Strona główna


 :: Styczeń 2016


Mecz piłki siatkowej pomiędzy nauczycielami a uczniami
(tekst: Zenon Pierzchanowski) (fot.: Archiwum PG w Kadzidle)


W czwartek 28 stycznia 2016 r. odbył się kolejny, tradycyjny już, od wielu lat rozgrywany w Gimnazjum w Kadzidle mecz piłki siatkowej pomiędzy nauczycielami a uczniami. Mecz zakończył się zwycięstwem starszej drużyny 3:0, lecz nie wynik w tym meczu jest ważny, lecz spotkanie wspólnoty szkolnej w warunkach innych niż klasowe oraz dobra zabawa. Z pewnością tej nie zabrakło na boisku wśród siódemki pracowników szkoły oraz dwunastki uczniów grających po drugiej stronie siatki (oczywiście na zmianę), a także na wypełnionych przez uczniów trybunach.


Zdjęcia
(31.01.2016)Lekcja regionalna w Czarni
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


W Czarni, w szkole stowarzyszeniowej instruktor CKK przeprowadziła 27 stycznia lekcję regionalną. Tematem była wycinanka "gwiazda". Dzieci ochoczo pracowały, czego owocem były własnoręcznie wycięte wycinanki.


Zdjęcia
(31.01.2016)Uczniowie szkoły w Dylewie przygotowywali się do konkursu wycinankarskiego
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


Chętni uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w Dylewie mogli od strony profesjonalnej przygotować się do konkursu wycinanki kurpiowskiej. Na zaproszenie Pani Agnieszki Grzyb, instruktor CKK Bogusława Jaksina uczyła jak wyciąć "drzewko życia".


Zdjęcia
(31.01.2016)Lekcja poświęcona wycinance kurpiowskiej "ptaki"
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


W ramach innowacji wprowadzonej w szkole w Chudku instruktor z CKK w dniu 25 stycznia 2016 roku we współpracy z Paniami nauczycielkami przeprowadziła lekcję regionalną poświęconą wycinance kurpiowskiej "ptaki".


Zdjęcia
(31.01.2016)Jak wyciąć "drzewko życia"
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


Instruktor CKK pokazała oraz udzieliła cennych wskazówek uczniom Zespołu Szkół w Chudku, na temat tego, jak wyciąć wycinankę "drzewko życia". Była to lekcja instruktażowa przygotowująca chętnych uczniów do konkursu wycinankowego, który odbędzie się w Centrum Kultury Kurpiowskiej.


Zdjęcia
(31.01.2016)Zajęcia regionalne w CKK w Kadzidle
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


W Centrum Kultury Kurpiowskiej 22 stycznia na zajęciach regionalnych gościli podopieczni Pani Haliny Cichoń z ZPO w Kadzidle. Tematem była wycinanka kurpiowska "gwiazda". Mali artyści świetnie sobie poradzili, co widać na fotografiach.

Tajniki wycinankarstwa zgłębiali pod czujnym okiem Bogusławy Jaksiny - instruktora CKK.


Zdjęcia
(29.01.2016)Czarnia - lekcja wycinania "drzewka życia"
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


22 stycznia 2016 r. na zaproszenie Pani Barbary Brzeziak dyrektor szkoły stowarzyszeniowej w Czarni i nauczycielki Pani Alicji Duszak, instruktor CKK Bogusława Jaksina przygotowywała uczniów do konkursu wycinankowego, który odbędzie się w CKK w Kadzidle w dniu 8 lutego br. Dzieci pilnie uczyły się wycinać wycinankę kurpiowską "drzewko życia".


Zdjęcia
(29.01.2016)Dzieci z Chudka przygotowywały tradycyjne wypieki
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


W ramach wprowadzania innowacji w chudkowskiej szkole w dniu 20 stycznia 2016 r. uczennice pod czujnym okiem Pań Renaty Bogdańskiej i Ewy Wiśniewskiej oraz instruktor CKK w Kadzidle przygotowywały tradycyjne wypieki.

Przesmacznych chrustów, placka drożdżowego oraz fafernuchów smakowali babcie i dziadkowie na szkolnym "Dniu Babci".


Zdjęcia
(29.01.2016)W Chudku wycinali kurpiowskie "gwiazdy"
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


Centrum Kultury Kurpiowskiej podjęło współpracę z Paniami Renatą Bogdańską i Ewą Wiśniewską - nauczycielkami z Zespołu Szkół w Chudku, które wprowadziły innowację pedagogiczną "Historia, tradycja i język Kurpiów". Współpraca polega na przeprowadzeniu cyklu lekcji regionalnych.

W dniu 14 stycznia 2016 roku Bogusława Jaksina - instruktor CKK - uczyła jak wyciąć wycinankę kurpiowską "gwiazdę".

Uczniowie już opanowali wycinanie "gwiazdy", efekty pracy są widoczne na pamiątkowych fotografiach.


Zdjęcia
(28.01.2016)Dzień Babci i Dziadka w ZPO w Kadzidle w klasach pierwszych
(tekst: Halina Cichoń) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


W dniach 21 i 22 stycznia w szkole odbyły się wspaniałe imprezy. Wychowawczynie klas pierwszych (Halina Cichoń, Anna Mielnicka, Iwona Sobiech, Mariola Krystian, Bożena Kwaśniewska) wraz z dziećmi składały serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W swojej pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przygotowały programy artystyczne. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, skecze i filmiki związane tematycznie z tymże świętem.


Więcej
(27.01.2016)Koncert gitarowy
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


23 stycznia w świątecznej scenerii w bibliotece w Kadzidle odbył się koncert gitarowy zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kadzidle. Młodzi wykonawcy, uczniowie Łukasza Młynarczyka zagrali przepiękne polskie kolędy przed zgromadzoną publicznością. Był to pierwszy solowy występ dla większości z dzieci. Ogromne brawa otrzymali: Kacper Majewski, Łukasz Gwiazdowski, Olga Boruch, Amelia Orzołek, Weronika Grzegorczyk, Miłosz Nalewajk, Julia Nalewajk, Aleksandra Prusaczyk (pianino), Konrad Prusaczyk, Dominika Białobrzeska i Paulina Żebrowska. Był to też czas, gdzie biblioteka podsumowała na prezentacji multimedialnej swoje działania kulturalno-oświatowe za miniony rok.

Dziękujemy Łukaszowi za wspaniałe przygotowanie młodych artystów i czekamy na więcej takich koncertów. Dziękujemy dzieciom za odwagę i piękną grę na instrumentach oraz gratulujemy talentu. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.


Zdjęcia
(27.01.2016)Kadzidło zimą
(tekst/fot.: UG)


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Zdjęcia
(24.01.2016)Jasełka w ZPO w Kadzidle
(tekst: Cecylia Tańska) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów i pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku szkolnym. 22 grudnia 2015 r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele, uczniowie klas 0-III, obsługa szkoły oraz rodzice, aby wspólnie wejść w magiczny czas Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 3c pod opieką Pani Cecylii Tańskiej i Siostry Mirosławy Szaniawskiej przygotowali jasełka, które przybliżyły tematykę znaną nam wszystkim - narodziny Jezusa w Betlejem.


Więcej
(24.01.2016)Zwrot podatku akcyzowego
(tekst: UG)


Drodzy Państwo

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 1 lutego 2016 r. do 29 lutego 2016 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Wnioski można złożyć osobiście w Urzędzie Gminy w Kadzidle w pok. 23 (w dniach i godzinach pracy Urzędu Gminy, tj. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00), bądź wysłać pocztą we wskazanym wyżej terminie na adres: Urząd Gminy w Kadzidle, 07-420 Kadzidło, ul. Targowa 4.


Więcej
(20.01.2016)Zapraszamy do biblioteki
(tekst: UG)


Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle jest czynna w budynku CKK w Kadzidle (sala widowiskowa) w godzinach:

  • Poniedziałek: 8.00-16.00
  • Wtorek: 8.00-18.00
  • Środa: 8.00-18.00
  • Czwartek: 8.00-18.00
  • Piątek: 8.00-16.00
  • Sobota: 8.00-16.00

Zapraszamy!!!


(19.01.2016)W Golance fafernuchowo
(tekst: UG) (fot.: Zbigniew Kołakowski)


Po raz kolejny gospodynie z Golanki zaprosiły na Święto Fafernucha. Wspólnie przygotowaliśmy ciasto, formowaliśmy fafernuchy oraz piekliśmy te ciasteczka w piekarniku. Nie zabrakło popisów artystycznych Pań z Lipnik, Baby, Chudka i Golanki. Nad prawidłowością przygotowania fafernuchów oraz ich znakomitym smakiem czuwała niezawodna Pani Bożenka. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Barbara Mamajek kierowała całym przedsięwzięciem. Przygrywała kapela Pawła Łaszczycha oraz Jan Kani. Sołtys wsi Anna Skiba zapraszała do stołu, zaś Goście: Mirosław Augustyniak - radny wojewódzki, wójt Dariusz Łukaszewski, Tadeusz Wiśniewski - sołtys wsi Chudek, zajęli się kulinarną częścią sobotniego spotkania, które uwiecznił świetny fotograf Zbigniew Kołakowski.

Dziękujemy Paniom z Golanki oraz wszystkim Kurpiankom za świetny pomysł, humor, tańce, gadki i niezapomnianą gościnność.


Zdjęcia
(19.01.2016)Irena Duchowska w Kadzidle. Kontakty ze Stowarzyszeniem Polaków z Kiejdan nawiązane
(tekst/fot.: UG)


Irena Duchowska, która przewodniczy kiejdańskiemu Stowarzyszeniu Polaków, odwiedziła Kadzidło.

W Urzędzie Gminy w Kadzidle z niezwykłym Gościem spotkał się wójt Dariusz Łukaszewski. Polacy w Rejonie Kiejdańskim na Litwie stanowią zdecydowaną mniejszość. Pozostają jednak grupą aktywną, pielęgnującą polskie tradycje, język, historię. W Kiejdanach działa polski zespół pieśni "Issa", odbywają się tutaj polskie uroczystości, spotkania literackie, pikniki, spływy kajakowe.


Więcej
(15.01.2016)Wieczór Noworoczny w Arce
(tekst: Elżbieta Sadłowska) (fot.: moja-ostroleka.pl)


Zespół śpiewaczy "Chudkozionki", działający przy Filii Bibliotecznej w Chudku, został zaproszony do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, aby pieśniami umilić Wieczór Noworoczny w Arce. Przy akompaniamencie pani Marianny Kowalskiej panie zaśpiewały kolędy, pieśni biesiadne oraz kurpiowskie. Spotkanie odbyło się w czwartek 7 stycznia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie moja-ostroleka.pl


Zdjęcia
(13.01.2016)Josif Brodski
z Wierszy Bożonarodzeniowych

(tłumaczenie: Stanisław Barańczak)


24 grudnia 1971 roku

W Wigilię każdy do żłobu się pchałby:
w delikatesach ścisk, błoto i zaduch.
Z powodu puszki kakaowej chałwy
organizuje oblężenie lady
tłum objuczony, grożąc samosądem:
każdy sam sobie królem i wielbłądem.


Więcej
(12.01.2016)Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Kadzidle.
Rekordowo! Rekordowo! Rekordowo!

(tekst/fot.: UG)


Po raz kolejny Orkiestra Jurka Owsiaka zagrała w Kadzidle. Tym razem nasi wolontariusze zbierali datki na leczenie dzieci oraz osób starszych. Do naszego sztabu dołączyli wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Laskowcu. Warto było prosić mieszkańców naszej gminy oraz Ostrołęki o życzliwość. Padł rekord. Zebraliśmy 15 196 złotych i 71 groszy, jedno euro, 37 pensów brytyjskich, 26 centów amerykańskich, złoty pierścionek i złote kolczyki.


Więcej
(12.01.2016)Charytatywny Bal Sylwestrowy w gminie Kadzidło
(tekst/fot.: Organizatorzy)


31 grudnia 2015 r. w OSP Dylewo odbył się Sylwestrowy Bal Charytatywny. Dochód z balu zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom pochodzącym z rodzin ubogich, mieszkających na terenie gminy Kadzidło. Tegorocznej zabawie przyświecało hasło: "Pomagajmy" i towarzyszyły liczne atrakcje, m.in.: licytacje kosmetyków, koncert życzeń oraz wybór Króla i Królowej Balu.


Więcej
(12.01.2016)Warsztaty dla uczniów szkół
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Grzegorz Parzych, Bogusława Jaksina)


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, tradycyjnie jak co roku w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle odbył się Bożonarodzeniowy Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego.

Tradycją stały się również warsztaty dla uczniów. Jak co roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W dniach od 7 do 17 grudnia w warsztatach uczestniczyło 278 uczniów ze szkół Gminy Kadzidło. Oprócz uczestników warsztatów gościliśmy grupy szkolne z nauczycielami, które zwiedzały kiermasz, podziwiając wystawione prace.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.


Zdjęcia
(07.01.2016)Tygodnik Ostrołęcki wybiera najlepszego sportowca. Głosujmy na Kadzidlanki
(tekst: UG, Tygodnik Ostrołęcki) (fot.: UG, Ewa Piotrowska)


Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie Tygodnika Ostrołęckiego. Z terenu naszej gminy w kategorii SPORTOWIEC ROKU JUNIOR 2015 biorą udział Alicja Nalewajk oraz Olga Boruch, zaś w kategorii SPORTOWIEC ROKU 2015 Kornelia Suchecka.


Więcej
(07.01.2016)WOŚP 2016
(tekst: Grażyna Krystianiak)
W dniu 10.01.2016 r. odbędzie się 24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tematem tegorocznego Finału jest: Mierzymy wysoko! Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej dla seniorów. Z terenu naszej Gminy bierze udział 35 wolontariuszy ze szkół w: Kadzidle, Dylewie, Chudku, Glebie, Siarczej Łące, Wachu, Jazgarce i Czarni. W tym roku dołączył do nas Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Laskowcu, gdzie 6 wolontariuszy również będzie prowadzić zbiórkę. Koordynatorem działań jest CKK w Kadzidle, gdzie mieści się Sztab Orkiestry i gdzie w dniu 10.01.2016 r. wolontariusze w przerwie podczas trwania zbiórki będą mogli zjeść ciepły posiłek i wypić gorącą herbatę.


(05.01.2016)Ulegają zmianie miesięczne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
(tekst: UG)


Gmina Kadzidło uprzejmie zawiadamia, że zgodnie z uchwałą Rady Gminy Kadzidło od 1 stycznia 2016 r. ulegają zmianie miesięczne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


Więcej
(05.01.2016)
© Urząd Gminy Kadzidło 2016