.07.2017)Trwają prace remontowe w Dylewie
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Dylewo ładnieje. Przy ulicy Szkolnej trwają prace remontowe. Powstają nowe chodniki, zaś stare są w całości wymieniane.

Ustawiono już część krawężników. Przygotowano podbudowę. Zbudowano instalację odwodnieniową. Prace wykonują pracownicy Urzędu Gminy w Kadzidle oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Dziękujemy Adamowi Białobrzeskiemu - prezesowi ZGKiM, za przygotowanie koncepcji prac i ich organizację.

Jak zapowiada wójt Dariusz Łukaszewski, w roku przyszłym nowe chodniki zostaną położone wzdłuż ulicy księdza Mieszki. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace brukarskie w Kadzidle. Nową nawierzchnię zyska uliczka wokół kościoła, łącząca ulice Sportową oraz Kościuszki. Dzięki współpracy z Bankiem Spółdzielczym powstanie również na wysokości budynku bankowego, nowy parking.


Zdjęcia
(24.07.2017)Uwaga na ASF (afrykański pomór świń)
(tekst: PIW, UG Kadzidło)


Poniżej prezentujemy ulotkę na temat zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) przekazaną przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.


Ulotka
(24.07.2017)Srebrna Joanna Banach
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Nasza eksportowa lekkoatletka odnotowała na seniorskich Mistrzostwach Polski świetne wyniki.

W biegu na 400 metrów przez płotki w dniu 22 lipca Asia zajęła znakomite czwarte miejsce. Do brązowego medalu brakowało ułamków sekundy.

23 lipca w biegu sztafetowym 4x400 m było jeszcze lepiej. Asia, reprezentująca barwy AZS AWF Kraków, zdobyła z koleżankami srebrny medal. Najserdeczniej gratulujemy.


Zdjęcia
(24.07.2017)Trwa budowa dróg asfaltowych w Piaseczni
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Ostrołęcka "Ostrada" buduje dwie drogi asfaltowe w Piaseczni. Jedna z nich już jest gotowa.

Druga jest przygotowywana do wylania masy asfaltowej. Ogółem przybędzie ponad 2 kilometry dróg asfaltowych. Wartość inwestycji przekroczyła 700 000 złotych. Pieniądze pochodzą ze środków własnych Gminy Kadzidło.


Zdjęcia
(24.07.2017)Gmina Kadzidło zorganizowała kolonie
(tekst: Natalia Chrostek) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


Już po raz siódmy, 40-osobowa grupa dzieci z sześciu szkół naszej gminy brała udział w pięciodniowych koloniach.

Po raz kolejny dzieci odpoczywały w Ośrodku Wypoczynkowym Mazury w Krzyżach. W czasie pobytu oprócz kąpieli pod okiem ratowników w jeziorze, uczestnicy brali udział w wielu przygotowanych specjalnie dla nich atrakcjach. Nie zabrakło wspólnych spacerów, dyskotek, ogniska z pieczeniem kiełbasek i przejażdżek bryczkami.


Więcej
(24.07.2017)Kończy się budowa kadzidlańskiej biblioteki
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Dobiega końca budowa kadzidlańskiej biblioteki. Budynek jest już docieplony. Zakończono prace przy montażu klimatyzacji.

Obecnie montowane są pergole, wewnątrz trwają prace wykończeniowe, wkrótce ułożone zostaną podłogi oraz ustawione meble. W części otwartej położone zostały warstwy izolacyjne, na których zostanie ułożona podłoga oraz zaaranżowana zostanie część zielona, z żywą roślinnością.

Inwestycja, rozłożona na dwa lata, kosztowała
1 200 000 złotych. Już dzisiaj zapraszamy na otwarcie. Po raz pierwszy, w dziejach Kadzidła i gminy, biblioteka gminna będzie miała własną siedzibę. Przypomnijmy, że założycielem kadzidlańskiej biblioteki był ks. Kazimierz Suchcicki, który jeszcze przed I wojną światową zorganizował w Kadzidle pierwszą bibliotekę. Prace wykonuje chorzelska firma Zakład Remontowo-Budowlany Szymona Perdjona.


Zdjęcia
(21.07.2017)Trwa remont generalny szkoły w Chudku
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Trwają prace remontowe szkoły w Chudku. Gmina Kadzidło realizuje w ten sposób projekt unijny: "Poprawa efektywności energetycznej w gminie Kadzidło poprzez termomodernizację budynku użyteczności publicznej Zespołu Szkół w Chudku wraz z montażem pompy ciepła".

Wartość inwestycji wyniesie 2 500 000 złotych. Blisko 70% tej kwoty Gmina pozyskała z Unii Europejskiej. Prace są już mocno zaawansowane. Wkrótce uruchomione zostaną pompy ciepła, wylane zostaną posadzki, ułożone podłogi, zamontowane nowe drzwi. Powstaną nowe schody zewnętrzne, podjazd dla osób niepełnosprawnych. Wymieniona zostanie instalacja zewnętrzna odgromowa, system rynien. Cały budynek jest już docieplony. Zmieniany jest dach i trwają przygotowania do wykonania elewacji. Prace wykonuje firma IN-KOL.


Zdjęcia
(21.07.2017)Trwa budowa kolejnej "schetynówki". Do połowy sierpnia droga Kadzidło-Todzia będzie gotowa
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Trwa budowa kolejnej drogi asfaltowej w Gminie Kadzidło.
Już wkrótce powstanie blisko
4-kilometrowy odcinek nowoczesnej drogi, której budowa kosztuje 2 200 000 złotych.


Połowę tej kwoty Gmina Kadzidło otrzymała w ramach rządowego programu pn.: "Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych". Prace wykonuje ostrołęcka "Ostrada".


Zdjęcia
(20.07.2017)Joanna Banach na Mistrzostwach Polski
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Archiwum Joanny Banach)


Nasza lekkoatletka Joanna Banach startuje w Mistrzostwach Polski. Serdecznie zapraszamy do śledzenia transmisji telewizyjnych oraz kibicowania naszej Kurpiance:

- 22.07 (sobota) - finał biegu na 400 metrów przez płotki - godz. 17:10. Transmisja biegu w TVP SPORT od godz. 16:55;

- 23.07 (niedziela) - finał biegu sztafetowego 4x400 metrów - godz. 16:45. Transmisja w TVP SPORT od godz. 14:00.

Powodzenia Asiu. Trzymamy kciuki i życzymy medalu.


(20.07.2017)Wicemarszałek Elżbieta Lanc w Kadzidle
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Grzegorz Parzych, UG Kadzidło)


Elżbieta Lanc sprawująca funkcję członka zarządu województwa mazowieckiego odwiedziła 19 lipca Kadzidło, Pani Marszałek towarzyszył Mariusz Popielarz - dyrektor ostrołęckiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego.

Podczas spotkania z wójtem Dariusz Łukaszewskim została omówiona perspektywa współpracy pomiędzy samorządami gminnym a wojewódzkim. Pani Marszałek przedstawiła plany wspierania przez samorząd województwa mazowieckiego różnorodnych działań lokalnych. Goście zwiedzili powstający budynek biblioteki kadzidlańskiej, spotkali się z pracownikami Centrum Kultury Kurpiowskiej oraz Publicznej Biblioteki. Pani Marszałek pogratulowała obiektu i zadeklarowała współpracę w przygotowywaniu lokalnych wydarzeń, odbywających się w naszej bibliotece.

Dziękujemy Pani Marszałek Elżbiecie Lanc oraz dyrektorowi Mariuszowi Popielarzowi za pamięć o naszej gminie oraz Kurpiowszczyźnie.


Zdjęcia
(20.07.2017)Jubileusz Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Wach"
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Grażyna Krystianiak)


Były tańce, prezenty, gadki, żarty. Była ligawka. Był znakomity bigos i była znakomita grochówka. Były życzenia, zachwyty i nadzieje na kolejne Jubileusze.

Za nami Jubileusz istnienia Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Wach", który odbył się 15 lipca 2017 r. Pięć lat temu grupka miłośników folkloru kurpiowskiego zawiązała Zespół Pieśni i Tańca, którym wzorowo i mądrze pokierowali Janina i Ryszard Kaczyńscy. Dzisiaj to już prawie instytucja.


Więcej
(19.07.2017)Profesor Andrzej Mencwel w Kadzidle
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Andrzej Mencwel, polski historyk literatury oraz krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista, publicysta, profesor nauk humanistycznych, odwiedził Kadzidło i odbył podróż przez Kurpie.

Profesor przyjechał na zaproszenie poety Marcina Tomczaka, autora głośnych książek "Wróżda" i "Weno wej!". Podczas spotkania z wójtem Dariuszem Łukaszewskim, profesor Mencwel opowiadał o swoim zadziwieniu Kurpiami, ich niezwykłym rozumieniu okolicznego świata, wadze kultury kurpiowskiej i potrzebie jej pieczołowitego pielęgnowania. Profesor Mencwel odwiedził również Czarnię oraz starodrzew puszczański w miejscowym rezerwacie.


(19.07.2017)"Czarne Brzozy" bawią i weselą!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Grażyna Krystianiak)


Kolejny piknik za nami. 9 lipca bawili się mieszkańcy Czarni, Brzozowej oraz okolicznych miejscowości.

Koło Gospodyń Wiejskich "Czarne Brzozy" przygotowało wiele atrakcji. Przedsięwzięcie wspomogli sołtysi, radna, ks. proboszcz Sławomir Idźkowski, Centrum Kultury Kurpiowskiej, wójt Dariusz Łukaszewski, Stowarzyszenie "Bractwo". Nie zabrakło tańców, śpiewu, konkursów, nagród, gier i zabaw dla dzieci.


Więcej
(18.07.2017)Czarnia ładnieje!
(tekst: UG Kadzidło) (fot. Adam Białobrzeski)


Zakończyły się prace remontowe przy remizie strażackiej oraz świetlicy wiejskiej w Czarni. Pracownicy Urzędu Gminy oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej przebudowali wejście, uzupełnili ubytki w elewacji, położyli kostkę brukową oraz posadzili roślinność.

W ładnie zaaranżowany teren zostały wkomponowane maszty flagowe oraz rzeźba św. Floriana. W przyszłym roku pojawią się ławki. Dodatkowo teren przed szkołą zyskał nowe ogrodzenie. Dzięki tegorocznym pracom druhowie, panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Czarni i Brzozowej, mogą realizować swoje lokalne przedsięwzięcia. Prace sfinansowały Gmina Kadzidło oraz ZGKiM. Wójt Dariusz Łukaszewski podkreślił, że takie inwestycje, nie tylko wspierają aktywność mieszkańców, ale są również podziękowaniem za mądre budowanie więzi lokalnych. Nad jakością prac czuwał prezes Adam Białobrzeski. Dziękujemy za owocny trud i z całego serca gratulujemy mieszkańcom.


Zdjęcia
(14.07.2017)"Kolorowe Jarmarki" w Klimkach
(tekst/fot.: Bogusława Jaksina)


W sobotę, 1 lipca 2017 roku "Kolorowe Jarmarki" zawitały do Klimk.

To kolejny letni festyn w naszej gminie; głównym organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich "Klimconecki" z Klimk, które pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej pod nazwą "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Więcej
(11.07.2017)Jubileusz Zespołu Ludowego z Wachu
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Ludowy Zespół Pieśni i Tańca z Wachu istnieje już pięć lat. Artyści z Wachu śpiewają i tańczą, bawią i popularyzują Kurpie.

Zespół koncertował na wielu scenach, był wielokrotnie nagradzany. Jest ceniony za swoją naturalność oraz pracowitość, dzięki której zyskuje wysokie noty. Podczas ostatniego Wesela Kurpiowskiego Zespół Ludowy z Wachu został wyróżniony przez marszałka Adama Struzika Medalem "Pro Masovia". Zespół liczy blisko trzydzieści osób, kierują nim Janina i Ryszard Kaczyńscy.

Jubileusz Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Wach" odbędzie się 15 lipca, w sobotę, przy budynku Zespołu Szkół w Wachu. Początek jubileuszowego spotkania o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszamy.


(10.07.2017)Czesława Kaczyńska z nagrodą Ministra
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Czesława Kaczyńska, kurpiowska twórczyni ludowa, otrzymała nagrodę Piotra Glińskiego - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czesława Kaczyńska jest prezesem Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich, pomysłodawczynią przedsięwzięcia edukacyjnego "Ginące Zawody".

Szanowna Pani Czesławo, gratulujemy ważnego wyróżnienia i dziękujemy za promocję Gminy Kadzidło.


(10.07.2017)
© Urząd Gminy Kadzidło 2017