Strona główna


 :: Sierpień 2017


"Wiejskie klimaty" w Tatarach
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Bogusława Jaksina)


27 sierpnia odbył się w Tatarach kolejny festyn integrujący wieś kurpiowską pod nazwą "Wiejskie klimaty".

Głównym organizatorem tego spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich "Tatarskie Burśtynki". W imieniu Koła dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pozyskało Kółko Rolnicze w Tatarach.


Więcej
(30.08.2017)54 Tydzień Kultury Beskidzkiej
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Archiwum Zespołu)


W dniach 1-7 sierpnia 2017 roku Zespół "Kurpianka" gościł na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

40 artystów z Kadzidła zaprezentowało się w specjalnie przygotowanym 45 minutowym programie złożonym z pieśni, tańców i gadek kurpiowskich. Jako jedyny polski zespół "Kurpianka" dała aż 5 koncertów, na pięciu głównych scenach.


Więcej
(29.08.2017)Agnieszka Boruch nauczycielem mianowanym
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Agnieszka Boruch, nauczycielka języka angielskiego w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle, została nauczycielem mianowanym.

Postępowanie egzaminacyjne odbyło się 28 sierpnia w Urzędzie Gminy, przed komisją, której przewodniczył wójt Dariusz Łukaszewski. Komisję tworzyli również nauczyciele: Łucja Cicha - ekspert, Iwona Gałązka - ekspert oraz Michał Bogdański - dyrektor szkoły.

Agnieszka Boruch przedstawiła dorobek zawodowy, zapoznała komisję z własnymi przemyśleniami tyczącymi pracy zawodowej, świetnie odpowiedziała na zadane pytania.

Gratulujemy Pani Agnieszko świetnej i mądrej prezentacji. Życzymy dalszych sukcesów i cudownych uczniów.


(28.08.2017)"Akcja lato" w Dylewie
(tekst/fot.: Krystyna Łaszczych)


W tegorocznych zajęciach uczestniczyło 19 osób. Były to dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat z Dylewa i Szafarni.

Zajęcia trwały 2 tygodnie (10 dni roboczych) po 3 godziny dziennie. Chociaż głównym celem zajęć była edukacja dotycząca profilaktyki uzależnień, to dzieciaki z zainteresowaniem słuchały opowieści o tym, z jakiego zboża powstaje mąka, kasza, płatki i jak na podstawie kłosów odróżnić np. żyto od jęczmienia czy pszenicę od owsa.


Więcej
(22.08.2017)Letnia szkoła tenisa w Kadzidle
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Dzięki współpracy Gminy Kadzidło z Ostrołęckim Stowarzyszeniem Tenisowym odbyły się w Kadzidle niezwykle udane zajęcia sportowe.

Blisko 40 uczestników poznało tajniki gry w tenisa ziemnego, które cierpliwie odkrywał świetny zawodnik Jordan Czapski. Zajęcia zakończyły się emocjonującym turniejem. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężali: Natalia Zera (dziewczęta młodsze), Bartosz Podbielski (chłopcy młodsi), Julia Deptuła (dziewczęta starsze), Cyprian Łukaszewski (chłopcy starsi). Puchary, certyfikaty, upominki wręczyli organizatorzy: Dariusz Terlikowski - prezes OTS, Paweł Kwiatkowski - członek Zarządu oraz wójt Dariusz Łukaszewski, który podziękował nie tylko uczestnikom, ale również Rodzicom, życzliwie wspierającym gminne przedsięwzięcia.


Zdjęcia
(18.08.2017)"Wiejskie klimaty" w Chudku
(tekst: Grażyna Krystianiak) (fot.: Grażyna Krystianiak, Marlena Bałdyga)


W gminie Kadzidło zakończyliśmy maraton festynów pod hasłem "Kolorowe jarmarki", a rozpoczęliśmy cykl festynów integrujących wieś kurpiowską pod nazwą "Wiejskie klimaty".

Głównymi organizatorami tych spotkań są nadal gminne koła gospodyń wiejskich. Zmienił się tylko podmiot, który w imieniu kół pozyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Więcej
(17.08.2017)Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP
(tekst: Zdzisław Parzych)


W dniach od 23 czerwca do 30 lipca 2017 r. po raz drugi w tym roku nowi strażacy z naszej gminy mogli uczestniczyć w szkoleniu podstawowym strażaków ratowników OSP prowadzonym przez pracowników Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce.

Całe szkolenie to 126 godzin, w tym 59 teorii i 67 praktyki. Zajęcia odbywały się w czasie wolnym, najczęściej w weekendy w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce przy ulicy Celnej 11 oraz w Posterunku PSP w OSP Wydmusy.


Więcej
(16.08.2017)Nowa nazwa ulicy w Kadzidle
(tekst: UG Kadzidło)


We wrześniu zniknie nazwa ulicy
I Armii Wojska Polskiego. Decyzję podjęli sami mieszkańcy podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Kadzidle.


Stosowna uchwała zostanie podjęta podczas najbliższej sesji Rady Gminy. Ulica otrzyma nazwę Strzelców Kurpiowskich. Zmiana nazwy ulicy wynika z obowiązującej ustawy dekomunizacyjnej.

Wójt Dariusz Łukaszewski serdecznie dziękuje mieszkańcom za owocne rozmowy i celny wybór.


(14.08.2017)Aleksandra Oślicka nagrodzona
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Aleksandra Oślicka, wybitna kurpiowska artystka, została nagrodzona prestiżowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Medal przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych ludziom sztuki i kultury.

Aleksandra Oślicka tworzy od wielu lat. Mieszka w Kadzidle. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych artystek kurpiowskich. Jej wycinanki, kierce, bukiety, kwiaty zdobią muzea oraz prywatne kolekcje.

Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" został przyznany na wniosek wójta Dariusza Łukaszewskiego. Szanowna Pani Aleksandro, dziękujemy z całego serca za Pani wieloletnią pracę, troskę o Kurpiowszczyznę i kurpiowską kulturę.


(10.08.2017)"Kolorowe jarmarki" w Golance
(tekst/fot.: Grażyna Krystianiak)


Festyn wiejski pod nazwą "Kolorowe jarmarki" tym razem odbył się w Golance, a zorganizowały go "Kurpianki z Golanki", czyli Koło Gospodyń Wiejskich z Golanki, które pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Festyn odbył się przy dużej współpracy pani sołtys Anny Skiby.


Więcej
(10.08.2017)Nieruchomość do sprzedania w Gralach
(tekst/fot.: Właściciele nieruchomości)


Sprzedam nieruchomość siedliskową w miejscowości Grale w Gminie Kadzidło, w powiecie ostrołęckim, składającą się z działki o powierzchni 4500 m2, oraz domu o konstrukcji drewnianej o pow. ok. 200 m2.


Więcej
(06.08.2017)Jak przygotować się na upał
(tekst: RCB)


Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.


Więcej
(02.08.2017)"Mała Kurpianka" w Poroninie
(tekst: Paweł Łasczych) (fot.: Archiwum Zespołu)


Ponad 30 osobowa grupa śpiewaków i tancerzy wraz z Kierownikiem Pawłem Łaszczychem oraz opiekunkami Haliną Cichoń, Magdaleną Wiktorowicz i Magdaleną Cichocką została zaproszona przez Panią Marię Dawidek - Kierownik Zespołu Regionalnego "Regle" z Poronina, który gościł na naszym tegorocznym "Weselu".

Zespół "Regle" od kilku lat świętuje początek lata urządzając festiwal "Poroniańskie Śpasy", kierowany szczególnie do dzieci.


Więcej
(02.08.2017)Zwrot podatku akcyzowego
(tekst: UG)


Uprzejmie informujemy, że w okresie od 1 do 31 sierpnia 2017 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.


Więcej
(01.08.2017)
© Urząd Gminy Kadzidło 2017