Strona główna


 :: Listopad 2017


Uwaga rolnicy!!!
(tekst: US w Warszawie) (fot.: UG Kadzidło)


Urząd Statystyczny w Warszawie uprzejmie informuje, że w dniach od 1 do 21 grudnia 2017 r. na terenie całego kraju wśród rolników prowadzących hodowlę zwierząt gospodarskich zostaną przeprowadzone dwa badania:

- Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej.
- Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego.

Badania realizowane będą w wylosowanych gospodarstwach rolnych.

Sprawę prowadzi: Magdalena Bzymek,
tel. (22) 464-21-17.


Pismo

Informacja

Plakat
(30.11.2017)Czy wrócą bartnicy na Kurpie? Kłoda w Kadzidle
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Niecodzienne prace mogli dostrzec mieszkańcy Kadzidła w sobotni poranek 25 listopada. Przy Kaplicy Dylewskiej, na jednej z dostojnych sosen, pojawiła się pszczelarska kłoda, czyli wiszący ul.

Kłoda została wykonana według starych opisów i wciągnięta na sosnę tradycyjnym kołowrotkiem. Kłody są to ule wyrabiane z okrąglaków, o dzieni identycznej jak w barciach. Pracami kierował Janusz Marzewski, znawca Kurpiowszczyzny, prezes Stowarzyszenia Strzelcy Kurpiowscy. Prezesowi pomagali Sylwester Kamiński, Robert Bryska oraz wójt Dariusz Łukaszewski. Ciekawy obserwator dostrzeże w kłodzie wszelkie niezbędne elementy bartnicze, niezbędne do prawidłowej hodowli pszczół i produkcji miodu: dzienię, dłużnię, oko, śniot. Kto wie, może i sami bartnicy powrócą kiedyś na Kurpie.


Zdjęcia
(29.11.2017)"Pasowanie na Przedszkolaka" w ZPO w Dylewie
(tekst: Beata Gwiazda) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


W dniu 15 listopada 2017 r. w Przedszkolu Samorządowym w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie odbyła się uroczystość "Pasowania na Przedszkolaka".

Podczas uroczystości dzieci z grup przedszkolnych zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu.


Więcej
(29.11.2017)Światowy Dzień Pluszowego Misia w Siarczej Łące
(tekst: Beata Drężek) (fot.: Archiwum SP w Siarczej Łące)


24 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Siarczej Łące włączono się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło do szkoły swoją ukochaną przytulankę.

Dzieci wykonały piękne misiowe opaski oraz kolorowe prace plastyczne. Punktem kulminacyjnym była wizyta Misia we własnej osobie. Przybył on do dzieci ze Szkoły Promocji Zdrowia w Ostrołęce. Szkoła przepełniła się radością i śmiechem. Były wspólne zdjęcia, konkursy, zabawy i tańce. Razem wysłuchaliśmy kilku rozdziałów książki pt.: "Miś Uszatek". Na koniec Miś, którego misją jest propagowanie zdrowego stylu życia, poczęstował wszystkie dzieci zdrową przekąską w postaci soku i mandarynek.


Zdjęcia
(29.11.2017)Podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w Literaturze"
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


21 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle odbyło się Podsumowanie Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w Literaturze".

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W tegorocznej edycji wzięło udział 121 uczniów z czterech gmin kurpiowskich: Baranowa, Czarni, Kadzidła, Myszyńca, Rozóg i miasta Ostrołęki.


Więcej
(28.11.2017)Dwucyfrowa liczba medali podczas Mazowieckiej Ligi Karate w Michałowicach
(tekst: Artur Prusiński) (fot.: Kinga Przybyłek)


W sobotę 18 listopada odbyła się kolejna edycja Mazowieckiej Ligi Karate.

Tym razem nasi zawodnicy udali się do Michałowic, aby tam walczyć o jak najwyższe miejsca w turnieju. Na 18 startujących nasi karatecy zdobyli 12 medali.


Więcej
(28.11.2017)Noc w szkole w Dylewie
(tekst: Grażyna Gąska) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


Czy w szkole można czuć się jak w domu? Chyba tak, skoro z wielką przyjemnością można spędzić w niej noc, jak to uczynili uczniowie klas 1-3 ZPO w Dylewie.

Piątkowy wieczór, 17.11.2017 r. budynek szkoły nie okrył się mrokiem i ciszą, lecz rozbrzmiewał gwarem wesołych rozmów, a wszystko to za sprawą dzielnych maluchów, które o godz 18.00 zaopatrzone w śpiwory, poduszki, prowiant i dobry humor stawiły się w progach placówki.


Więcej
(27.11.2017)Wizyta uczniów ze szkoły w Siarczej Łące
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


W dniu 14 listopada grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siarczej Łące wraz z wychowawczyniami Paniami Beatą Drężek oraz Elżbietą Parzych odwiedziła Urząd Gminy w Kadzidle.

Dzieci spotkały się z wójtem Dariuszem Łukaszewskim oraz sekretarzem urzędu Urszulą Rydel.


(27.11.2017)Sesja w bibliotece. Wyróżnienia dla aktywnych
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Grzegorz Parzych)


Dzięki gościnności pani dyrektor Wiesławy Sobiech, 15 listopada sesja Rady Gminy odbyła się w kadzidlańskiej bibliotece. Radni podjęli stosowne uchwały, zaś Marian Krupiński, radny województwa mazowieckiego, wręczył, w imieniu marszałka Adama Struzika, pamiątkowy Medal "Pro Masovia", adresowany do osób wyróżniających się swoją pracą oraz działalnością na rzecz Mazowsza.

Medale, przyznane, na wniosek wójta Dariusza Łukaszewskiego, otrzymali: Krystyna Wołosz - wieloletnia nauczycielka szkoły w Chudku, założycielka Izby Kurpiowskiej, Teresa Chrostek - wieloletnia pracownica Centrum Kultury Kurpiowskiej, Eugeniusz Kamiński - wieloletni leśnik, Józef Białowąs - powiatowy lekarz weterynarii.

Gratulujemy wyróżnień. Dziękujemy marszałkowi Adamowi Struzikowi za okazaną życzliwość.


Więcej
(27.11.2017)"Kurpianka" leci do Dubaju
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: UG Kadzidło)


W dniach 26 listopada
- 6 grudnia Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadzidła będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Dubaju, który odbywa się w ramach United Arab Emirates National Day Celebrations 2017.


Zespół leci do Zjednoczonych Emiratów Arabskich już 26 listopada i tam wystąpi w stolicach siedmiu emiratów: Abu Zabi, Adżman, Dubaj, Fudżajra, Ras al-Chajma, Szardża, Umm al-Kajwajn.

Obok koncertów będą odbywać się parady, w których weźmie udział około 20 zespołów z całego świata, oficjalne spotkania z tamtejszymi władzami dla poszczególnych państw biorących udział w festiwalu, no i oczywiście organizator nie zapomniał o wypoczynku, zwiedzaniu i zakupach.

Kierownik "Kurpianki" Paweł Łaszczych serdecznie dziękuje Panu Marszałkowi Adamowi Struzikowi oraz Wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za okazaną życzliwość.


(24.11.2017)Wycieczka na Białoruś - zapraszamy!
(tekst: UG Kadzidło)


Szanowni Państwo, zapraszamy na wycieczkę na Białoruś. Odwiedzimy północną i wschodnią część Białorusi, od Grodna, poprzez Nowogródek, Zaosie, Oszmianę, Smorgonie, Krewo, Mińsk, Nieśwież, Mir, aż po przedwojenną granicę polsko-sowiecką.

Trafimy do miejsc związanych z Mickiewiczami, Orzeszkową, Ogińskimi, Wańkowiczami, Moniuszkami, Piaseckim, Radziwiłłami. Wycieczka przypomni historię i kulturę Kresów, ich wielonarodowy fenom i obywatelski charakter. Termin: 1-7 lipca 2018. Odpłatność: 1200 złotych. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Cena obejmuje noclegi, podróż, wyżywienie (śniadania i obiadokolacje), bilety do muzeów.

UWAGA: każdy z uczestników musi dysponować ważnym dowodem osobistym, z terminem ważności co najmniej 4 miesiące licząc wstecz, od daty powrotu. Wpłaty są przyjmowane w sekretariacie Urzędu Gminy w Kadzidle.Z nadzieją na wzruszającą podróż
Dariusz Łukaszewski
Wójt Gminy Kadzidło


(24.11.2017)Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potwierdza: będzie przebudowa drogi Myszyniec - Kadzidło
(tekst: UG Kadzidło)


Marian Gołoś - dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Leszek Sekulski - dyrektor oddziału warszawskiego GDDKiA, potwierdzili ostatecznie rozbudowę drogi krajowej nr 53, pomiędzy Myszyńcem a Kadzidłem (do stacji CPN Orlen).

Rozbudowa będzie polegać na poprawie stanu drogi i geometrii drogi, doposażeniu drogi w niezbędne urządzenia poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego (zatoki, ścieżki rowerowe, oświetlenie), w tym budowę lewoskrętów z zatok. Inwestycja zostanie wykonana w latach 2018-2023.

Dziękujemy panom Dyrektorom oraz GDDKiA, za te znakomite wiadomości.


(23.11.2017)Będzie ścieżka rowerowa Kadzidło - Dylewo. Świetne informacje dla mieszkańców
(tekst: UG Kadzidło)


Znakomicie zakończyły się wielomiesięczne rozmowy pomiędzy Gminą Kadzidło a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Dzisiaj (23.11.2017) Marian Gołoś - dyrektor GDDKiA potwierdził wolę podpisania porozumienia z Gminą Kadzidło, dzięki któremu zostanie zbudowana ścieżka rowerowa łącząca Kadzidło z Dylewem.

W ramach tej inwestycji zostanie również wykonany lewoskręt na wysokości zakładu JBB. Inwestycja zostanie wykonana w latach 2018-19.

Wójt Dariusz Łukaszewski dziękuję dyrektorowi Marianowi Gołosiowi oraz Leszkowi Sekulskiemu, dyrektorowi GDDKiA - oddział Warszawa, za okazaną życzliwość i przyjęcie do realizacji tak bardzo istotnego dla mieszkańców przedsięwzięcia.


(23.11.2017)Warsztaty z Wiesławą Bogdańską w ZPO w Kadzidle
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


Warsztaty z twórcą ludowym w Zespole Placówek Oświatowych, na zajęciach koła regionalnego, stały się tradycją.

Dnia 10 listopada 2017 roku gościliśmy w naszej szkole twórczynię, Panią Wiesławę Bogdańską. Artystka przybliżyła uczniom świat wycinankarstwa poprzez ciekawe opowieści i prezentację efektów swojej twórczości tematycznie związanej ze świętami Bożego Narodzenia.


Więcej
(23.11.2017)Ku czci Niepodległej
(tekst: Grażyna Gąska) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


10.11.2017 r. najmłodsi członkowie społeczności szkolnej ZPO w Dylewie postanowili na sportowo uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ubrani w białe lub czerwone koszulki wzięli udział w
II Szkolnym Biegu Niepodległości. Była to również okazja do popularyzacji biegania jako najprostszej formy aktywności oraz sposób przekazania wiedzy historycznej.


Więcej
(23.11.2017)Obchody Święta Niepodległości w ZPO w Dylewie
(tekst: Edyta Prusińska) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe, związane z odzyskaniem w 1918 r. niepodległości po 123 latach zaborów.

Jest to dzień szczególny. Z tej okazji 10 listopada 2017 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klasy V szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum pod kierunkiem Pani Edyty Laskowskiej i Pani Edyty Prusińskiej oraz chór szkolny wraz ze skrzypaczką - Aleksandrą Szkopińską pod kierunkiem Pani Agnieszki Grzyb.


Więcej
(23.11.2017)Święto Niepodległości w szkole w Glebie
(tekst: Aneta Złotorawska) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


W piątek 10 listopada w Szkole Podstawowej w Glebie odbyły się warsztaty z okazji Święta Niepodległości.

Nauczyciele przestawili krótki rys historyczny związany z tym ważnym dniem. Uczniowie wysłuchali zagadek i wierszy o symbolach narodowych oraz wzięli udział w różnych zabawach. Każdy opowiedział, czym dla niego jest Polska i wykonał pracę plastyczną tematycznie związaną z odzyskaniem niepodległości przez naszą Ojczyznę.


Zdjęcia
(23.11.2017)OSTRZEŻENIE 1 STOPNIA DLA GMINY KADZIDŁO
(tekst: MCZK)


Informacja o jakości powietrza:

Ogłoszone ostrzeżenie oznacza, że osoby z grup wrażliwych powinny być bardziej ostrożne i powinny unikać wychodzenia na zewnątrz oraz obserwować wyniki pomiarów i prognoz na stronie WIOŚ w Warszawie http://sojp.wios.warszawa.pl i na stronie GIOŚ http://powietrze.gios.gov.pl.


Więcej
(22.11.2017)"Śniadanie daje moc" w szkole w Glebie
(tekst: Aneta Złotorawska) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Glebie dnia 8 listopada 2017 r. wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Śniadanie daje moc" obchodzonym w Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Dzieci wraz z nauczycielami przygotowali wspólnie zdrowe śniadanie w klasie. Uczniowie zostali zapoznani z cennymi informacjami, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, a także z tym jak ważną rolę pełni prawidłowe żywienie. Dzieci wykonywały kanapki z ulubionymi produktami oraz owocowe szaszłyki. Podczas świetnej zabawy najmłodsi uczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Zwiększali świadomość na temat zdrowego odżywiania oraz tego jak bardzo ważną rolę pełni śniadanie w diecie każdego z nas.


Zdjęcia
(22.11.2017)Łatwiej porozmawiamy przez telefony komórkowe
(tekst: UG Kadzidło)


Owocnie przebiegły rozmowy pomiędzy wójtem Gminy Kadzidło a operatorem telefonii komórkowej Orange Polska S.A. Ustalenia powzięte w Urzędzie Gminy w Kadzidle, znalazły potwierdzenie w przesłanym, oficjalnym piśmie.

W roku 2018 powinny powstać nowe nadajniki, bądź rozbudowane już istniejące, które zdecydowanie poprawią jakość połączeń telefonicznych oraz internetowych w Dylewie, Chudku, Glebie, Kierzku, Kadzidle, Tatarach, Wachu oraz Siarczej Łące. Wójt Dariusz Łukaszewski przedstawił również oczekiwania mieszkańców Czarni oraz Brzozowej, gdzie również są znaczne problemy z jakością rozmów telefonicznych oraz usług internetowych. Firma Orange Polska S.A. w przesłanym piśmie złożyła deklarację zajęcia się tym problemem.

Dziękujemy Orange Polska S.A. za okazaną życzliwość oraz istotne dla mieszkańców naszej gminy inwestycje.


(22.11.2017)Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
(tekst: Aneta Złotorawska) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich.

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Glebie w bajkową podróż wyruszyli dnia 6 listopada 2017 r. W tym dniu dzieci uczestniczyły w różnych zabawach. Rozwiązywały zagadki, łamigłówki i quizy, które dotyczyły znanych i lubianych przez uczniów bajek i postaci z nich. Na koniec dzieci wykonały własnoręczne maski.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.


Zdjęcia
(22.11.2017)Kampania "Kręci mnie bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny" w szkole w Glebie
(tekst: Aneta Złotorawska) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny" dnia 26 października 2017 r. policjanci z Kadzidła odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Glebie.

Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi na temat zasad poruszania się na drodze oraz o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu w celu lepszej widoczności. Poruszony został również temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zachowania rozwagi w gospodarstwie domowym. Spotkanie umilił znany wszystkim dzieciom Komisarz Kurpik. Serdeczne podziękowania dla Policjantów z Posterunku Policji w Kadzidle asp. Mariusza Święckiego i st. sierż. Jerzego Tabaki za przeprowadzenie zajęć.


Zdjęcia
(22.11.2017)TVP o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia na Kurpiach
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Grażyna Krystianiak)


13 listopada gościliśmy w Kadzidle zaprzyjaźnioną ekipę TVP z Panią Ewą Mamińską, która robiła materiał o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia na Kurpiach.

Były tradycyjne wigilijne dania, opowieści o ich przygotowywaniu, gadki o tradycjach świątecznych, nie zabrakło choinki ustrojonej w kurpiowskie anioły, opłatka, życzeń, kolęd.


Więcej
(20.11.2017)Ślubowanie uczniów pierwszej klasy w szkole w Chudku
(tekst: Barbara Suchecka) (fot.: Sylwia Kowalczyk)


Dzień 31 października to bardzo ważna data nie tylko dla uczniów klasy pierwszej, lecz również dla ich rodziców.

W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku.


Więcej
(16.11.2017)"Boże Narodzenie w wycinance kurpiowskiej"
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


"Boże Narodzenie w wycinance kurpiowskiej" - pod takim hasłem odbyły się warsztaty z twórczynią ludową Panią Czesławą Marchewką dnia 8 listopada 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Uczestnicy zajęć mocno utożsamiają się z naszą kurpiowską kulturą, biorąc udział we wszystkich spotkaniach z lokalnymi twórcami oraz regionalistami.


Więcej
(16.11.2017)Eliminacje gminne XXXIV Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze" dla uczniów gimnazjum
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


7 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle odbyły się eliminacje gminne XXXIV Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze" dla uczniów gimnazjum.

Do konkursu przystąpiło 20 uczestników z 5 szkół gminy Kadzidło. Komisja w składzie: Grażyna Reszka, Urszula Łaszczych, Iwona Choroszewska-Zyśk wytypowała na eliminacje międzygminne do Lelisa czterech laureatów.


Więcej
(15.11.2017)Chudek ma swój teatr (i to jaki!)
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Grupa teatralna "Maska " ze szkoły w Chudku święci sukcesy. Po raz drugi z rzędu zakwalifikowała się do finału przeglądu teatrów szkolnych na Mazowszu.

Młodymi aktorami opiekują się i służą radą nauczycielki Ewa Wiśniewska, Ewa Pierzchała i Sylwia Kowalczyk. Aktorzy wystąpili przed wymagającą komisją, którą tworzyli: Janusz Majcherek - dyrektor Teatru Polskiego oraz aktorzy Jerzy Schejbal, Tomasz Błasiak, Afrodyta Weselak i Krystian Modzelewski. Chudkowianie zdobyli serca komisji konkursowej znakomitym przedstawieniem sztuki Woody Allena pt. Bóg. Zagrali lekko, brawurowo, dowcipnie, sugestywnie, bezpretensjonalnie i niezwykle profesjonalnie. Brawo! Gratulacje! Czapki z głów.

Już za miesiąc, 19 grudnia, aktorzy z Chudka pojadą do Warszawy. Wystąpią przed samym Mistrzem Andrzejem Sewerynem. Powodzenia!


Zdjęcia
(15.11.2017)Po prostu: Cacko!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Zakończyliśmy warsztaty ceramiczne w Chudku. Pod wrażliwym okiem Michaliny Deptuły, założycielki Pracowni Kreatywności "Cacko", powstały cudowne prace, które samodzielnie wykonali uczestnicy warsztatów, również samodzielnie malowali i szkliwili.

Warsztaty zorganizowali wójt Dariusz Łukaszewski oraz Barbara Wiśniewska. Prawda, że ładne? Dziękujemy Pani Michalinie za okazane życzliwość i profesjonalizm.


Zdjęcia
(15.11.2017)E-Składka - jeden przelew na własny rachunek w ZUS
(tekst: ZUS)


Od 1 stycznia 2018 r. firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego.

Informację o numerze tego rachunku płatnik składek dostanie z ZUS listem poleconym w czwartym kwartale 2017 r. Oczywiście list dotrze do płatnika, gdy ZUS zna jego aktualny adres. Jeśli nie zgłosił zmiany danych powinien to zrobić jak najszybciej.


Komunikat

Broszura

Pytania i odpowiedzi

Ulotka

Plakat
(14.11.2017)"Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki"
(tekst/fot.: Agnieszka Grzyb)


Od kwietnia do listopada 2017 r. Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu realizuje projekt pn. "Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki", który uzyskał dofinansowanie z projektu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Promocja literatury i czytelnictwa".

Julia Kord - uczennica klasy II Publicznego Gimnazjum w Dylewie wzięła udział w konkursie - "Pokaż, że czytasz".


Więcej
(14.11.2017)Ślubowanie i pasowanie dzieci na uczniów klas pierwszych w ZPO w Kadzidle
(tekst: Wychowawczynie klas pierwszych)(fot.: Monika Popielarczyk)


Dnia 24 października 2017 r. w Szkole Podstawowej Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów klas pierwszych.

Bohaterami i aktorami tego dnia byli pierwszoklasiści czterech klas tej szkoły. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Wójt Gminy Kadzidło - Dariusz Łukaszewski, Dyrektor szkoły - Halina Prusaczyk, Proboszcz parafii Kadzidło - ksiądz kanonik Ryszard Kłosiński, pani Małgorzata Kowalczyk - Przewodnicząca Rady Rodziców, rodzice, dziadkowie, nauczyciele klas zerowych.


Więcej
(14.11.2017)Uczciliśmy Niepodległość. Uczciliśmy śp. plut. Wincentego Kamińskiego
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Sobotnie uroczystości upamiętniające Święto Niepodległości połączone były z poświęceniem obelisku, który został wzniesiony na cześć plut. Wincentego Kamińskiego, Kurpia, żołnierza kampanii wrześniowej, rannego podczas walk z Niemcami, którego doczesne szczątki nie zostały do dzisiaj odnalezione.

W kadzidlańskim kościele nie zabrakło bliskich śp. Wincentego Kamińskiego, władz samorządowych, radnych, harcerzy, pocztów sztandarowych, chóru gimnazjalnego, recytatorów, orkiestry strażackiej, strzelców kurpiowskich, mieszkańców naszej gminy.


Więcej
(13.11.2017)Wieczór autorski Dariusza Łukaszewskiego
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Przed kadzidlańską publicznością wystąpił Dariusz Łukaszewski, który zaprezentował swoją nową książkę poetycką "Odejścia".

Gościnnie wystąpili również Ewa Piotrowska (flet), Adam Wołosz (gitara), Przemysław Zera (gitara), Janina Kaczyńska (śpiew) i Ryszard Kaczyński (akordeon).

Książka jest dwudziestą publikacją serii "Biblioteczka Kurpiowska". Spotkanie poprowadziła dyrektor Wiesława Sobiech. Autor czytał wiersze, opowiadał, wspominał czas zaprzeszły.


Więcej
(12.11.2017)Buongiorno! Benvenuto! Buon appetito! Dzień włoski w Czarni
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Gospodynie z Czarni i Brzozowej, jak zwykle, zaskoczyły wszystkich. Po ubiegłorocznych kulinariach z Japonii, przyszedł czas na słoneczną Italię.

Panie podały pizzę, spaghetti oraz znakomitą lazanię. Serwowano delikatne deserki. Do tańca przygrywała (niemal!) włoska kapela. Nie zabrakło włoskich chorągiewek, żartów, dowcipów, konkursów. To był naprawdę udany pomysł i świetna integracja. Dziękujemy przewodniczącej Wandzie Pawluk i sołtys Urszuli Prajs za zaproszenie. Dziękujemy za przemiłą atmosferę. Arrivederci!


Zdjęcia
(11.11.2017)Szkolenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
(tekst: Zdzisław Parzych) (fot.: Archiwum OSP Kadzidło)


W dniach 23-28 października 2017 roku 5 strażaków OSP z naszej gminy uczestniczyło w kursie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych organizowanym przez Zarząd Główny Związku OSP RP w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZOSP RP "STRAŻAK" w Turawie.

Program szkolenia KPP obejmował 25 godzin zajęć teoretycznych oraz 41 godzin zajęć praktycznych. Podsumowaniem był egzamin państwowy, składający się z formy pisemnej i praktycznej w dniu 28 października br.


Więcej
(09.11.2017)Pasowanie w szkole w Dylewie
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


26 października odbyło się oficjalne włączenie do społeczności uczniowskiej
11 uczniów z klasy pierwszej.


Uroczystość odbyła się w obecności pani dyrektor Elżbiety Cekały, wicedyrektor pani Anny Kubeł, zaproszonych gości: Wójta Gminy Kadzidło - pana Dariusza Łukaszewskiego, dyrektor Banku PKO BP w Kadzidle - pani Aliny Sadłowskiej, przewodniczącej Rady Rodziców pani Renaty Domian oraz licznie zebranych Rodziców pierwszaków.


Więcej
(08.11.2017)Zapraszamy na obchody Święta Niepodległości
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Drodzy mieszkańcy, serdecznie zapraszamy na tegoroczne obchody Święta Niepodległości.

O godzinie 9.20 rozpocznie się w kadzidlańskim kościele akademia okolicznościowa, przygotowana przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle. Po akademii, ks. proboszcz Ryszard Kłosiński odprawi Mszę Świętą w intencji obrońców Ojczyzny oraz śp. plut. Wincentego Kamińskiego. Uroczystości tegoroczne zakończy przemarsz, w asyście Orkiestry Strażackiej oraz pocztów sztandarowych, pod obelisk poświęcony śp. plut. Wincentemu Kamińskiemu, żołnierzowi, obrońcy Dylewa podczas kampanii wrześniowej, który ciężko ranny, nigdy nie powrócił do rodzinnego domu, zaś doczesne szczątki, wciąż oczekują na godny pogrzeb.


Więcej
(08.11.2017)Kadzidlanka Kasia Lisiewska na podium!
(tekst: Artur Prusiński) (fot.: Archiwum MKKK)


W niedzielę 29 października zawodnicy MKKK wzięli udział w ważnym turnieju Mazovia Cup zorganizowanym przez MKS Karate Shinkyokushin w Radzyminie.

Nasz klub reprezentowało siedmiu zawodników. Świetnie spisała się Kasia Lisiewska z Kadzidła, która zajęła znakomite drugie miejsce. Opiekunką naszych zawodników była sempai Kinga Przybyłek. Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte w tych zawodach zaowocuje kolejnymi sukcesami. To był długi i wyczerpujący weekend, ale właśnie takie lubimy i czekamy na kolejne wyzwania. Gratulujemy i dziękujemy.


(07.11.2017)Arcyciekawy turniej piłkarski w Kadzidle. Sukces kadzidlańskich piłkarzy
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Drużyny piłkarskie z Łomży, Mrągowa, Ostrołęki, Czerwina oraz Kadzidła rozegrały 5 listopada turniej piłkarski w kadzidlańskiej hali.

Chłopcy urodzeni w roku 2009 oraz młodsi rywalizowali o puchary, medale oraz niespodzianki. W szranki stanęły drużyny Kurpika Kadzidło I, Kurpika Kadzidło II, UKS Mini Soccer Academy Mrągowo I, UKS Mini Soccer Academy Mrągowo II, APN Ostrołęka, OTS Korona Ostrołęka I, OTS Korona Ostrołęka II, MŁKS Łomża I, MŁKS Łomża II, LUKS Czerwin.


Więcej
(06.11.2017)Uczniowie ZPO w Kadzidle na wycieczce w Warszawie
(tekst: Elżbieta Bogdańska) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


19 października, w piękny słoneczny dzień uczniowie ZPO w Kadzidle wzięli udział w wycieczce do Warszawy zorganizowanej prze Panie Elżbietę Bogdańska i Ewę Kłos.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Więzienie na Rakowieckiej pełniło funkcję głównego więzienia politycznego od roku 1945 i przez cały okres stalinowski byli w nim przetrzymywani najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego.


Więcej
(06.11.2017)Nasi zawodnicy na szczeblu wojewódzkim w biegach przełajowych
(tekst/fot.: Zenon Pierzchanowski)


Świetnie rozpoczęli rok szkolny kadzidlańscy lekkoatleci (głównie uczniowie klas gimnazjalnych). Wcześniej pisaliśmy o medalach wywalczonych w sztafetach przełajowych dziewcząt i chłopców na zawodach powiatowych.

Następnie nasi uczniowie zdobyli również awans do finałów wojewódzkich w eliminacjach międzypowiatowych zajmując dwa czołowe miejsca. Najwyższy, wojewódzki szczebel zawodów biegowych został w tym roku zorganizowany przez region płocki w Podgórzu koło Wyszogrodu 20 października. W stawce 16 najlepszych zespołów z Mazowsza dziewczęta zajęły bardzo wysokie IV miejsce, a chłopcy w takim samym składzie drużyn męskich uplasowali się na X pozycji.

Dziękujemy uczestnikom obu sztafet biegowych za włożony wysiłek i godne reprezentowanie naszej szkoły i gminy na arenie wojewódzkiej.


(03.11.2017)SKO-wicze z Wachu na wycieczce w Warszawie
(tekst: Marta Pabich) (fot.: Archiwum SP w Wachu)


19 października w ramach programu SKO uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wachu wybrali się na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszy punkt programu stanowiła wizyta w kinie 6D. Uczniowie obejrzeli filmy: "Niebezpieczna kopalnia", "Żółwik Rupert" oraz "Oczami kota". Następnie zwiedzili Stare Miasto, przeszli jedną z najbardziej znanych i reprezentacyjnych ulic historycznej części Warszawy - Krakowskie Przedmieście. Podziwiali pomniki i stare budynki.


Więcej
(03.11.2017)Ślubowanie klasy pierwszej w SP w Wachu
(tekst: Łucja Cicha) (fot.: Archiwum SP w Wachu)


13 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej.

Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze. Pierwszoklasiści w obecności Pana Wójta Gminy Kadzidło, Pani Dyrektor Szkoły, Ks. Karola Żochowskiego, Pani Prezes Banku PKO w Kadzidle - Aliny Sadłowskiej, nauczycieli, rodziców i uczniów zaprezentowali program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia.


Więcej
(02.11.2017)
© Urząd Gminy Kadzidło 2017