Strona główna


 :: Marzec 2016


"Rodzina 500 plus"
(tekst: UG)


Od 1 kwietnia 2016 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kadzidle można składać wnioski o świadczenie "Rodzina 500 plus".

Klikając na poniższy link można dowiedzieć się więcej na temat programu.

Wszelkie informacje można uzyskać również w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Kadzidle oraz pod numerem telefonu: (29) 761.89.34.


Więcej
(31.03.2016)Przebudowa drogi gminnej Nr 250530W Kadzidło - Strzałki - Piasecznia(31.03.2016)Komisarz Kurpik w Dylewie
(tekst: Beata Gwiazda) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


17 marca 2016 roku Przedszkole Samorządowe w Dylewie odwiedzili: Komisarz Kurpik - mł. asp. Tomasz Żerański oraz Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Kadzidle - mł. asp. Mariusz Święcki i sierż. szt. Krzysztof Kolator.

W trakcie spotkania odbyły się pogadanki, które dotyczyły szeroko pojętego bezpieczeństwa.


Więcej
(30.03.2016)II Mistrzostwa Gminy Kadzidło w wiązaniu krawatów na czas
(tekst: Agnieszka Ciak) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W piątek 18 marca 2016 roku w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle odbyły się II Mistrzostwa Gminy Kadzidło w wiązaniu krawatów na czas pod patronatem Wójta Gminy Kadzidło pana Dariusza Łukaszewskiego. W zawodach udział wzięło 15 osób z 5 szkół Gminy Kadzidło. Celem powyższych mistrzostw jest nabycie przez uczniów umiejętności wiązania krawatów i przekonania, że krawat jest symbolem elegancji. Organizatorem i pomysłodawcą powyższych mistrzostw jest Honorata Czachowska, opiekun Szkolnego Koła PCK w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle.


Więcej
(30.03.2016)Portal mapowy Gminy Kadzidło
(tekst: UG)


Zapraszamy do korzystania z portalu mapowego Gminy Kadzidło, który znajduje się pod podanym poniżej linkiem:


http://mapy.kadzidlo.wrotamazowsza.pl/sdiportal/Full.aspx


(30.03.2016)Powiatowa Liga Piłki Nożnej Orlikowej
(tekst: UG)


Wójt Gminy Kadzidło i Stowarzyszenie Piłkarskie "Kurpik Kadzidło" organizują Powiatową Ligę Piłki Nożnej Orlikowej w kategorii open.

Chętne osoby mogą się kontaktować z Mirosławem Lesińskim, tel. 602.796.444.

Zapraszamy!!!


(29.03.2016)"Żyjmy zdrowo, długo i szczęśliwie"
(tekst: Monika Katarzyna Wilk, Elżbieta Ligia Szulkowska)
(fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


Dnia 18.03.2016 r. w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle odbyła się
I edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu "Żyjmy zdrowo, długo i szczęśliwie". Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Kadzidło, Pan Dariusz Łukaszewski, który ufundował nagrody dla zwycięzców. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości uczniów w zakresie zagrożeń i konsekwencji płynących z niewłaściwego stylu życia oraz uzależnień.


Więcej
(24.03.2016)XIV edycja gminnego konkursu Palma Kurpiowska
(tekst/fot.: Grzegorz Parzych)


17 marca br. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kdzidle odbyło się podsumowanie konkursu Palma Kurpiowska. Głównym celem konkursu jest reaktywowanie i zachowanie tradycyjnych elementów i motywów we współczesnej plastyce obrzędowej związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Komisja miała nie lada wyzwanie, wybrać należało najbardziej tradycyjne, staranne, a zarazem pomysłowe i indywidualne wzory palm. Nagrody w konkursie ufundowała Gmina Kadzidło.


Zdjęcia
Protokół
(23.03.2016)"Dylezionki" w Brukseli
(tekst: Krystyna Łaszczych) (fot.: Archiwum KGW w Dylewie)


Z inicjatywy Jarosława Kalinowskiego Posła do Parlamentu Europejskiego, grupa śpiewacza Koła Gospodyń Wiejskich "Dylezionki" z Dylewa uczestniczyła w wycieczce do Brukseli w dniach 12-16 marca 2016 r. Podczas spotkania z Posłem Jarosławem Kalinowskim "Dylezionki" wraz z kapelą wystąpiły z repertuarem kurpiowskich pieśni ludowych. W darze przekazały wycinankę i palmę kurpiowską oraz pisanki.

Zwiedziliśmy Parlament Europejski, Brukselę i Antwerpię.

Dziękujemy Panu Posłowi Jarosławowi Kalinowskiemu za gościnne przyjęcie w Parlamencie Europejskim.


Zdjęcia
(23.03.2016)IX edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Ks. Jana Twardowskiego "Zaufałem drodze wąskiej"
(tekst: Sylwia Kowalczyk) (fot.: Archiwum ZS w Chudku)


16 marca 2016 r. w Zespole Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku odbyła się IX edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Ks. Jana Twardowskiego "Zaufałem drodze wąskiej" pod patronatem Wójta Gminy Kadzidło i Starosty Powiatu Ostrołęckiego. W konkursie wzięło udział 74 uczestników ze szkół z gmin: Kadzidło, Lelis i Baranowo.


Więcej
(23.03.2016)Prima Aprilis w Krobi
(tekst: UG)


1 kwietnia 2016 r. zapraszamy do świetlicy wiejskiej w Krobi. Uczcimy wspólnie święto Prima Aprilis. Zważywszy na charakter święta, już dzisiaj możemy zapowiedzieć występy argentyńskich akrobatów, warana z Komodo, ufoludka ze smerfetką, koziorożca i trzech syren, które wabiły Odysa. Szczególną atrakcją będzie mastodont z Ziemi Ognistej. Zamiast zmartwień napłyną truskawkowe chmury, zamiast kłopotów posmakujemy karmelowe lody, wszystkie strachy będą tylko na Lachy, i zewsząd przybędą kolorowe motyle. Rozpoczynamy o godzinie 10.00. Zapraszamy.(22.03.2016)Symulator starości w kadzidlańskim gimnazjum
(tekst: Agnieszka Ciak) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W dniu 17 marca 2016 r. na młodzież naszej szkoły czekała niecodzienna atrakcja - warsztaty z użyciem specjalnego symulatora starości przeprowadzone przez Panią Ninę Woderską i Pana Ryszarda Michalskiego, przedstawicieli Stowarzyszenia CREO. Uczniowie, zakładając specjalny kombinezon, na własnej skórze doświadczyli, z jakimi trudnościami mierzą się każdego dnia osoby w wieku podeszłym.


Więcej
(22.03.2016)Wystawa rzeźb Kazimierza Nurczyka w Domu Kultury w Chudku
(tekst/fot.: Elżbieta Sadłowska)


Wystawę rzeźb pana Kazimierza Nurczyka - artysty z Chudka - licznie odwiedzali uczniowie z Zespołu Szkół w Chudku. Sam autor uczestniczył w każdym spotkaniu i opowiadał o tym, jak powstaje rzeźba, gdzie rodzi się pomysł na jej kształt oraz o tym, że każda opowiada jakąś historię.

Podczas spotkań pan Kazimierz nawiązywał również do swoich podróży do Brazylii oraz Indii.


Zdjęcia
(21.03.2016)Mądre spotkanie z Karoliną Wichowską
(tekst: UG) (fot.: Krystyna Sutuła)


O powązkowskiej Łączce opowiedziała Karolina Wichowska podczas autorskiego spotkania w Kadzidle. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wstrząsającej relacji o losie polskich żołnierzy mordowanych po wojnie przez komunistów. Nie zabrakło rozmów o żmudnym procesie ekshumacyjnym, o mozolnych próbach przywracania ofiarom dobrego imienia, o niesłychanie precyzyjnej pracy genetyków, lekarzy sądowych, o poświęceniu wolontariuszy, o reakcjach bliskich, oczekujących przez dziesięciolecia na jakiekolwiek wiadomości o zaginionych członkach rodzin.


Więcej
(21.03.2016)Mistrzowski turniej gimnazjalistek z Kadzidła
(tekst: Zenon Pierzchanowski) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W ostatnią sobotę lutego w hali sportowej w Kadzidle rozegrano turniej finałowy Mistrzostw Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Gimnazjalistki z Kadzidła wygrały wszystkie cztery mecze i obroniły pierwsze miejsce z poprzedniego roku. Należy podkreślić, iż to szósty tytuł mistrzowski z rzędu naszych dziewcząt. Podziękowania za wspaniałą walkę należą się następującym uczennicom: Julii Ciężar, Katarzynie Kozłowskiej, Magdalenie Kłos, Patrycji Zygmunt, Patrycji Gadomskiej, Natalii Lendzie, Zuzannie Makowskiej, Kindze Kubeł, Wiktorii Grali, Darii Szymczyk, Emilii Parzych, Katarzynie Zglejc, Annie Sobiech, Martynie Trzcińskiej, Wiktorii Florek.

Dzień później chłopcy z Kadzidła obronili tytuł wicemistrzów w tej samej dyscyplinie sportu.


(21.03.2016)Gimnazjalistki na koncercie Enej
(tekst: Ewa Piotrowska) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W niedzielę 13 marca, 50-osobowa grupa gimnazjalistek z Dylewa, Wachu i Kadzidła pod opieką Pań Joanny Mrozek, Łucji Cichej oraz Ewy Piotrowskiej, dzięki życzliwości Pana Wójta, Dariusza Łukaszewskiego wyjechała na koncert zespołu Enej, który odbył się w Arenie Ursynów w Warszawie.


Więcej
(17.03.2016)Dzień Kobiet w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Kadzidle

(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


7 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet, na którym panie z Koła Gospodyń z Chudka zaprezentowały humorystyczne przedstawienie z życia wzięte "O unijnych kłopotach dnia codziennego". Pan wójt Dariusz Łukaszewski i Grzegorz Parzych - dyrektor CKK - przytoczyli sentencje o kobietach wypowiedziane przez sławnych ludzi oraz obdarowali wszystkie panie serduszkami wykonanymi na tę okazję w bibliotece, na drukarce 3D. Nie zabrakło też pieśni na cześć płci pięknej wykonanych przez "Chudkozionki" przy akompaniamencie akordeonowym pani Marii Kowalskiej. Dziękujemy artystkom i wszystkim gościom za mile spędzony wieczór.


Zdjęcia
(15.03.2016)Czesław Miłosz Emigrować


W snach powracają do mnie lata na obczyźnie.
I tylko wtedy wiem, ile cierpiałem.
Nasze minione życie jest zakryte,
Albo zamurowane, jak to robią pszczoły,
Zadeptując woskiem miejsca uszkodzone.Więcej
(15.03.2016)Marcin Meller i trudna sztuka strzyżenia kurpiowskich wycinanek
(tekst: UG) (rep. TVN)


Zapraszamy do obejrzenia relacji z pobytu Marcina Mellera na Kurpiach.

Reportaż
(15.03.2016)Natalia w formie
(tekst: UG) (fot.: Archiwum Artura Prusińskiego)


Kadzidlanka, Natalia Nalewajk, została Mistrzynią Makroregionu Wschodniego zdobywając złoty medal i puchar. Natalka godnie reprezentowała MKKK SHINKYOKUSHIN Kadzidło, gminę oraz Kurpie, w Mistrzostwach Makroregionu Wschodniego i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Karate Kyokushin, które odbyły się 12 marca 2016 r. w Dobrym Mieście koło Olsztyna. To bardzo prestiżowy turniej, organizowany przez Polski Związek Karate. Ciężka praca i systematyczność to znakomity sposób na sukces.

Dziękujemy, Natalko, za piękną promocję Kurpiowszczyzny oraz znakomity wynik. Dziękujemy sensejowi Arturowi za owocną pracę z naszymi sportowcami. Natalce życzymy złota na zbliżających się Mistrzostwach Europy w Gruzji.


(14.03.2016)Zmarł Piotr Adamczewski
(tekst: UG) (fot.: wikipedia)


Zmarł Piotr Adamczewski, polski dziennikarz i krytyk kulinarny związany z tygodnikiem "Polityka" oraz radiem Tok FM.Pisał również o Kurpiach. I to jak:

http://adamczewski.blog.polityka.pl/2009/02/19/gra-w-zielone/

Niech spoczywa w pokoju.


(14.03.2016)Zapraszamy na kiermasz
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych)


Zapraszamy do Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle na Wielkanocny Kiermasz Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego. Kiermasz będzie można zobaczyć jeszcze do piątku 18 marca.


Zdjęcia
(14.03.2016)Bezpłatne warsztaty nauki gry na harmonii pedałowej
(tekst: CKK)
Wójt Gminy Kadzidło i Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. M. Mieszki w Kadzidle zapraszają dzieci w wieku 10-16 lat na bezpłatne warsztaty nauki gry na harmonii pedałowej.

Od stycznia w CKK trwają warsztaty gry na harmonii pedałowej prowadzone przez harmonistę ludowego Grzegorza Golana.

Są jeszcze wolne miejsca dla nowych uczniów.


Więcej
(11.03.2016)Puchar Polski Strongman w Kadzidle
(tekst/fot.: UG)


To będzie jedna z najważniejszych, w tym roku, imprez na Kurpiach. W Kadzidle, 12 czerwca, zostanie rozegrany Puchar Polski Strongman. W zawodach wystąpi sześciu najsilniejszych zawodników z Polski. Rozegrane zostaną następujące konkurencje: wiązana, axel gryf, kule, uchwyt Herkulesa, schody, przeciąganie tira. Zobaczymy również pokazowy trening sztuk walki, który poprowadzi Robert Złotkowski, były Mistrz Świata i Europy, zdobywca Pucharu Świata oraz wielokrotny mistrz Polski w Kick Boxingu. Zorganizowana zostanie również strefa kibica z telebimem o wielkości 15 metrów kwadratowych, dzięki czemu będzie można obejrzeć mecz Polska-Irlandia w piłce nożnej. Zawody Pucharu Polski Strongman zakończy koncert zespołu D-Bomb. Przewidziane są liczne niespodzianki.


Więcej
(11.03.2016)Konkurs "Gmina Kadzidło - moja mała Ojczyzna" rozstrzygnięty
(tekst/fot.: UG)


Po raz ósmy młodzi mieszkańcy naszej gminy przystąpili do konkursu poświęconego swej małej Ojczyźnie. Finałowe spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy w Kadzidle 7 marca br. Spotkanie podsumował wójt Dariusz Łukaszewski, pomysłodawca konkursu i jego organizator. Tegoroczna edycja stała na wyjątkowo wysokim poziomie. Zwycięzcy otrzymali rowery oraz nagrody. Wszyscy uczestnicy części finałowej pojadą na wycieczkę do Warszawy. Dziękujemy firmom Sanprod i Energas za okazaną życzliwość.


Więcej
(10.03.2016)Przygotowania do wicia Palmy Wielkanocnej
(tekst/fot.: Halina Cichoń wraz z uczniami klas I-II)


Od 26 lutego 2016 r. co tydzień na zajęciach z dialektu kurpiowskiego w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Opiekunka Pani Halina Cichoń zapoznała nas z obyczajami na Kurpiach związanymi z tym świętem. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami na temat tradycji panujących w naszych rodzinnych domach.

Na zorganizowanych warsztatach z zaprzyjaźnioną instruktorką z CKK w Kadzidle Panią Bogusią Jaksiną, która wspomaga działania naszej opiekunki, rozpoczęło się mozolne skręcanie kwiatów z bibuły, a w niedługim czasie - rozpocznie się wicie kolorowych palm, które zamierzamy wystawić do konkursu na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną.


Zdjęcia
(07.03.2016)Wójt czytał dzieciom w Siarczej Łące
(tekst: Beata Drężek) (fot.: Archiwum SP w Siarczej Łące)


25 lutego 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu: "Poczytaj mi...". Tym razem dla wszystkich dzieci czytał Pan Wójt Dariusz Łukaszewski. Tematem spotkania była poezja autorstwa Juliana Tuwima. Dziękujemy naszemu Gościowi za niezwykle pouczające i radosne przybliżenie uczniom istoty poezji dziecięcej.


Zdjęcia
(07.03.2016)Kibicujemy Joasi Banach
(tekst: Joanna Banach) (fot.: Archiwum Joanny Banach)


Zapraszam serdecznie do kibicowania mi w Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu. Transmisja w TVP Sport w niedzielę, 6 marca od godziny 16.55. Mój start w sztafecie 4x400 metrów o godzinie 19.40.

Zapraszam
Joanna Banach


(05.03.2016)Marcin Meller w Kadzidle
(tekst: UG) (fot.: Krystyna Sutuła, Grzegorz Parzych)


Marcin Meller, znany dziennikarz, historyk, podróżnik, odwiedził w dniu 2 marca 2016 r., na zaproszenie wójta Dariusza Łukaszewskiego, Kadzidło. Gościowi towarzyszyła ekipa TVN, dzięki której powstaje film o Kurpiach. Dziennikarze zachwycili się kurpiowskim tańcem, śpiewem, naszymi palmami, wycinankami oraz fafernuchami, które własnoręcznie wykonał Marcin Meller. W nagraniu wzięli udział Kapela Pawła Łaszczycha, Zespół "Kurpianka-Cepelia", twórczynie ludowe oraz dzieci w strojach kurpiowskich.


Więcej
(03.03.2016)Spotkanie z Leszkiem Czyżem
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


24 lutego w "Kinie za Rogiem" odbyło się spotkanie autorskie z Leszkiem Czyżem - publicystą, społecznikiem, poetą, twórcą gadek kurpiowskich, Honorowym Obywatelem Gminy Kadzidło. Pan Leszek już po raz drugi gościł w Kadzidle na zaproszenie wójta Dariusza Łukaszewskiego i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kadzidle. Na spotkaniu odbyła się promocja nowo wydanej książki "Gadki Kurpiowskie". Niezwykłą radością było też usłyszeć gadki przeczytane przez samego autora po kurpiowsku. Dziękujemy Panu Leszkowi za spotkanie i promocję naszego pięknego regionu.


Zdjęcia
(02.03.2016)Konkurs Plastyczny "Wycinanka Kurpiowska - drzewko życia" podsumowany
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Grzegorz Parzych, UG)


Do tegorocznej, VII edycji konkursu plastycznego "Wycinanka Kurpiowska - drzewko życia" przystąpiło 25 uczestników z 7 szkół gminy Kadzidło. W kategorii Szkół Podstawowych wzięło udział 14 uczniów z klas IV-VI ze szkół w Chudku, Wachu, Dylewie i Czarni. W kategorii Gimnazjum wzięło udział 11 uczniów z gimnazjów w Chudku, Wachu i Dylewie.


Zdjęcia

Protokół


(02.03.2016)Wystawa rzeźb Kazimierza Nurczyka
(tekst: Elżbieta Sadłowska) (fot.: UG)


Filia Biblioteczna w Chudku serdecznie zaprasza na wystawę rzeźb znanego artysty, malarza i animatora życia kulturalnego z Chudka, Kazimierza Nurczyka. Wystawę można oglądać przez cały marzec w godzinach otwarcia biblioteki. Temat wystawy to: "Po prostu człowiek".(01.03.2016)Warsztaty kurpiowskie w Szkole Podstawowej
w Glebie

(tekst: Julia Niedźwiedzka) (fot.: Archiwum Szkoły w Glebie)


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Glebie 24 lutego gościli Panią Bogusławę Jaksinę, która poprowadziła warsztaty kurpiowskie. Dzieciaki z klas I-III, jak również przedszkolaki, bardzo chętnie wzięły udział w wykonywaniu własnego "rękodzieła", tym razem były to kwiaty kurpiowskie wykonywane z bibuły. Nauczyciele, jak i uczniowie, Szkoły Podstawowej w Glebie, bardzo dziękują Pani Bogusławie za przybycie i poprowadzenie warsztatów.Zdjęcia
(01.03.2016)
© Urząd Gminy Kadzidło 2016