Strona główna


 :: Luty 2015


1 III - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
(tekst: UG)


Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.


Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce - będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".


Pamiętajmy o bohaterach narodowych.


Więcej(27.02.2015)Uwaga! "Szybki PIT".
Zapraszamy do Urzędu Gminy

(tekst: UG)


Wójt Gminy Kadzidło wspólnie z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Ostrołęce wzorem lat ubiegłych zapraszają Państwa do wzięcia udziału w akcji "Szybki PIT".


W ramach tej akcji w siedzibie Urzędu Gminy w Kadzidle, w każdy czwartek począwszy od 5 marca do 30 kwietnia, w godzinach 9.00 - 14.00, w pokoju nr 21, pracownik Urzędu Skarbowego będzie przyjmował od mieszkańców Gminy Kadzidło zeznania podatkowe za 2014 rok, wydawał właściwe formularze, udzielał wskazówek i pomocy w wypełnianiu deklaracji, informował o możliwościach skorzystania z ulg, odliczeń oraz przekazywania 1% podatku na Organizację Pożytku Publicznego. Przy pomocy urzędnika będzie też można złożyć zeznanie podatkowe przez Internet - w tym celu należy zabrać ze sobą zeznanie z 2013 roku lub informację o przychodach.


Serdecznie zapraszamy.


(26.02.2015)Już jest!
Zapraszamy do kina w Kadzidle!

(tekst/fot.: UG)


23 lutego została uroczyście otwarta sala kinowa w Kadzidle, zlokalizowana w jednej z sal tutejszego gimnazjum. Sala została zaciemniona specjalnymi roletami, zaś ściany pomalowano matowymi farbami. Wykładziny, kotary, uszczelnienie drzwi pozwoliły zapewnić właściwą akustykę. Oświetlenie zostało uzupełnione modułem ściemniającym, zaś fachowa aranżacja widowni zagwarantowała dobrą widoczność. Salę dopełniły projektor kinowy o rozdzielczości Full HD 1920x1080 pikseli 24fps (format projekcji 19:9, 4:3, auto, jasność od 1500 do 4000 ANSI lumenów, kontrast 30000:1, poziom hałasu nie wyższy niż 30db) oraz ekran projekcyjny (powierzchnia Matt White, minimalny wymiar w podstawie 170 cm).


Więcej(24.02.2015)Wojciech Górecki o Kaukazie
(tekst/fot.: UG)


Znakomitą opowieścią o Kaukazie, Gruzji, gruzińskich potrawach i toastach, przywiązaniu do ziemi i pamięci o przodkach, trudnej historii, skomplikowanej mapie politycznej tego regionu, mozaice religijnej, raczył Wojciech Górecki wszystkich przybyłych na sobotnie spotkanie 21 lutego do kadzidlańskiej biblioteki. Nie zabrakło anegdot, znakomitych fotografii, kaukaskiej muzyki, celnych spostrzeżeń socjologicznych. Znakomitemu Gościowi towarzyszyli Małżonka oraz Maciej Zmysłowski z Małżonką. Wojciech Górecki przyjechał do Kadzidła na zaproszenie wójta Dariusza Łukaszewskiego. Spotkanie współorganizowała firma Aldesa. Gospodarzem spotkania była Wiesława Sobiech, dyrektorująca kadzidlańskiej bibliotece.


Więcej(24.02.2015)"Śladami Kurpiów"
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: UG)


17 lutego, we wtorek zapustny, artyści i twórcy ludowi, animatorzy, miłośnicy kultury kurpiowskiej, po raz 21 spotkali się w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, by wziąć udział w spotkaniu "Śladami Kurpiów", które było uroczystym finałem tygodniowego "Święta Wycinanki Kurpiowskiej".


Popisowy koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Leśna Brać" ze Spychowa wprawił wszystkich w nieukrywany podziw. Pieśni i tańce w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka" zostały nagrodzone gromkimi brawami i słowami uznania dla tancerzy.


Więcej(18.02.2015)Spotkanie z leśniczym
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


16 lutego gościliśmy w kadzidlańskiej bibliotece leśniczego Nadleśnictwa Myszyniec, Leśnictwa Wykrot (również Przewodniczącego Rady Gminy Kadzidło) Pana Jana Kulasika.


Pan leśniczy w barwny sposób opowiadał o zwierzętach i ptakach, które zamieszkują nasze lasy, ich zwyczajach i upodobaniach oraz przestrzegał kiedy nie należy wchodzić im w drogę. Słuchaczami tego spotkania były dzieci z klasy II i III Szkoły Podstawowej w Kadzidle. To była piękna lekcja przyrody, na której pytaniom nie było końca. Dziękujemy Panu leśniczemu Janowi Kulasikowi, że pogłębił naszą wiedzę o lasach i otaczjącej nas przyrodzie. Dziękujemy dzieciom i Paniom Annie Mielnickiej i Celinie Tańskiej za uczestnictwo w spotkaniu.


Zdjęcia(18.02.2015)Zofia Pilecka złoży wizytę w Kadzidle
(tekst: UG)


16 kwietnia przyjedzie do Kadzidła Zofia Pilecka, córka legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Dostojny Gość spotka się z młodzieżą kadzidlańskiego gimnazjum, zwiedzi Zagrodę Kurpiowską, zapozna się ze sztuką strzyżenia wycinanek, zaś w godzinach wieczornych, Pani Zofia Pilecka poprowadzi wieczór wspomnieniowy, poświęcony znakomitemu Ojcu. Ta część spotkania odbędzie się w Centrum Kultury Kurpiowskiej.


Więcej(16.02.2015)Konkurs wycinankarski dla uczniów
(tekst: MS) (fot.: Grzegorz Parzych)


W dniu 13 lutego 2015 roku w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle odbył się konkurs wycinania kurpiowskich wycinanek dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, którego tematem przewodnim był Las. Do konkursu stanęło 35 uczniów ze szkół w Dylewie, Chudku, Wachu i Kadzidle, w tym 16 reprezentujących szkoły podstawowe oraz 19 reprezentujących gimnazja.Więcej(16.02.2015)Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje gminne
(tekst: Zdzisław Parzych)
(fot.: Ewelina Bieniecka)


W dniu 13 lutego 2015 r. w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidle obyły się eliminacje gminne XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom", którego głównym celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.


W konkursie brało udział 8 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Kadzidło.


Więcej(16.02.2015)"Baśnie to nie tylko radość czytania"
(tekst: Anna Kubeł)
(fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


Współczesny świat w dobie wszechobecnej komputeryzacji spragniony jest duchowych wartości jak oddechu czystym powietrzem, a dobra literatura w rejony takich wartości prowadzi. Baśnie Andersena są doskonałym przykładem do ich ukazania, dlatego od 12 lat w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II organizowany jest konkurs "Baśnie to nie tylko radość czytania". Jak co roku konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem wśród uczniów i ich opiekunów. Etap wiedzowy dla klas IV oraz podsumowanie etapu plastycznego dla klas 0-III odbyły się zgodnie z coroczną tradycją w pierwszy wtorek ferii.


Więcej(15.02.2015)"Bałamuty Kurpiowskie"
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: MS)


Puszcza Kurpiowska i jej mieszkańcy stały się tematem przewodnim 10 edycji "Bałamutów Kurpiowskich" organizowanych przez Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Spotkanie odbyło się 10 lutego we wtorek i zainaugurowało Tygodniowe Święto Wycinanki Kurpiowskiej.


W naszych "Bałamutach" rzecz polega na kameralnym spotkaniu miłośników kurpiowskich legend, podań, wierszy, tekstów wspomnieniowych, które czytane głośno, wprowadzają słuchaczy w magiczny świat Kurpiów. Tym razem gawędziarze spotkali się na leśnej polanie, przy ognisku i popijając piwo kozicowe bałamucili o kadzidlańskim boru, polowaniach i zwierzętach.


Więcej(14.02.2015)Ferie w CKK w Kadzidle
(tekst: Bogusława Jaksina)
(fot.: Grzegorz Parzych)


Oferta tegorocznych ferii w CKK cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach przeprowadzanych przez instruktorów i nie tylko. A było co robić. Od nauki zdobienia przedmiotów techniką decoupage po plecionkarstwo i taniec.


Można było samodzielnie ozdobić pojemniczek na drobiazgi, wypleść kosz wiklinowy, zrobić tradycyjną metodą pod czujnym okiem twórczyni ludowej bibułkowy kwiatek oraz zatańczyć kurpiowski taniec. Natomiast na zajęciach plastycznych nie zabrakło laurek dla babci i dziadka oraz kartek walentynkowych.


Więcej(14.02.2015)Rodzice dzieciom
(tekst: Justyna Kozłowska)
(fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


Dnia 5 lutego 2015 r. w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle odbyło się wspaniałe widowisko! Rodzice przygotowali dla przedszkolaków teatrzyki na podstawie literatury dziecięcej.


Specjalnie dla swoich pociech grupa rodziców przygotowała inscenizację wierszy pt. "Lokomotywa" i "Rzepka" Juliana Tuwima. Początkujący aktorzy przedstawili również "Czerwonego Kapturka" i "Sześć kucharek". Rodzice wystąpili dla wszystkich przedszkolaków. Występ był zdumiewający, a gra aktorska rodziców profesjonalna i tak śmieszna, że niejednego widza doprowadzała do łez.


Więcej(14.02.2015)Uczczą rotmistrza Pileckiego
(tekst: Dariusz Łukaszewski)


Kadzidlańscy gimnazjaliści uczczą pamięć bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ofiary komunistycznego terroru. Dzięki uprzejmości księdza Marka Kondratowicza oraz Tadeusza Olszewskiego, dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce, grupa naszych uczniów weźmie udział w Marszu Pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Trasa marszu wiedzie z Ostrołęki, przez Kadzidło i kończy się w Myszyńcu. W Kadzidle uczestnicy marszu otrzymają nocleg. Opiekunem grupy kadzidlańskiej jest Tadeusz Kacprzyk, nauczyciel gimnazjalny.


Więcej(12.02.2015)Turniej Unihokejowy
o Puchar Wójta Gminy Kadzidło

(tekst/fot.: Marcin Lisiewski)


Dnia 30.01.2015 w hali sportowo-widowiskowej w Chudku odbył się Turniej Unihokejowy o Puchar Wójta Gminy Kadzidło. W turnieju uczestniczyło łącznie pięć drużyn. Były to zespoły ze szkoły w Chudku oraz zaprzyjaźnione podwarszawskie zespoły ULKS Józefina i UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Mazowiecki.


Turniej był rozgrywany w systemie każdy z każdym, a poszczególne mecze trwały po 30 minut. Drużyny grały na bardzo zbliżonym poziomie, o czym może świadczyć taka sama liczba punktów aż trzech drużyn. Najlepsza drużyna została wyłoniona poprzez liczenie lepszego stosunku strzelonych bramek.


Więcej(12.02.2015)"Chudkozionki" koncertują
(tekst: Elżbieta Sadłowska)
(fot.: Krzysztof Jankowski)


Kolejny występ połączonych chórów odbył się 25 stycznia, podczas Mszy św. o godz. 10.00 w kościele Nawiedzenia NMP w Ostrołęce. Wystąpiły: chór Cantilena, Ostrołęcki Chór Nauczycielski, Zespół Wokalny "Chudkozionki" działający przy bibliotece w Chudku oraz Zespół Wokalny działający przy GOKSiR w Baranowie. Wokaliści zaprezentowali polskie kolędy i pastorałki, zarówno te znane jak i te mniej znane.

Połączonym chórem dyrygował pan Henryk Gadomski, na skrzypcach akompaniował pan Henryk Ćwintal.


Zdjęcia(11.02.2015)Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle
(tekst: Justyna Kozłowska)
(fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


W dniach 15 i 16 stycznia 2015 r. w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle świętowano Dzień Babci i Dziadka. Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swoim babciom i dziadkom programy artystyczne. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały kolędy opowiadające o narodzeniu Jezusa w Betlejem. Były również życzenia i słodki poczęstunek. Babcie i dziadkowie nagrodzili występ gromkimi brawami. Imprezę przygotowały wychowawczynie grup.


Grono Pedagogiczne placówki dziękuje miłym gościom za liczne przybycie na uroczystość.


Zdjęcia(11.02.2015)Krzysztof Mroziewicz w Kadzidle
(tekst: Dariusz Łukaszewski) (fot.: MS)


Krzysztof Mroziewicz, polski publicysta, korespondent w Indiach, Nikaragui, Argentynie i Sri Lance, dyplomata, w latach 1996-2001 pełnił misję jako ambasador Polski w Indiach, Sri Lance i Nepalu. komentator spraw międzynarodowych, autor wielu książek, zawita po raz kolejny do Kadzidła. Tym razem porozmawiamy o Indiach, a samo spotkanie będzie znakomitą okazją do przedstawienia ciekawej książki "Pastwisko świętych byków", w której Autor zbiera swoje doświadczenia i obserwacje z kilkuletniego pobytu na Półwyspie Indyjskim.


Wieczór autorski, organizowany przez wójta Gminy Kadzidło oraz Publiczną Bibliotekę odbędzie się 25 marca, o godz. 17.30, w kadzidlańskiej bibliotece. Serdecznie zapraszamy.


(11.02.2015)"Na własne konto"
(tekst: Ewa Rydel)


W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczniowie PG w Kadzidle realizowali projekt "Na własne konto". Projekt ten jest propozycją Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Za nami dopiero I etap. Uczniowie klas II w ciekawy, niekonwencjonalny sposób poszerzali wiedzę ekonomiczną, uczyli się przedsiębiorczości i umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej. Aktywny charakter zajęć, uczenie się poprzez zabawę, gry dydaktyczne, układanie i rozwiązywania krzyżówek, graficzne przedstawianie omawianych treści to tylko niektóre metody, jakie wykorzystano w pracy z uczniami.


Więcej(09.02.2015)Statystyki: Liczba ludności
na terenie gminy Kadzidło

(tekst: MS)


Poniżej podajemy liczbę ludności zameldowanej na pobyt stały na terenie poszczególnych wsi gminy Kadzidło wg stanu na dzień 31.12.2014 (dla porównania został przedstawiony stan na dni: 31.12.2007, 31.12.2008, 31.12.2009, 31.12.2010, 31.12.2011, 31.12.2012, 31.12.2013).


Więcej(02.02.2015)
© Urząd Gminy Kadzidło 2015