Strona główna


 :: Październik 2017


Ojciec Paweł Gużyński o mocy Ewangelii
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


Ojciec Paweł Gużyński, dominikanin, kaznodzieja, rekolekcjonista, odwiedził 28 października Kadzidło. Podczas spotkania w bibliotece wygłosił wykład o mocy Ewangelii w życiu codziennym.

Wysłuchaliśmy niezwykle mocnego przesłania ewangelicznego, opartego na czterech fragmentach Pisma Świętego. Ojciec Gużyński przypomniał naszą indywidualną odpowiedzialność, potrzebę cierpliwego poznawania innego człowieka, przypomniał istotę Krzyża, cierpienia, które w żaden sposób nie mogą być identyfikowane jako kara. Spotkanie z Gościem zamieniło się w niezwykłą rozmowę, nie zabrakło przejmującego świadectwa, trudnych pytań, szczerych rozmów.

Dziękujemy ojcze Pawle za ważne spotkanie. Prosimy o przyjęcie wielu serdecznych życzeń oraz naszej wdzięczności.


Zdjęcia
(30.10.2017)UWAGA! ZGKiM wystawia do sprzedaży używane maszyny
(tekst/fot.: ZGKiM Kadzidło)


Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej spółka z o.o. w Kadzidle wystawia do sprzedaży niżej wymienione maszyny używane:

równiarkę żwirową, 2 przyczepy ciężarowe, ciągnik MTZ 92, walec łąkowy i samochód Peugeot Boxer.


Więcej
(30.10.2017)Wycieczka klas drugich do gospodarstwa "Pod lipkami" w Tatarach
(tekst/fot.: Magdalena Kaliszewska)


Korzystając z uroków złotej polskiej jesieni, uczniowie klasy 2a i 2b z ZPO w Kadzidle wraz z wychowawczyniami Paniami Elżbietą Jurgą-Dymerską oraz Cecylią Tańską, wybrali się na wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego.

Gościliśmy w gospodarstwie "Pod lipkami" Pani Elżbiety Prusaczyk w Tatarach. W słoneczny czwartek, 19 października, wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy na jesienną wyprawę do Tatar.


Więcej
(30.10.2017)Sery prosto z Chudka!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Elżbieta Sadłowska, Grzegorz Parzych)


Chudkowianie wytworzyli najprawdziwsze sery. Spotkanie, które odbyło się 24 października ze znakomitym serowarem Krzysztofem Jaworskim okazało się niezwykle owocne.

Powstały świetne sery podpuszczkowe. Nie zabrakło serowarskich deserów, obsypanych orzechami, morelami, ozdabianych miodem i rodzynkami.


Więcej
(27.10.2017)Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny w Dylewie
(tekst/fot.: Jan Kaczyński)


Przez dwa dni 21-22.10.2017 gościliśmy na "Orliku" w Dylewie uczestników Rodzinnego Festynu Sportowo-Rekreacyjnego.

Na oficjalnym otwarciu był obecny Wójt Gminy Kadzidło - Dariusz Łukaszewski, Prezes Straży Pożarnej w Dylewie Stanisław Kur oraz Kierownik Straży Pożarnej - Dariusz Butler, którzy życzyli uczestnikom udanej rywalizacji sportowej.


Więcej
(27.10.2017)UWAGA! ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU PODCZAS ŚWIĘTA ZMARŁYCH
(tekst: UG Kadzidło)


Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, iż w związku z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami w dniach 1 i 2 listopada wystąpią utrudnienia w ruchu pojazdów na odcinku ulicy Sportowej w Kadzidle od skrzyżowania z ulicą Kurpiowską do skrzyżowania z ulicą Bema.

Utrudnienia będą polegały na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego. Rozwiązanie to przyjęliśmy na życzenie mieszkańców oraz ze względu na doświadczenia z lat ubiegłych. Mam nadzieję, że zastosowane rozwiązanie wpłynie korzystnie na poprawę komunikacji w obrębie cmentarza i ułatwi każdemu z nas przejazd podczas zbliżającego się Święta. Za utrudnienia serdecznie przepraszam.Z wyrazami najwyższego szacunku
Wójt Gminy Kadzidło
Dariusz Łukaszewski


(27.10.2017)Informacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
(tekst: Ministerstwo Finansów)


UWAGA!!! Jesteś mikroprzedsiębiorcą? Jesteś podatnikiem VAT i składasz deklaracje VAT-7 lub VAT-7K?

Od 1 stycznia 2018 r. masz obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i przesyłania jej jako JPK_VAT.


Więcej
(27.10.2017)Pasowanie na Ucznia i Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Glebie
(tekst/fot.: Aneta Złotorawska)


Dzień 19 października 2017 roku, był kolejnym wyjątkowym dniem w Szkole Podstawowej w Glebie.

Odbyło się wtedy Pasowanie na Ucznia, połączone z corocznie obchodzonym Dniem Edukacji Narodowej. Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty, dlatego nie mogło zabraknąć zaproszonych gości: Pana Dariusza Łukaszewskiego - Wójta Gminy Kadzidło oraz Rodziców uczniów naszej szkoły, jak i nauczycieli.


Więcej
(26.10.2017)Trzecie miejsce na Mistrzostwach Polski dla kadzidlanki Olgi Boruch
(tekst/fot.: Marian Zając)


1 października w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w karate, w których uczestniczyli zawodnicy MKKK: Alicja Nalewajk, Natalia Tyszka, Olga Boruch i Sebastian Jankowski.

Był to pierwszy start w Mistrzostwach dla Naszych zawodników, którzy występowali w gronie 196 startujących z 58 ośrodków.


Więcej
(26.10.2017)Akcja profilaktyczna w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle
(tekst: Justyna Kozłowska) (fot.: UG Kadzidło, Archiwum ZPO w Kadzidle)


Dnia 19 października 2017 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Kadzidle i oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Kadzidle już po raz kolejny wzięły udział w paradzie poświęconej bezpieczeństwu na drodze oraz w codziennych sytuacjach, prowadzonej przez policyjnego misia "Komisarza Kurpika" oraz wójta Gminy Kadzidło - Dariusza Łukaszewskiego.

Nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwali miejscowi strażacy oraz policjanci. Organizatorem marszu było Przedszkole Samorządowe w Kadzidle.


Więcej
(25.10.2017)Sukces na Międzypowiatowym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt
(tekst/fot.: Zenon Pierzchanowski)


Świetnie zaprezentowały się reprezentantki naszej szkoły (głównie z klas gimnazjalnych) na Międzypowiatowym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt organizowanym przez Zespół Szkół Nr 5 w Ostrołęce.

W turnieju, który odbył się 9 października, brało udział sześć drużyn, najlepsze okazały się zawodniczki z Kadzidła, w pokonanym polu zostawiając drużynę z Gimnazjum Nr 5, w skład której wchodziły uczennice LO Nr 3, a w finale zwyciężając z dziewczętami z Chorzel 10:1. Gratulujemy!!!


(25.10.2017)Ale AKCJA - po raz drugi!!!
(tekst: Małgorzata Białczak) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


Dnia 16 października 2017 roku w hali sportowej w Kadzidle odbyła się akcja bicia rekordu w prowadzeniu jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.

Organizatorem był Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle.

Pomysłodawcą i koordynatorem całej imprezy w Kadzidle była Pani Małgorzata Białczak - nauczyciel wychowania fizycznego i opiekun świetlicy w ZPO w Kadzidle.


Więcej
(24.10.2017)XVII Dzień Papieski w ZPO w Kadzidle
(tekst: Iwona Sobiech) (fot.: UG Kadzidło)


"Idźmy naprzód z nadzieją!" - pod takim hasłem 12.10.2017 r. w ZPO w Kadzidle obchodziliśmy XVII Dzień Papieski.

Z tej okazji uczniowie kl. 3e pod opieką siostry Mirosławy Szaniawskiej i pani Iwony Sobiech przedstawili społeczności szkolnej część artystyczną poświęconą osobie Jana Pawła II, a rezultaty ich starań uwieczniliśmy na zdjęciach.

Występ ten został powtórzony 16.10.2017 r. dla rodziców uczniów kl. 3e.


Zdjęcia
(24.10.2017)Wycieczka krajoznawcza Szlakiem Piastowskim
(tekst: Elżbieta Szulkowska) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


W dniach 6-8 października 2017 r. uczniowie kadzidlańskiego gimnazjum pod opieką Pań: Elżbiety Szulkowskiej oraz Iwony Puławskiej wyjechali na wycieczkę krajoznawczą Szlakiem Piastowskim.

Jeszcze pierwszego dnia wycieczki, tj. w piątek, zwiedziliśmy wczesnośredniowieczne Grodzisko w Gieczu, prawdopodobną siedzibę rodową pierwszych Piastów. Niestety nie udało się nam obejrzeć eksponatów zgromadzonych w tamtejszym muzeum, ze względu na brak prądu. Szalejąca poprzedniego dnia potężna wichura zniszczyła linie elektryczne i wiele drzew.


Więcej
(23.10.2017)Profesor Andrzej Mencwel w Kadzidle
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


Profesor Andrzej Mencwel, znakomity historyk literatury, antropolog kultury, eseista, zaprezentował w kadzidlańskiej bibliotece nową książkę, zatytułowaną "Toast na progu".

Książka, poświęcona zmarłemu Przyjacielowi, opowiada w gruncie rzeczy o kulturze chłopskiej, jej wielowiekowym trwaniu, jej etosie, trosce o własne, wielopokoleniowe gospodarstwa, także o jej zanikaniu.


Więcej
(23.10.2017)Wójt udzielił ślubu!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Pani Jolanta Przygoda oraz Pan Ryszard Żebrowski wstąpili w dniu 20 października w związek małżeński. Ślubu udzielił Państwu Młodym wójt Dariusz Łukaszewski.

Młodym świadkowali Pani Natalia Waleńdziewska oraz Pan Sylwester Stepnowski. Nie zbrakło licznie zebranych gości, Rodziców, znajomych, przyjaciół. Uroczystość uświetnili znakomity trębacz Stanisław Gawrych oraz wachowscy muzycy Janina i Ryszard Kaczyńscy. Nowożeńcy wysłuchali nie tylko tradycyjnych, urzędowych formuł, ale również wierszy Czesława Miłosza, odnoszących się do odwiecznej triady: Miłości, Nadziei, Wiary. Wójt, w imieniu wspólnoty samorządowej, przekazał Młodym symboliczne upominki: kurpiowską wycinankę, flagę państwową oraz pisma religijne ojca Wacława Hryniewicza.

Kochani Nowożeńcy, drodzy Jolanto i Ryszardzie, budujcie na skale, twórzcie szczerą wspólnotę małżeńską, szanujcie się, starajcie, mądrze wędrujcie przez świat, niechaj dobry Bóg prowadzi Was bezpieczną drogą.


Zdjęcia
(23.10.2017)Nowa płyta Adama Wołosza
Biblioteczka Kurpiowska nr 18

(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


18 października w kadzidlańskiej bibliotece wystąpił Adam Wołosz. Artysta zaprezentował
nową płytę, zatytułowaną
"Agent 07-400 07-420".


Muzykowi towarzyszyli Wojciech Dudkowski (bębny i dzwonki) oraz Przemysław Zera (gitara akustyczna, reżyser dźwięku i producent płyty). Na krążku znalazło się dwanaście utworów (W cztery oczy, Linia życia, Refleksja ekologiczna, Kadisz, Country nie blues, Muzyczna karma, Kto cię wspomni, Polski Prometeusz, Ciepła mgła, Olsztyńskie tango, Plotkarska moja Mać, Aniołowie codzienności). Adam Wołosz jest autorem tekstów i muzyki. Album został nagrany w studio Przemysława Zery.


Więcej
(20.10.2017)UWAGA!!! Ostrzeżenie 1 stopnia
(tekst: UG Kadzidło)


Mazowiecki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia dotyczące złej jakości powietrza.


Więcej
(19.10.2017)"Idźmy naprzód z nadzieją" XVII Dzień Papieski w Dylewie
(tekst: Agnieszka Grzyb) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


XVII Dzień Papieski to święto całego polskiego Kościoła.

Gromadzimy się wówczas, aby oddać hołd wdzięczności za to, że Ojciec Święty był i nadal jest wśród nas wielką osobowością i na zawsze zostanie piękną częścią naszej pamięci i wzorem do naśladowania.

7 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej św. Janowi
Pawłowi II.


Więcej
(18.10.2017)Finały powiatowe w sztafetowych biegach przełajowych
(tekst: Zenon Pierzchanowski) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


W dniu 7.10.2017 r. na błoniach nad Narwią w Ostrołęce odbyły się finały powiatowe w sztafetowych biegach przełajowych.

Szkoła Podstawowa z Kadzidła była reprezentowana przez trzy zespoły. Drużyny z klas gimnazjalnych i siódmych wywalczyły awans do eliminacji międzypowiatowych, chłopcy wygrywając rywalizację, a dziewczęta zajmując drugie miejsce.

Bardzo dobrze wypadli również chłopcy z klas VI-V kończąc zawody na medalowym trzecim miejscu.


(18.10.2017)"Projekt uproszczonego planu urządzania lasów"
(tekst: UG Kadzidło)


Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski uprzejmie informuje, że firma LAS-PROJEKT s.c. na zlecenie Starostwa Powiatowego w Ostrołęce wykonała "Projekt uproszczonego planu urządzania lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa dla lasów na terenie gminy Kadzidło, obręby ewidencyjne Brzozowa i Czarnia".

Projekt planu zostanie wyłożony do publicznego wglądu dla właścicieli lasów znajdujących się na terenie miejscowości Brzozowa i Czarnia w dniach od 23 października do 22 grudnia 2017 roku w pokoju nr 19. Prosimy o zapoznanie się z "Projektem uproszczonego planu urządzania lasów", ponieważ będzie podstawą do naliczania podatku leśnego. W terminie 30 dni od daty wyłożenia projektu zainteresowani właściciele lasów mogą składać zastrzeżenia i wnioski w sprawie planu do Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.


(17.10.2017)Gracyki grają w Kadzidle
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


W Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. M. Mieszki w Kadzidle już drugi rok trwają warsztaty nauki gry na jednym z tradycyjnych ludowych instrumentów występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej - harmonii pedałowej.

Projekt "Graj gracyku...", czyli wspomniane warsztaty otrzymał ponownie dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ministra "Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna", zadanie "Mistrz tradycji".


Więcej
(17.10.2017)Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Kadzidło
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: UG Kadzidło, Grzegorz Parzych)


Ponad stu nauczycieli, gości, pracowników oświaty spotkało się 13 października w Centrum Kultury Kurpiowskiej, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej.

Najserdeczniejsze życzenia złożyli wójt Dariusz Łukaszewski, Jan Kulasik - Przewodniczący Rady Gminy, Aleksander Zawalich - przewodniczący oświatowej Solidarności, Robert Chorowicz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ostrołęce, Wiesława Sobiech i Grzegorz Parzych - dyrektorzy Publicznej Biblioteki oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej. Nie zabrakło również życzeń od dyrektorów poszczególnych szkół, a także wiwatów, o które zadbali muzycy kurpiowscy Grzegorz Golan oraz Cezary Łaszczych.


Więcej
(16.10.2017)Plany priorytetowe dzielnicowych
(tekst: asp. Mariusz Święcki)


Poniżej prezentujemy plany priorytetowe dzielnicowych z posterunku policji w Kadzidle za okres od 01.07 do 31.12.2017 r.

Półroczne priorytetowe plany działań mają za zadanie pomóc zwiększyć poziom bezpieczeństwa, jak również rozwiązać najbardziej nurtujące mieszkańców problemy.


Plany priorytetowe
(10.10.2017)"Requiem" Ruttera w kadzidlańskim Kościele
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Grzegorz Parzych, UG Kadzidło)


Kolejny już raz zagościł do Kadzidła XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et musica".

Tym razem 8 października gościliśmy Filharmonię Kameralną im. W. Lutosławskiego z Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego oraz Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Krzysztofa Kusiela-Moroza. Dla melomanów było to wzruszające spotkanie.


Więcej
(09.10.2017)Akcja "Drogowe znaki znają dzieciaki" w Dylewie
(tekst/fot.: Grażyna Gąska)


3 października 2017 r. uczniowie klas 1-3 SP w Dylewie wraz z wychowawczyniami wzięli udział w II edycji happeningu pod hasłem "Drogowe znaki znają dzieciaki".

Maluchy przemaszerowały ulicami swojej miejscowości. Przedsięwzięcie to miało na celu edukację dzieci w aspekcie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto uczniowie niosąc własnoręcznie wykonane znaki drogowe i transparenty z napisami m.in. ZWOLNIJ!, PRĘDKOŚĆ ZABIJA! chcieli zwrócić uwagę kierujących pojazdami na zachowanie szczególnej ostrożności.

Reakcje, z jakimi spotkali się uczestnicy happeningu dowodzą, iż akcja odniosła pozytywny skutek.


Zdjęcia
(09.10.2017)Święto Pieczonego Ziemniaka i Dzień Chłopaka w Glebie
(tekst: Aneta Złotorawska) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


Dnia 29 września 2017 r. w Szkole Podstawowej w Glebie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka wraz z corocznie obchodzonym Dniem Chłopaka.

W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć wielu atrakcji przygotowanych przez rodziców i nauczycieli naszej placówki. Dziewczynki wraz z Paniami wręczyły skromne upominki wszystkim chłopcom.


Więcej
(09.10.2017)Chór z Kadzidła na koncercie poświęconym twórczości Michaela Jacksona
(tekst: Ewa Piotrowska) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


24 września grupa chórzystek i chórzystów z Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle wraz z opiekunkami Ewą Piotrowską, Ewą Kłos i Alicją Duszak wyjechała na koncert muzyczny, który poświęcony był twórczości Michaela Jacksona.


Koncert odbył się w Hali Torwar w Warszawie. Artyści tacy jak Katarzyna Cerekwicka, Ania Dąbrowska, Kuba Badach wraz z orkiestrą oraz chórem akademickim przypomnieli największe przeboje wielkiego artysty.

Dziękujemy serdecznie Panu Wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za docenienie naszej pracy chóralnej i możliwość wyjazdu i przeżycia czegoś, co na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.


Zdjęcia
(06.10.2017)"Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach" w szkole w Glebie
(tekst: Aneta Złotorawska) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


W dniu 21 września 2017 r. uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Glebie wzięli udział w drugiej edycji akcji prowadzonej we wszystkich europejskich krajach pod nazwą EDWARD - "Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach".

Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w komunikacji drogowej. Chodziło przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, które codziennie tracą życie i zdrowie w wypadkach drogowych.


Więcej
(06.10.2017)Warsztaty ceramiczne w Chudku
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Niezwykle udane warsztaty ceramiczne odbyły się 5 października w Chudku. Miłośnicy sztuki ceramicznej wykonali różnorodne prace: gliniane rzeźby, patery, biżuterię, popielniczki, zawieszki, świeczniki.

Pod czujnym i wrażliwym okiem Michaliny Deptuły, właścicielki ostrołęckiej Pracowni Cacko, powstały naprawdę piękne prace, które w najbliższych dniach zostaną wypalone, zaś później pomalowane i zeszkliwione. Spotkanie było świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz wzajemnych inspiracji.

Warsztaty ceramiczne w Chudku przygotowali wójt Dariusz Łukaszewski oraz Barbara Wiśniewska. Odbyły się w Wiejskim Domu Kultury. W zajęciach wzięli udział uczniowie oraz mieszkańcy Chudka. Dziękujemy za fantastyczne spotkanie.


Zdjęcia
(06.10.2017)Siostry Jezusa Miłosiernego z Wilna proszą o wsparcie
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Archiwum zgromadzenia)


Szanowni Państwo, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego z Wilna budują Dział Hospicjum Dziecięcego.

Wystarczy na terenie Polski wysłać sms o treści Wilno pod nr 72405, aby wesprzeć starania siostry Michaeli Rak oraz pozostałych sióstr istniejącego w Wilnie zgromadzenia. Bardzo proszę o życzliwość oraz przekazanie powyższej prośby do instytucji, samorządów, mieszkańców naszego regionu.


Z wyrazami szacunku
Dariusz Łukaszewski
Wójt Gminy Kadzidło


(06.10.2017)Subregionalna Inauguracja Kampanii Społecznej "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny - wyprawka dla pierwszoklasistów"
(tekst: Halina Prusaczyk) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


25 września 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - Subregionalna Inauguracja Kampanii Społecznej "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny - wyprawka dla pierwszoklasistów".

Obecni podczas inauguracji goście podkreślili znaczenie używania odblasków w bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym po zmroku, a policjant zaprezentował dzieciom stosowny instruktaż.


Więcej
(05.10.2017)Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej
(tekst: Małgorzata Białczak, WOŚP) (fot.: UG Kadzidło)


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.

Akcja odbędzie się 16.10.2017 r. (poniedziałek) od godz. 12.00 do 12.30 w hali sportowej w Kadzidle. Zbiórka do godz. 11.30.


Zaproszenie

Regulamin

Zezwolenie
(04.10.2017)Dźwiękowe ścieżki pamięci
Biblioteczka Kurpiowska, nr 19

(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Ukazały się właśnie cenne wspomnienia Józefa Sobieckiego, zebrane w okazały tom "Dźwiękowe ścieżki pamięci".

Autor, znany radiowiec, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, znawca Kurpiów i Kurpiowszczyzny, dał piękne świadectwo swojej miłości i uważności, przywołał czasy dawniejsze i pobliskie, opisał kurpiowskie wsie i kurpiowskich artystów, kurpiowskie kulinaria i kurpiowskie zwyczaje. W książce iskrzy od fascynujących opowieści, anegdot, relacji. I nazwisk w książce bez liku, od księdza Skierkowskiego po profesor Barbarę Falińską, od Ceberków po Leszka Czyża. Każdy z miłośników Puszczy Zielonej, ale także miejsc okolicznych, znajdzie w książce smakowity kąsek, kogoś znajomego, miejsce sercu bliskie. Czytanie ułatwi z pewnością indeks nazwisk.

Józef Sobiecki, Dźwiękowe ścieżki pamięci, Wspomnienia radiowca, Wydawca: Związek Kurpiów i Biblioteczka Kurpiowska nr 19, Ostrołęka 2017 r.


(03.10.2017)"Skąd się wzięły pieniądze?"
(tekst: Ilona Olszewska) (fot.: Archiwum SP w Wachu)


21 września uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu odwiedziła Dyrektor Banku PKO BP w Kadzidle Pani Alina Sadłowska.

Pani Dyrektor zaznajomiła uczniów z zagadnieniem oszczędzania. Przekazała cenne informacje na temat korzyści, które płyną z umiejętnego dysponowania środkami. Przeprowadziła rozmowę dotyczącą planów wydania zaoszczędzonych pieniędzy.


Więcej
(02.10.2017)
© Urząd Gminy Kadzidło 2017