Strona główna


 :: Październik 2015


Nowi strażacy ratownicy
(tekst: Zdzisław Parzych) (fot.: Archiwum OSP Kadzidło)


W dniach od 25 września do 18 października 2015 r. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce odbyło się szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP (I i II stopień) prowadzone przez pracowników Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce. Uczestnikami szkolenia byli ochotnicy z gmin: Kadzidło, Czerwin i Myszyniec. Program szkolenia obejmował łącznie 111 godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych.


Więcej(30.10.2015)Zwiedziliśmy Uniwersytet Warszawski i Muzeum Katyńskie
(tekst/fot.: UG)


Najpierw mijaliśmy królewskie ogrody, powalone kolumny Zygmunta III, akademicki kościół św. Anny. Później przyszedł czas na Pałac Prezydencki, pomniki Bolesława Prusa, Adama Mickiewicza, księcia Józefa. Zatrzymaliśmy się dłużej przy kościele Sióstr Wizytek, w którym mieszkał i posługiwał ks. Jan Twardowski. W kościele Św. Krzyża odszukaliśmy filar z wmurowanym sercem Chopina. Podziwialiśmy tablice epitafijne i pamiątkowe. Dużym przeżyciem było zwiedzanie Uniwersytetu Warszawskiego, którego uroki odkrył przed nami świetny przewodnik Adam Tyszkiewicz.


Więcej(30.10.2015)Gminne inwestycje: ulica Świerczewskiego
w Kadzidle z nawierzchnią asfaltową

(tekst/fot.: UG)


Kończą się prace drogowe w Kadzidle. Nową nawierzchnię zyskała ulica Świerczewskiego. Inwestycja, sfinansowana w całości ze środków własnych Gminy Kadzidło, kosztowała blisko 100 000 złotych. Do wykonania pozostały jeszcze pobocza i zabezpieczenie skarpy wydmowej. Prace, wykonywane przez ostrołęcką Ostradę, powinny zakończyć się w tym roku.


(29.10.2015)Sportowe sukcesy naszych gimnazjalistek
(tekst: Zenon Pierzchanowski) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


Bardzo udanie gimnazjalistki z Kadzidła rozpoczęły współzawodnictwo sportowe w nowym roku szkolnym. W finale powiatowym piłki nożnej rozegranym 17.10.2015 r. w Rzekuniu w stawce sześciu wyrównanych szkół nasze dziewczęta zdobyły pierwsze miejsce.


Więcej(29.10.2015)Ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów w ZPO w Kadzidle
(tekst: Iwona Sobiech) (fot.: UG)


Bardzo ważnym momentem w życiu każdego małego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole dnia 23 października
2015 r.


W tym roku szkolnym ślubowanie składało pięć klas pierwszych.


Więcej(27.10.2015)Gminne inwestycje: zagospodarowujemy otoczenie kadzidlańskiego Orlika
(tekst/fot.: UG)


Zmienia się otoczenie kadzidlańskiego Orlika. W tym roku została zbudowana droga asfaltowa, biegnąca od ulicy Słonecznej, kończąca się na granicy działki gminnej. Została również ułożona kostka brukowa na żwirowych dotychczas parkingach. Wartość prac wyniesie około
80 000 złotych. Prace te finansowane są ze środków własnych gminy Kadzidło. W latach poprzednich wspomniany teren został oświetlony. W pobliżu boiska pojawiły się urządzenia rekreacyjne. Powstały również alejki parkowe.


Prace drogowe wykonuje firma "Ostrada".


Zdjęcia(26.10.2015)Na wycieczce w Kampinoskim Parku Narodowym
(tekst/fot.: Elżbieta L. Szulkowska)


10 października 2015 r. uczniowie szkolnego koła ekologicznego PG w Kadzidle wyjechali na wycieczkę, której głównym celem było poznanie Kampinoskiego Parku Narodowego. Dziękujemy serdecznie leśniczemu, Panu Jarosławowi Nowickiemu, który oprowadził nas po rezerwacie ścisłym znajdującym się na terenie parku, zapoznał z ciekawymi okazami tamtejszej fauny i flory oraz z gospodarką leśną. Podczas wycieczki mieliśmy też możliwość podziwiać przepiękny zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie i Arkadii. Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy cmentarz w Palmirach. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć 2115 ludzi bestialsko pomordowanych przez Niemców w tamtejszych lasach.


Zdjęcia(26.10.2015)Gminne inwestycje: pomagamy Panu Staroście.
Powstaje droga asfaltowa i ścieżka rowerowa w Chudku

(tekst/fot.: UG)


Rozpoczęły się prace drogowe w Chudku. Powiat ostrołęcki przebudowuje drogę nr 2536W. Równocześnie powstaje ścieżka pieszo-rowerowa w Chudku. Po raz kolejny Gmina Kadzidło wspiera tę inwestycję i partycypuje w kosztach budowy ścieżki. Wkład samorządu kadzidlańskiego wyniósł 80 000 złotych. Dziękujemy Panu Staroście za wzorową współpracę.(23.10.2015)Gminne inwestycje: pomagamy Panu Staroście.
Powstaje droga asfaltowa i ścieżka rowerowa w Dylewie

(tekst/fot.: UG)


Trwają pracę na drodze powiatowej Szafarnia - Dylewo. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych droga zyska nową nawierzchnię asfaltową. Powstanie także ścieżka rowerowa, która połączy tę część Dylewa z drogą krajową nr 53. Gmina Kadzidło jest partnerem finansowym tego przedsięwzięcia. Decyzją wójta i radnych wsparliśmy powiat ostrołęcki i plany inwestycyjne Pana Starosty, kwotą 140 000 złotych. Pieniądze te pochodzą ze środków własnych Gminy Kadzidło. Warto przypomnieć, że Gmina Kadzidło oświetliła przed rokiem wspomnianą drogę.(23.10.2015)Gminne inwestycje: budowa drogi asfaltowej w Wachu
(tekst/fot.: UG)


Także mieszkańcy wachowskiej kolonii Ruty doczekają się drogi asfaltowej. Tegoroczna inwestycja jest drugim etapem budowy tej właśnie drogi. Prace wykonywane są na odcinku 1332 metrów. Koszt prac wyniesie 551 764 zł. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych Gminy Kadzidło. Wykonawcą jest "Ostrada".


Zdjęcia(22.10.2015)Gminne inwestycje: budowa drogi asfaltowej w Siarczej Łące
(tekst/fot.: UG)


Trwają prace budowlane na drodze gminnej w Siarczej Łące. Już wkrótce powstanie nowa, asfaltowa droga o długości 1266 metrów. Koszt inwestycji wynosi 430 000 złotych. Środki finansowe pochodzą z budżetu Gminny Kadzidło. Prace wykonuje ostrołęcka firma "Ostrada".(22.10.2015)Brązowy medal dla Natalii!
Kadzidlanka pojedzie na Mistrzostwa Europy

(tekst: UG) (fot.: Archiwum Artura Prusińskiego)


Natalia Nalewajk wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polskiej Federacji karate Shinkyokushin uzyskując jednocześnie powołanie na listopadowe Mistrzostwa Europy U16. Gratulujemy Natalko i życzymy najwspanialszych sukcesów. Gratulujemy również senseiowi Arturowi Prusińskiemu (na zdjęciu pierwszy od lewej), który kilka lata temu stworzył sekcję karate w Kadzidle i do dzisiaj trenuje naszych zawodników. Brawo Panie Arturze.(22.10.2015)Regionalny Dzień Edukacji Narodowej w Kadzidle
(tekst: PG) (fot.: UG)


W dniu 19 października 2015 r., w Publicznym Gimnazjum im. gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" odbyła się uroczystość wręczenia zasłużonym nauczycielom z obszaru Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Ostrołęce odznaczeń państwowych, resortowych, nagród Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: biskup diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, Dorota Sokołowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, Teresa Michalak - dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty...


Więcej(21.10.2015)Nauczyciele i pracownicy szkół gminnych nagrodzeni
(tekst: UG) (fot.: Michał Bogdański)


W Centrum Kultury Kurpiowskiej spotkali się nauczyciele, pracownicy szkół, zaproszeni goście, władze samorządowe. W Dniu Edukacji Narodowej nie zabrakło podziękowań, nagród, kwiatów. Gośćmi spotkania byli Teresa Michalak - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, ks. Ryszard Kłosiński - proboszcz Parafii Kadzidło, Jan Kulasik - przewodniczący Rady Gminy, wójt Dariusz Łukaszewski. Uroczyste spotkanie przygotowały dyrektorujące szkołom w Kadzidle i Wachu: Ewa Bednarczyk, Halina Prusaczyk, Teresa Wielechowska, którym dziękujemy za udane przedsięwzięcie.


Więcej(21.10.2015)Minister Marek Sawicki w Kadzidle
(tekst: UG) (fot.: Paweł Łaszczych)


Marek Sawicki, minister rolnictwa, spotkał się w Kadzidle z rolnikami oraz mieszkańcami gminy. W Centrum Kultury Kurpiowskiej minister Sawicki odpowiadał na pytania, wyjaśniał kierunki polskiej polityki rolnej, potwierdził rozpoczęcie wypłat odszkodowań za straty związane z suszą, poruszył zagadnienia związane z nową perspektywą unijną i programami kierowanymi dla rolników.


Dziękujemy panu ministrowi za merytoryczne spotkanie.


Zdjęcia(20.10.2015)Marszałek Sejmu w Kadzidle
(tekst/fot.: UG)


Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Sejmu, odwiedziła Kadzidło. Zwiedziła Zagrodę Kurpiowską, spotkała się z kurpiowską artystką Wiesławą Bogdańską, która opowiedziała o Kurpiach i zaprezentowała sztukę tworzenia wycinanek. W Centrum Kultury Kurpiowskiej tańczył i śpiewał Zespół Kurpianka.


Więcej(19.10.2015)Kibicujemy Legii!
(tekst: UG)

W najbliższą niedzielę zawodnicy stołecznej Legii Warszawa zmierzą się z legendarną Cracovią. Mecz zostanie rozegrany w Warszawie, na stadionie przy Łazienkowskiej 3. Widowisko obejrzą kibice piłkarscy z Kadzidła i Chudka. Bilsko pięćdziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej zasiądzie na trybunach. Życzymy wielkich emocji.


Wyjazd niedzielny zorganizował wójt Dariusz Łukaszewski. Dziękujemy opiekunom szkolnych grup oraz Państwu dyrektorom za dopełnienie wymogów formalnych związanych z wyjazdem. Dziękujemy Zarządowi Legii Warszawa za ufundowanie biletów.


(16.10.2015)Blisko - coraz bliżej
(tekst/fot.: UG)


Fotoreportaż z budowy zakładu JBB na terenie gminy Kadzidło.


Zdjęcia(16.10.2015)Fascynujące opowieści Jarosława Gizińskiego
(tekst: UG) (fot.: Krystyna Sutuła)


W kadzidlańskim Kinie za Rogiem 12 października spotkał się Jarosław Giziński z mieszkańcami Kadzidła. Znany dziennikarz wygłosił prelekcję "Dlaczego Europa nie rozumie Węgrów, czyli o uchodźcach i zasiekach". Opowiedział o blaskach i cieniach polityki Wiktora Orbana, o przyczynach węgierskiego oporu wobec uchodźców (emigrantów?), o węgierskich sukcesach i kompleksach, kłopotach z demokracją i Romami, owocnej polityce prorodzinnej, produkcji wspaniałego szampana i odmiennym pojmowaniu istoty gulaszu.


Więcej(15.10.2015)Zakup samochodu dla OSP Kadzidło
(tekst: UG)
Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidle dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl, w formie dotacji,
w kwocie 200 000,00 zł.


(15.10.2015)Genialny Mozart! Genialny Chór! Genialna Orkiestra!
(tekst/fot.: UG)


W niedzielny wieczór 11 października mogliśmy wysłuchać w kadzidlańskim kościele Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert odbył się w ramach przedsięwzięcia muzycznego "Mazowsze w Koronie - Muzyczne wieczory w zabytkach architektury mazowieckiej". Przed liczną publicznością wystąpili: Warszawski Chór Międzyuczelniany, przygotowany przez Teresę Gręziak oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia z charyzmatyczną dyrygentką Ewą Strusińską.


Więcej(13.10.2015)Wybory uzupełniające w Kadzidle rozstrzygnięte.
Mandat radnej zdobyła Ewa Szurnicka

(tekst: UG)

W niedzielę, 11 października, odbyły się w Kadzidle wybory uzupełniające. Nową radną została Ewa Szurnicka, którą poparło 102 mieszkańców okręgu wyborczego (34%). Kontrkandydaci otrzymali następującą ilość głosów:
- Krzysztof Duszak ........... 93 (31%)
- Stanisław Struniawski ..... 84 (28%)
- Czesława Kowalczyk ....... 12 (4%)


Poprzedni radny, Jacek Płoski, złożył mandat po objęciu funkcji przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce.


Frekwencja wyniosła 40,1%. W wyborach wzięło udział 298 osób. Uprawnionych było 744 wyborców.


Gratulujemy Ewie Szurnickiej wyboru. Życzymy mądrej, owocnej pracy na rzecz społeczności lokalnej i całej Gminy Kadzidło.


(13.10.2015)Krakowskie inspiracje
(tekst/fot.: UG)


To była niebanalna wycieczka, w którą wyruszyli 9 października kadzidlańscy gimnazjaliści. Zaproszeni przez Agnieszkę Kosińską, wieloletnią sekretarkę Czesława Miłosza oraz Wojciecha Ornata, założyciela niezwykle istotnego wydawnictwa Austeria, pojechaliśmy do Krakowa. Odwiedziliśmy mieszkanie Karoliny i Czesława Miłoszów, które nie zmieniło się od śmierci Poety. Agnieszka Kosińska opowiadała z wielkim znawstwem o warsztacie poetyckim, poetyckiej pracy, książkach, upodobaniach artysty, Jego tęsknotach, trudnych wyborach, wygnaniu, ukochanym Wilnie i dolinie Niewiaży.


Więcej(12.10.2015)Chudkozionki wojażują
(tekst: Elżbieta Sadłowska, fot.: Archiwum KGW w Chudku)


3 października, panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chudka wystąpiły z pieśniami i gadkami kurpiowskimi w miejscowości Nowa Grabownica w gminie Ostrów Mazowiecka. Okazją do spotkania było powstanie Koła Gospodyń w tejże miejscowości. Dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie i dobre słowo.(09.10.2015)Zawodniczki karate wyróżnione
(tekst/fot.: UG)


Wyróżniające się zawodniczki kadzidlańskiej sekcji MKKK Shinkyokushin, Natalia Nalewajk i Olga Boruch, zostały nagrodzone i wyróżnione. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. W imieniu własnym, Rady Gminy oraz społeczności gminnej wójt pogratulował Natalii Nalewajk oraz Oldze Boruch nie tylko świetnych wyników, ale również wytrwałości i pracowitości.


Więcej(07.10.2015)Zawodniczki z Kadzidła znowu na podium
(tekst: Artur Prusiński)
W niedzielę 4 października odbył się Ogólnopolski Turniej Karate w Końskich. Wzięło w nim udział 280 karateków z całej Polski. Klub MKKK zdobył 9 medali. Zawodniczki MKKK Shinkyokushin z sekcji Kadzidło, trenowane przez senseia Artura Prusińskiego, zaliczyły bardzo udany występ:


  • Alicja Nalewajk - złoty medal
  • Olga Boruch - srebrny medal
  • Zuzia Bakuła - brązowy medal

Więcej(06.10.2015)Brzozowa jesienią
(fot: UG)


(05.10.2015)Remont drogi krajowej nr 53
(tekst: UG)

Znakomite wiadomości napłynęły z Warszawy, z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi o przełożeniu terminu remontu generalnego odcinaka Dylewo-Łodziska, prace właśnie ruszają. Inwestycja o wartości blisko 4 000 000 złotych zakończy się jeszcze w tym roku. Dziękujemy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za wzorową współpracę i realizację naszych próśb. Dziękujemy panu wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu oraz panu kierownikowi Andrzejowi Skonecznemu, za okazaną życzliwość i kolejną inwestycję na terenie Gminy Kadzidło.


(02.10.2015)Utylizujemy azbest!
(tekst: UG)Po raz drugi Gmina Kadzidło podjęła się utylizacji azbestu. Program, który realizujemy jest adresowany do gospodarstw indywidualnych i cieszy się ogromnym powodzeniem. Przed rokiem w blisko stu domach właściciele zmienili poszycia dachowe, zaś gmina zadbała o przekazanie eternitu firmie specjalistycznej.


Więcej(01.10.2015)Z wizytą u Pana Wójta
(tekst: Marzena Pokora, fot.: Archiwum ZS w Jazgarce)


W dniu 25 września 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili Urząd Gminy w Kadzidle. Uczestników wycieczki powitał Wójt Gminy Kadzidło, Pan Dariusz Łukaszewski, który opowiedział nam bardzo ciekawie o swojej pracy. Naszej uczennicy, Wiktorii Nalewajk udało się nawet zasmakować na krótko bycia Wójtem... Następnie Pani Urszula Rydel, Sekretarz gminy, oprowadziła uczniów po budynku Urzędu oraz opowiedziała o pracy urzędników i funkcjonowaniu Urzędu. Dziękujemy Panu Wójtowi, Dariuszowi Łukaszewskiemu za bardzo interesującą lekcję, miłe przyjęcie i gościnność...


Zdjęcia(01.10.2015)
© Urząd Gminy Kadzidło 2015