Strona główna


 :: Październik 2019


Happening poetycki
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


29 października, w samo południe, odbył się przy kadzidlańskim dworcu happening poetycki. Było to swoiste święto poezji.

Wokół olbrzymiego krzesła, upamiętniającego pierwsze spotkanie miłośników poezji, spotkali się uczniowie, nauczyciele, organizatorzy tego niebanalnego spotkania. Pięknie zabrzmiały wiersze Miłosza, Iłłakowiczówny, Kozioł, Mickiewicza, Balińskiego, Czechowicza, Norwida. Do pasażerów kolejnych autobusów, przechodniów, kolejkowiczów w pobliskich sklepach, trafiły kolorowe kartki z wierszami. Towarzyszyli nam: telewizja regionalna, dziennikarka Ewa Mamińska oraz poeta Adam Wołosz, który zachwycił własnymi kompozycjami. Pomysłodawcą happeningu jest wójt Dariusz Łukaszewski. Jesienne czytanie wierszy zorganizowała dyrektor Wiesława Sobiech, którą wsparli dyrektorzy Halina Prusaczyk, Anna Mikulska, Michał Bogdański, nauczyciele, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kadzidle. O nagłośnienie zadbał dyrektor Grzegorz Parzych. Wszyscy byli zgodni, poezja nie jest fanaberią, porządkuje świat, śmiało przypomina o najistotniejszych wartościach. Do zobaczenia za rok!


Zdjęcia
(31.10.2019)III miejsce drużynowo dla MKKK Shinkyokushin
(tekst: Artur Prusiński) (fot.: Arch. MKKK)


W niedzielę 27 października w Radzyminie odbył się Puchar Mazowsza Młodzików oraz Wojewódzka Liga Karate. W zawodach brało udział 232 zawodników z 17 mazowieckich klubów. MKKK Shinkyokushin zajął III miejsce drużynowo.

Medale dla klubu zdobyli:
1 miejsce: Nela Mosakowska, Szymon Brzuzy, Jan Kołakowski, Helena Borowa,
2 miejsce: Jan Konarzewski, Lena Wiktorska,
3 miejsce: Damian Prusik, Mieszko Mosakowski, Stanisław Ryl-Świderski, Małgorzata Kozłowska, Kacper Boruch, Marysia Lisiewska - MKKK Kadzidło.

Opiekunami, sekundantami zawodników byli: sensei Kinga Przybyłek i sensei Marian Zając, a sędziował sensei Wojciech Domański.


(29.10.2019)"Kurpie Zielone w Literaturze" - eliminacje gminne
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


24 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle odbyły się eliminacje gminne XXXVI Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze" dla uczniów klas V-VIII Szkół Podstawowych.

W tym roku do konkursu przystąpiło 29 uczestników ze szkół podstawowych naszej gminy. W recytacji wiersza wzięło udział 26 recytatorów, a w kategorii gadka kurpiowska 3 gawędziarzy.


Więcej
(28.10.2019)Pasowanie na ucznia w Dylewie
(tekst: Grażyna Gąska) (fot.: Arch. ZPO w Dylewie)


Uroczystość Pasowania na ucznia, która odbyła się 22.10.2019 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie, wzbudziła wiele pozytywnych emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli jak i rodziców.

Ceremonię zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Kadzidło - Pan Dariusz Łukaszewski; Ksiądz Proboszcz Parafii Dylewo - Robert Zieliński; Pracownik Biblioteki Publicznej w Dylewie - Pani Krystyna Łaszczych; Pracownik Banku PKO BP w Kadzidle - Pani Alina Sadłowska; Przewodnicząca RR - Pani Justyna Roguszewska oraz liczne grono rodziców pierwszoklasistów.


Więcej
(28.10.2019)Nagroda II stopnia dla Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
(tekst: Jolanta Zera, Ewelina Sobiech)


Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego to program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych. Od ponad 50 lat Bank organizuje Ogólnopolski Konkurs dla SKO, w którym nagradza najlepsze placówki aktywnie angażujące się w działalność związaną m.in. z edukacją ekonomiczną, nauką ekologii czy też przedsiębiorczości.

W edycji 2018/2019 nasza szkoła znalazła się w gronie najaktywniejszych placówek uczestniczących w programie SKO i otrzymała nagrodę II stopnia. Komisja Konkursowa doceniła kronikę, przygotowaną w postaci prezentacji multimedialnej, która obrazowała całoroczną pracę szkoły w ramach programu SKO.

Zapraszamy na naszego szkolnego bloga: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/skochudek/(28.10.2019)Koncert solowy Marty Ciak
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


19 października 2019 r. w Bibliotece w Kadzidle mogliśmy wysłuchać koncertu solowego w wykonaniu Marty Ciak przy akompaniamencie Patrycji Oleksiak.

Marta Ciak - kadzidlanka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Ostrołęce w klasie śpiewu operowego. Występowała w spektaklach artystyczno-muzycznych w Sali Kongresowej oraz Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obecnie Marta uczy się śpiewu rozrywkowego u Julii Olędzkiej. Patrycja Oleksiak - ostrołęczanka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pracuje jako nauczyciel gry na pianinie w dwóch szkołach w Gdańsku.

Dziękujemy Marcie za piękny koncert, który dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń oraz Patrycji Oleksiak za akompaniament. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu.

Spotkanie przygotowali: Wójt Gminy Kadzidło i Gminna Biblioteka Publiczna im. W. Woźniaka w Kadzidle.


Zdjęcia
(25.10.2019)SKO-wicze z Wachu na wycieczce w Białowieży
(tekst/fot.: Opiekunowie wycieczki)


W dniu 8 października SKO-wicze ze Szkoły Podstawowej w Wachu wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Białowieży. Po pokonaniu dość długiej drogi z radością przywitali cel swojej podróży.

Najpierw zwiedzili Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Zwiedzaniu towarzyszył przewodnik, który w ciekawy sposób opowiadał o różnych ekosystemach i mieszkańcach lasów, a przede wszystkim o królu puszczy. Ciekawe ekspozycje wzbudziły zainteresowanie uczniów, tym bardziej, że obserwacji towarzyszyły odgłosy ptaków i innych zwierząt.


Więcej
(25.10.2019)XIX Dzień Papieski w Dylewie
(tekst: Anna Kubeł) (fot.: Arch. ZPO w Dylewie)


Środa 16.10.2019 była wyjątkowym dniem dla całej społeczności szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie, ponieważ obchodziliśmy święto naszego patrona.

Uroczystości rozpoczęliśmy wspólnym przemarszem do Kościoła i uczestnictwem we Mszy Świętej, którą ksiądz proboszcz Robert Zieliński ofiarował w naszej intencji. Po zakończonej mszy uroczystym korowodem, na czele ze sztandarem, powróciliśmy na plac przed szkołą, by przejść do dalszego etapu świętowania.


Więcej
(25.10.2019)"Wstańcie, chodźmy"
(tekst: Hanna Politowska) (fot.: Arch. ZPO w Dylewie)


W dniu 13.10.2019 r. w niedzielę, przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie uczestniczyli w obchodach XIX Dnia Papieskiego pod hasłem "Wstańcie, chodźmy" w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Świętowanie rozpoczęliśmy udziałem w Eucharystii pod przewodnictwem Kard. Kazimierza Nycza. Zwiedziliśmy Panteon Wielkich Polaków, znajdujący się w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej, który nawiązuje do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Podobnie jak na Wawelu, są w nim grobowce osób wybitnych, których świadectwo życia zapisało się głęboko w historii naszego kraju. Panteon staje się wyjątkową pamiątką dla przyszłych pokoleń. Odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyliśmy w koncercie XIX Dnia Papieskiego. Wystąpili: niemaGotu, Maleo, Olga Szomańska, Maciej Miecznikowski, Halina Mlynkova, Anna Szarmach i Krzysztof Iwaneczko, Aleksandra Nykiel, Sargis Davtyan. Był to dzień pełen duchowych przeżyć.

Dziękujemy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" za zaproszenie na ten wyjątkowy Dzień Papieski.


Zdjęcia
(25.10.2019)Piknik Rodzinny w Dylewie
(tekst: Hanna Politowska, Anna Kubeł) (fot.: Arch. ZPO w Dylewie)


I Piknik Rodzinny zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie. Jak było?

Piknik odbył się w sobotę 12.10.2019 r. Było bardzo wesoło, z dużą dawką pozytywnej energii na jesienną porę, którą rozdawaliśmy wszystkim przybyłym. Bawiliśmy się z naszymi podopiecznymi, ich rodzinami. Celem tego przedsięwzięcia była integracja środowiska lokalnego, promowanie działań szkoły na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, a także propagowanie zdrowego stylu życia.


Więcej
(25.10.2019)Noc Bibliotek 2019
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


5 października Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle włączyła się do V ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2019. W tym roku wydarzeniu Noc Bibliotek przewodziło hasło "Znajdźmy wspólny język".

W sobotnie popołudnie w naszej bibliotece dzieci obejrzały film familijny "Ptyś i Bill", powstały na podstawie komiksu o tym samym tytule, opowiadający o przygodach i niezwykłej przyjaźni chłopca i czworonoga ze schroniska. Po filmie dzieci bawiły się wspólnie w zabawę integracyjną. Na pamiątkę udziału w akcji otrzymały zakładki do książek i ekslibrysy z logiem Nocy Bibliotek. Tego dnia czytelnicy mogli wybrać sobie książkę na kiermaszu "Drugie życie książki". W godzinach wieczornych odbyło się "Czytanie przez śpiewanie", czyli przy cieście, kawie i akordeonie wspólne śpiewanie pieśni i piosenek. Dzięki organizatorom Centrum Edukacji Obywatelskiej film "Ptyś i Bill" obejrzały również dzieci ze szkoły podstawowej z Kadzidła z klas II i III. Od organizatora otrzymaliśmy również materiały promujące akcję oraz książki i komiksy dla dzieci.

Spotkanie przygotowały: Dyrektor GBP Wiesława Sobiech i bibliotekarki Krystyna Sutuła i Elżbieta Sadłowska. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się z nami w propagowanie czytania i biblioteki jako instytucji kultury dostępnej i otwartej dla każdego.Zdjęcia
(25.10.2019)Ślubowanie pierwszoklasistów w ZPO w Kadzidle
(tekst: Wychowawczynie klas I) (fot.: Arch. ZPO w Kadzidle)


"Ślubuję uroczyście" - te słowa przyrzeczenia padły 8 października 2019 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle.

Tego dnia miała miejsce niezwykle ważna, podniosła, a zarazem wzruszająca uroczystość. Uczniowie czterech klas pierwszych złożyli akt ślubowania i zostali pasowani na uczniów.Więcej
(23.10.2019)Kadzidło w Polsacie
(tekst: UG Kadzidło)


Szanowni Państwo, zapraszamy na program telewizji Polsat poświęcony nauce dialektu kurpiowskiego w naszej Gminie. Wystąpią dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Program zostanie pokazany 30 października, na kanale Polsat Rodzina, w programie Mamma Mia, o godzinie 9.00 (powtórka o 14.00).

Serdecznie zapraszamy.Zdjęcia z nagrania programu
(23.10.2019)Warsztaty z twórczynią
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


8 października 2019 r. uczniowie młodszej grupy dialektowej uczestniczyli w warsztatach regionalnych, podczas których mieli okazję nauczyć się wykonywania tradycyjnych kurpiowskich kwiatów z bibuły.

Warsztaty odbyły się z udziałem twórczyni ludowej - Pani Genowefy Staśkiewicz, która pokazała jak tworzyć poszczególne elementy różnych kwiatów. Dzieci z zafascynowaniem wykonywały swoje prace, a następnie dumnie prezentowały zrobione przez siebie kwiaty. Warsztaty dały uczniom wiele radości z zaskakująco pięknych efektów działania oraz umocniły wiarę we własne możliwości.

Bardzo dziękujemy Pani Genowefie za poświęcony czas, cierpliwość i możliwość kultywowania tradycji kurpiowskiej. Było to kolejne niezwykłe spotkanie w szkole na zajęciach edukacji regionalnej z serii spotkań z ciekawymi ludźmi.Zdjęcia
(22.10.2019)Październikowa wystawa w bibliotece
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


W miesiącu październiku w kadzidlańskiej bibliotece można oglądać wystawę prac twórczyń ludowych: Pani Haliny Pajki z Kadzidła i Pani Elżbiety Prusaczyk z Tatar. Zapraszamy.
Zdjęcia
(22.10.2019)Podejmowanie działalności gospodarczej
(tekst: LGD "Kurpsie Razem")


Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Kurpsie Razem" informuje o możliwości składania wniosków w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER",

poddziałanie 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na operacje, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność przez podejmowanie działalności gospodarczej.

Limit dostępnych środków: 1 750 000,00 PLN.Informacja

Plakat


(22.10.2019)SKO w Jazgarce współpracuje z PKO Bankiem Polskim
(tekst/fot.: Opiekunowie SKO)


Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jazgarce we współpracy z PKO Bankiem Polskim zdobyli nagrodę II stopnia w Etapie Regionalnym Konkursu SKO Dla Szkół i Nauczycieli za rok szkolny 2018-2019.

To wielkie wyróżnienie dla szkoły, a także efekt całorocznej współpracy opiekunów SKO Marzeny Zery i Hanny Faderewskiej z dyrektor Banku PKO Bank Polski Oddział 1 w Kadzidle Panią Aliną Sadłowską. Ogromne podziękowania i uznanie należą się rodzicom wszystkich uczestników programu SKO. Dziękujemy.

Zapraszamy do odwiedzania bloga SKO: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/skojazgarka/Zdjęcia
(21.10.2019)Dbamy o czyste powietrze oraz ekologię!
(tekst: UG Kadzidło)


Gmina Kadzidło udzielała dotacji w 2019 r. z własnego budżetu na dofinansowanie inwestycji służących ochronie powietrza na terenie Gminy Kadzidło w ramach "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Kadzidło".

Z własnego budżetu Gmina Kadzidło udzielała także dotacji na realizację zadań inwestycyjnych mających na celu poprawę stanu środowiska na terenie Gminy Kadzidło poprzez podjęcie działań inwestycyjnych, polegających na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków.Więcej
(21.10.2019)Milion złotych dla Gminy Kadzidło
(tekst: UG Kadzidło)


Dobre wiadomości napłynęły z Warszawy. Informujemy, że Gmina Kadzidło złożyła we wrześniu br. wniosek o przyznanie dofinansowania na operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Złożony wniosek dotyczył realizacji zadania pn. "Budowa kanalizacji sanitarnej oraz wodociągu w msc. Kadzidło kol. Podgatka". Miło nam zakomunikować, że wniosek uzyskał wymaganą ilość punków i jako jeden z niewielu w naszym powiecie mieści się w dostępnym limicie środków dla województwa mazowieckiego. Zgodnie ze złożonym wnioskiem kwota dofinansowania dla powyższego zadania wynosi 926 862,00 zł. Celem realizacji zadania jest rozbudowa systemu kanalizacji i systemu wodociągowego w msc. Kadzidło kol. Podgatka, w ramach którego zostaną zrealizowane następujące cele szczegółowe: długość wybudowanej sieci kanalizacyjnej - 1838 m; liczba wybudowanych przepompowni ścieków - 2 szt.; długość wybudowanej sieci wodociągowej - 293 m. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 1 684 154,77 zł. Zadanie jest przewidziane do realizacji w 2020 r.(19.10.2019)Nowoczesny sprzęt trafił do szkoły w Dylewie
(tekst: Anna Kubeł) (fot.: Arch. ZPO w Dylewie)


Nowoczesny sprzęt interaktywny trafił do Zespołu Placówek Oświatowych w Dylewie.

Wszystko dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach rządowego programu "Aktywna tablica", którego celem jest rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania TIK w edukacji, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, a także wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji przedsięwzięć związanych z rozwijaniem tych kompetencji. Całość projektu opiewa na kwotę 17 000 zł, w tym 3 500 zł wkładu własnego gminy.Więcej
(17.10.2019)Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Lipnikach
(tekst/fot.: Zdzisław Parzych)


W dniu 22 września w Lipnikach (gmina Łyse) zostały przeprowadzone Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych gmin Kadzidło, Łyse, Lelis.

Końcowa klasyfikacja wygląda następująco:

Gmina Kadzidło: pierwsze miejsce - OSP Dylewo, drugie - OSP Kadzidło, trzecie - OSP Wach;

Gmina Łyse: pierwsze miejsce - OSP Lipniki, drugie - OSP Łyse, trzecie - OSP Łączki;

Gmina Lelis: w kategorii - drużyny żeńskie triumfowała OSP Łęg Przedmiejski. Spośród drużyn męskich: pierwsze miejsce - OSP Lelis, drugie - OSP Łęg Przedmiejski.

Nagrodami za udział w zawodach były dyplomy wręczane przez pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz statuetki ufundowane przez Wójta Gminy Kadzidło.Zdjęcia
(17.10.2019)Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Kadzidło
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Michał Bogdański)


W uroczym Gościńcu Kurpiowskim w Kadzidle w dniu 11 października odbyły się tegoroczne obchody święta Edukacji Narodowej.

Na spotkanie przybyli dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Nie zabrakło również wójta Dariusza Łukaszewskiego, przewodniczącej Barbary Bączek, księdza proboszcza Ryszarda Kłosińskiego, związkowców Aleksandra Zawalicha oraz Roberta Chorowicza, dyrektora delegatury Michała Giersa, radnych Ewy Szurnickiej oraz Pawła Gadomskiego.Więcej
(16.10.2019)W Kadzidle szlagierowo, patriotycznie, refleksyjnie!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Grzegorz Parzych)


Artyści Mazowieckiego Teatru Muzycznego wystąpili 8 października w Kadzidle. Widowisko, którego byliśmy świadkami, wyreżyserował ceniony Tomasz Gęsikowski.

W Centrum Kultury Kurpiowskiej mogliśmy podziwiać Izabellę Bukowską-Chądzyńską, Stanisława Górkę, Wojciecha Machnickiego, Artura Gotza, Zbigniewa Rymarza oraz muzyków towarzyszących aktorom. Koncert "Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej" zachwycił licznie zebraną publiczność. Płonęły świece. Nie zabrakło przebojów przedwojennych, piosenek powstańczych, szlagierów z lat późniejszych, istotnych pieśni stanu wojennego.

Przedsięwzięcie wsparł Samorząd Województwa Mazowieckiego. Koncert zorganizowali wójt Gminy Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej, Publiczna Biblioteka w Kadzidle. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli nasze starania.Zdjęcia
(11.10.2019)Ogłoszenie o wprowadzeniu stopni alarmowych na terenie RP
(tekst: UG Kadzidło)


Zarządzeniem Nr 197 Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stopni alarmowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza się drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP, obowiązujące od dnia 10 października 2019 r., od godz. 00:01, do dnia 14 października 2019 r., do godz. 23:59.

Wprowadzenie ww. stopni alarmowych jest związane z wyborami do Sejmu RP i Senatu RP.Więcej
(10.10.2019)Nowe siłownie w Piaseczni, Strzałkach, Krobi
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Gmina Kadzidło zrealizowała marszałkowski program kierowany do sołectw. Dzięki Mazowieckiemu Instrumentowi Aktywizacji Sołectw - Mazowsze 2019 powstały nowe siłownie pod chmurką.

Mogą już z nich korzystać mieszkańcy Piaseczni, Strzałk, Krobi. Samorząd wojewódzki przekazał na ten cel 30 000 złotych. Gmina Kadzidło wyłożyła identyczną kwotę. Gratulujemy mieszkańcom i zachęcamy do aktywnego spędzania czasu. Samorządowi wojewódzkiemu dziękujemy za okazaną życzliwość.Zdjęcia
(09.10.2019)Odwiedzamy Wileńszczyznę!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Uczniowie ze szkół w Dylewie, Kadzidle, Wachu, Chudku odwiedzili w dniach od 2 do 5 października 2019 r. Wileńszczyznę.

Poznali walory przyrodniczo-ekologiczne. Odwiedzili Puszczę Rudnicką oraz Dziewieniski Park Regionalny, w których mogli podziwiać prastare dęby, rzadkie rośliny, kurhany, unikatowe sosny, bagniska, również mogiły powstańców styczniowych oraz żołnierzy Armii Krajowej, zamordowanych przez sowietów. Gminną grupę podjęli również mer rejonu Zdzisław Palewicz, starosta Czesława Marcinkiewicz, Irena Wolska dyrektorująca solecznickiemu gimnazjum.Więcej
(08.10.2019)Informacja Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii
(tekst: UG Kadzidło)


Pod podanym poniżej linkiem znajduje się wykaz zakładów wyznaczonych do uboju świń pochodzących z obszaru zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń.Więcej
(07.10.2019)Cudowny koncert w kadzidlańskim kościele!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


To był niezwykły, cudowny koncert. W kadzidlańskim kościele 6 października 2019 r. wystąpiła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego z Łomży oraz Państwowy Chór Kowieński.

Usłyszeliśmy znakomite, znane, wzruszające utwory Michała Kleofasa Ogińskiego i Stanisława Moniuszki. Pięknie wybrzmiały "Litanie ostrobramskie". Partie solowe wykonali: Hanna Maria Zajączkiewicz (sopran), Donata Zaliani (mezzosopran), Jacek Szymański (tenor), Grzegorz Piotr Kołodziej (baryton). Orkiestrą dyrygował Jan Miłosz Zarzycki. Chórem kierował Petras Bingelis.

Niedzielny koncert przygotowali: wójt Dariusz Łukaszewski, Centrum Kultury Kurpiowskiej, Publiczna Biblioteka w Kadzidle. To cenne przedsięwzięcie wsparli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe, Proboszcz Parafii Kadzidło. Dziękujemy za okazaną życzliwość.Zdjęcia
(07.10.2019)Lekcja pokazowa dla Telewizji Polsat
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


"Jeśëń na Kurpśach" - taki temat, z zakresu wprowadzania dialektu kurpiowskiego, prezentowany był na lekcji pokazowej dla Telewizji Polsat dnia 30 września 2019 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Wykorzystując wiersze znanych kurpiowskich regionalistów Pana Leszka Czyża "Jeśëń na Kurpśach" oraz "Grzyby" Pani Danuty Staszewskiej dostrzegano walory i piękno najbliższego otoczenia. Omawiano charakterystyczne zwyczaje na Kurpiach związane z jesienną porą roku: grzybobranie, sposoby suszenia grzybów, kiszenie kapusty, wykopki, pieczenie ziemniaków.Więcej
(04.10.2019)Uczniowie z ZPO w Kadzidle obejrzeli wystawę rękodzieła ludowego w bibliotece
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


26 września 2019 roku młodsza grupa uczniów z edukacji regionalnej zwiedziła wystawę twórczyni ludowej Pani Czesławy Marchewki z Kadzidła.

Była to niezwykle piękna, różnorodna i bogata wystawa świadcząca o wielkiej wrażliwości artystycznej mistrzyni.

Wystawa prac twórców ludowych jest kolejnym działaniem realizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. Woźniaka w Kadzidle. Czas nieubłagalnie ucieka, a twórców ludowych ubywa i tylko poprzez tego typu wystawy, wernisaże, kiermasze i spotkania autorskie możemy przekazywać młodym ludziom jak najwięcej wiadomości na temat technik wyrobu rękodzieła ludowego.Zdjęcia
(04.10.2019)Zawodniczki MKKK Kadzidło znowu na podium
(tekst: Artur Prusiński) (fot.: Arch. MKKK)


29 września 2019 roku odbyła się Warszawska Olimpiada Młodzieży w Karate.

Startowało 462 zawodników z 19 mazowieckich klubów zrzeszonych w Okręgowym Związku Karate. Podopieczni sensei Artura Prusińskiego i sensei Mariana Zająca po raz kolejny nie zawiedli swoich trenerów i pokazali, że są głodni sukcesów.Więcej
(03.10.2019)Pracownia multimedialna dla szkoły w Wachu
(tekst: Teresa Wielechowska) (fot.: Arch. SP w Wachu, mojaostroleka.pl, eostroleka.pl)


Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu Pani Teresa Wielechowska odebrała 20 września 2019 roku nagrodę z rąk ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego.

Szkoła przystąpiła do konkursu #OSEWyzwanie organizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, w którym wzięły udział szkoły z całej Polski. Dzięki współpracy dyrektora, nauczycieli i uczniów szkoła otrzyma pracownię multimedialną. Wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji OSERegio w Ostrołęce. Konferencję poprowadził Pan Tomasz Wolny.

W konferencji udział wzięli: Minister Cyfryzacji - Pan Marek Zagórski, Mazowiecki Wicekurator Oświaty - Pani Dorota Skrzypek, Zastępca Dyrektora NASK, Dyrektor ds. Projektów Administracyjno-Edukacyjnych - Pan Bartłomiej Klinger, Dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej NASK - Pan Łukasz Kardas i wielu innych gości, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy, nauczyciele z Mazowsza.Zdjęcia
(02.10.2019)SKO z SP Kadzidło po raz kolejny z nagrodą II stopnia w Konkursie Szkolnych Kas Oszczędności dla szkół i nauczycieli (edycja 2018/2019)
(tekst/fot.: Halina Lesińska i Danuta Prusaczyk)


Na początku września do Zespołu Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle dotarła miła wiadomość.

W corocznym Konkursie Szkolnych Kas Oszczędności dla szkół i nauczycieli (edycja 2018/2019), organizowanym przez PKO BP - w etapie regionalnym ZPO w Kadzidle znalazło się w gronie najaktywniejszych placówek oświatowych uczestniczących w tym programie. Dzięki temu szkoła otrzymała już po raz trzeci nagrodę II stopnia, zaś obie opiekunki - Pani Halina Lesińska i Pani Danuta Prusaczyk otrzymały Srebrne Odznaki.Więcej
(02.10.2019)Gminne inwestycje - odnawiamy boisko przy Szkole Podstawowej w Kadzidle
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Trwają prace na boisku przyszkolnym w Kadzidle. Odnowione zostaną nawierzchnia poliuretanowa oraz podbudowa elastyczna.

Pojawią się nowe linie segregacyjne oraz piłkochwyty. Prace wykonuje firma Complexe Sporif z Tłuszcza. Inwestycja kosztuje 163 509 złotych. Gmina Kadzidło pozyskała na to przedsięwzięcie 100 000 złotych, w ramach grantu konkursowego ogłoszonego przez samorząd Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy za okazaną życzliwość.(01.10.2019)Aleksander i Olga Krzyżanowscy uczczeni!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: UG Kadzidło/Krystyna Sutuła)


Na zaproszenie wójta Dariusza Łukaszewskiego przyjechały do Kadzidła w dniu 26 września Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska oraz dziennikarka Aldona Wiśniewska, współautorka książki "Olga, córka Wilka".

Panie wzięły udział w szkolnych uroczystościach upamiętniających generała Aleksandra Krzyżanowskiego, Patrona kadzidlańskiego gimnazjum, legendarnego dowódcy wileńskiej Armii Krajowej.Więcej
(01.10.2019)
© Urząd Gminy Kadzidło 2019