Strona główna


 :: Styczeń 2017


Zwrot podatku akcyzowego
(tekst: UG)


Uprzejmie informujemy, że w okresie od 1 lutego 2017 r. do 28 lutego 2017 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.


Więcej
(31.01.2017)Udany turniej w Chudku
(tekst: UG) (fot.: Marcin Lisiewski)


Osiem drużyn rywalizowało
28 stycznia 2017 r. w Otwartych Mistrzostwach Gminy, które odbyły się w hali sportowej w Chudku.


Rywalizowali młodzi piłkarze z Kadzidła, Jazgarki, Chudka, Wachu, Obierwi, Dylewa. Mecze stały na wysokim poziomie.


Więcej
(30.01.2017)Dzień Babci i Dziadka w Glebie
(tekst/fot.: Anna Serowik)


Dnia 20 stycznia w Szkole Podstawowej w Glebie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

W tym szczególnym dniu uczniowie mieli zaszczyt gościć swoich kochanych dziadków w naszej szkole, przedstawiając im wspaniały i wzruszający montaż artystyczny. Babcie i Dziadkowie z dumą oglądali występy swoich wnuków i wsłuchiwali się w przepiękne życzenia, wiersze i piosenki przygotowane specjalnie dla nich. Na twarzy każdej Babci i Dziadka było widać ogromną radość i wzruszenie. Występ wnuków zakończył się oczywiście ogromnym aplauzem. Po części artystycznej Babcie z Dziadkami otrzymali prezenty i kwiaty od swoich wnucząt, a następnie razem udali się na słodki poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie do naszej szkoły.


Zdjęcia
(30.01.2017)W Golance fafernuchowo!
(tekst: UG) (fot.: Monika Popielarczyk)


Dwoiły się i troiły gospodynie z Golanki podczas tegorocznego Święta Faferucha w dniu 21 stycznia.

Królowały mąka, pieprz, marchewka i kurpiowskie stroje. Grała kapela. Dopisali goście. Tańczono i śpiewano. Pieczono i smakowano. Żartowano i świętowano.


Więcej
(28.01.2017)APEL do hodowców trzody chlewnej
(tekst: UG, MRiRW, GLW)


W związku z nowymi przypadkami występowania choroby wirusowej afrykańskiego pomoru świń, proszę o przekazanie w terminie do dnia 10 lutego 2017 r. wykazu ilości sztuk trzody chlewnej przez Państwo hodowanej.


Więcej
(27.01.2017)Włączenie jednostki OSP w Dylewie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
(tekst: UG) (fot.: Archiwum OSP Dylewo)


W dniu 20 stycznia 2017 roku w Dylewie odbyła się podniosła uroczystość włączenia jednostki OSP Dylewo do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w Polsce.

To druga jednostka OSP włączona do KSRG na terenie naszej Gminy (OSP Kadzidło została włączona do KSRG w 1997 roku). Włączenie poprzedzone było porozumieniem zawartym w dniu 18 sierpnia 2016 r. pomiędzy Komendantem Miejskim PSP - Wójtem Gminy Kadzidło - OSP w Dylewie w sprawie włączenia jednostki OSP Dylewo do KSRG określającym obowiązki, kryteria i uprawnienia włączonej jednostki.


Więcej
(27.01.2017)Wiwat Babunie, Wiwat Dziadkowie!
(tekst: Anna Kubeł) (fot.: Archiwum ZPO w Dylewie)


Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby dla każdego dziecka. Obok rodziców to oni zajmują najwięcej miejsca w sercach wnucząt, zapewniają im szczęśliwe dzieciństwo, radość i poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego też uroczystość Dnia Babci i Dziadka to wyjątkowa data w kalendarzu Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie, to także czas życzeń i spotkań, najpiękniejszy dzień, w którym obdarzani są oni wieloma dowodami miłości ze strony swoich wnucząt.


Więcej
(27.01.2017)Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Zapobiegajmy pożarom"
(tekst/fot.: UG)


W dniu 18 stycznia 2017 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Zapobiegajmy pożarom".

Prace zostały zakwalifikowane do dalszej oceny na etapie powiatowym. Nagrody naszym uczniom wręczyli Wójt Gminy Dariusz Łukaszewski oraz Komendant Gminny OSP Zdzisław Parzych.


Więcej
(26.01.2017)"Z psychologią przy kawie"
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


19 stycznia w bibliotece w Kadzidle odbyło się spotkanie dla kobiet "Z psychologią przy kawie" poprowadzone przez panie z Ośrodka Rozwoju Osobistego "Kwietne Łąki" z Wojnowa Joannę Łepek i Ewę Czajkowską.

Panie dzieliły się swoimi refleksjami, uczuciami, które nam towarzyszą w życiu w związku z przeciwnościami losu, chorobą, stratą, potrzebą pomagania, w oparciu o książki "Śmiertelni nieśmiertelni" Kena Wilbera i "Dar przeciwności" Normana E. Rosenthala. Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją i zaproszeniem na warsztaty dla kobiet "Żegnamy stare, witamy nowe", na które panie zapraszają do Biskupca.


Zdjęcia
(26.01.2017)"Noc profilaktyki" w Publicznym Gimnazjum
w Kadzidle

(tekst: Iwona Puławska) (fot. Archiwum PG w Kadzidle)


13 stycznia 2017 r. w Publicznym Gimnazjum w Kadzidle odbył się drugi raz z rzędu przystanek PaT i towarzysząca mu "Noc profilaktyki".

To kolejna akcja naszej szkolnej grupy PaT-Port, czyli mocny głos młodzieży w profilaktyce uzależnień. W piątkowy wieczór i noc gościliśmy aż 140 uczniów z gimnazjów z Chudka, Obierwi, Rzekunia i Kadzidła wraz z opiekunami.


Więcej
(25.01.2017)Rekrutacja na szkolenia
(tekst: SLGD KR)


Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Kurpsie Razem" rozpoczyna rekrutację na szkolenia z zakresu rozwijania działalności gospodarczej oraz powierzenia grantów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.


Informacja

Karta rekrutacyjna: granty

Karta rekrutacyjna: rozwój
(25.01.2017)Smutna opowieść o bieżeństwie. Sobotnie spotkanie w Kinie za Rogiem
(tekst: UG) (fot. Wiesława Sobiech, Krystyna Sutuła)


Aneta Prymaka-Oniszk, autorka głośnej książki "Bieżeństwo", gościła w dniu 21 stycznia w Kadzidle.

Sala kinowa wypełniła się do ostatniego miejsca. Gościa powitała Wiesława Sobiech. Spotkanie prowadził wójt Dariusz Łukaszewski.


Autorka poświęciła swoją książkę uchodźcom, którzy podczas pierwszej wojny światowej, masowo opuszczali ziemie zachodnich guberni.


Więcej
(23.01.2017)"Na Własne Konto"
(tekst: Ewa Rydel)


Uczniowie klas II i III Publicznego Gimnazjum im. Gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "WILKA" w Kadzidle po raz drugi wezmą udział w programie edukacji ekonomicznej "Na Własne Konto", w której uczestniczy 35 szkół z całej Polski.

Pomysłodawcą i głównym wykonawcą projektu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej - organizacja pozarządowa, działająca na rzecz rozwoju polskiej wsi od ponad 25 lat.


Więcej
(20.01.2017)Koncert kolęd
(tekst: Iwona Sobiech) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


Uczniowie kl. I-III i oddziałów przedszkolnych wysłuchali 21 grudnia kolęd i pastorałek w wykonaniu swoich pań nauczycielek.

Była to również okazja do wspólnego kolędowania dzieci i nauczycieli.


Zdjęcia
(20.01.2017)Klub MKKK SHINKYOKUSHIN najlepszy wśród dzieci na Mazowieckiej Lidze Karate (1 miejsce drużynowo)
(tekst: Artur Prusiński)


Dnia 15 stycznia w Wyszkowie odbyła się kolejna edycja Mazowieckiej Ligi Karate, organizowana przez Okręgowy Związek Karate województwa mazowieckiego, zrzeszający 23 kluby.

W turnieju wzięło udział ok. 200 zawodników.

Klub MKKK SHINKYOKUSHIN okazał się bezkonkurencyjny zdobywając 23 medale:
10 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych.


Więcej
(18.01.2017)Natalia Nalewajk (MKKK SHINKYOKUSHIN) reprezentantką Polski w karate na Mistrzostwach Europy w Danii
(tekst: Artur Prusiński) (fot.: UG)


Dnia 14 stycznia odbył się turniej kwalifikacyjny, który wyłonił reprezentantów Polski na Mistrzostwa Europy.

Reprezentantka MKKK SHINKYOKUSHIN Natalia Nalewajk wszystkie walki wygrała przed czasem zajmując 1 miejsce. Dodatkowym wyróżnieniem było zdobycie pucharu za Ducha Walki.

Pozostali zawodnicy: Kinga Kot, Weronika Czajka, Jakub Muszyński ulegli obecnym reprezentantom Polski. Na 4 miejscu uplasował się Krzysztof Modzelewski, który niejednogłośnie przegrał walkę o wejście do rezerwowego składu reprezentacji.

W składach sędziowskich znaleźli się: sensei Artur Prusiński oraz sempai Wojciech Domański, a sekundantami byli: sensei Marian Zając oraz sempai Kinga Przybyłek.


(18.01.2017)Nowe usługi dla przedsiębiorców
(tekst: MR)


Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nowe usługi dla przedsiębiorców.

Od stycznie 2017 roku można już zarejestrować własną firmę przez telefon.


Więcej
(17.01.2017)Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Kadzidle. Rekord! Rekord! Rekord!
(tekst/fot.: UG)


Nikt się nie mógł tego spodziewać. Nawet w najhojniejszych latach nie było tak pięknie.

Nasi wolontariusze, uczniowie z Kadzidła, Dylewa, Chudka, Wachu, Jazgarki, Czarni zebrali ponad 13 200 złotych. Kochani wolontariusze, bardzo dziękujemy! Dziękujemy mieszkańcom naszej najżyczliwszej na świecie gminy. Zawsze można na Was liczyć. Dziękujemy Rodzicom wolontariuszy. Dzięki Państwa łaskawej zgodzie na udział pociech w tegorocznym finale możliwa była tak owocna zbiórka pieniędzy. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, w szczególności pracownikom Centrum Kultury Kurpiowskiej, którzy wzorowo przeprowadzili zbiórkę.

Z wyrazami najwyższego szacunku

Grzegorz Parzych - Dyrektor CKK

Dariusz Łukaszewski - Wójt Gminy Kadzidło


Zdjęcia
(16.01.2017)Skwer Kurpiowskich Artystów
(tekst/fot.: UG)


W Kadzidle, przy ulicy Targowej, w bezpośredniej bliskości Urzędu Gminy, powstał Skwer Kurpiowskich Artystów. Ponad skwerem góruje anioł wyrzeźbiony przez Stanisława Bacławskiego.

Skwer został obsadzony różnorodną roślinnością, wyposażony w ławkę, stolik szachowy oraz urządzenia rekreacyjne. Na gustownym słupku umieszczono tablice z kilkudziesięcioma nazwiskami twórców ludowych, którzy na przestrzeni ponad stu lat, swoją pracą i talentami, podtrzymywali kulturowe dziedzictwo Kurpiów.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.


Zdjęcia
(14.01.2017)Zespół "Kurpianka-Cepelia" w "Pytaniu na Śniadanie"
(tekst: Paweł Łaszczych) (fot.: Archiwum Zespołu) (filmy: TVP2)


W poniedziałek 9 stycznia br. w "Pytaniu na Śniadanie" na antenie Telewizji Polskiej pojawił się nasz zespół "Kurpianka-Cepelia".

Nasza wizyta związana była z jubileuszem, a mianowicie 70-leciem naszej pracy na scenie. W rozmowie prowadzący Michał Olszański pytał o jubileusz, gwarę, strój, koncerty, ale również o kultywowanie kultury kurpiowskiej.


Więcej
(13.01.2017)Kampania "Jesteś widoczny jesteś bezpieczny" w ZPO w Kadzidle
(tekst: Beata Nalewajk, Natalia Chrostek) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


9 stycznia 2017 r. w naszej szkole odbyła się Kampania "Jesteś widoczny jesteś bezpieczny".

Akcję tę przeprowadził Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce.


Więcej
(13.01.2017)Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jesteśmy gotowi
(tekst/fot.: UG)


W dniu 11 stycznia w Urzędzie Gminy w Kadzidle odbyło się spotkanie wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Obecni byli uczniowie z gminnych szkół, opiekunowie, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice, szefujący sztabowi dyrektor Grzegorz Parzych oraz wójt Dariusz Łukaszewski. Wolontariusze otrzymali puszki, identyfikatory, drobne upominki.


Więcej
(12.01.2017)Dzieci z Koła Regionalnego ZPO w Kadzidle tańczyły w Łomży
(tekst: Halina Cichoń) (fot.: Eliza Cichoń)


Dnia 8 stycznia 2017 roku grupa uczniów klas I-III z Koła Regionalnego Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle przy wsparciu członków dziecięcego zespołu "Kurpianka", w ramach promocji szkoły i regionu, przedstawiła w Łomży program artystyczny "Tańcujëm, spśewómy jï móźëm po kurpśosku".

Na spotkaniu obecni byli: Biskup Janusz Stepnowski, Biskup Tadeusz Bronakowski, liczne grono kapłanów z Diecezji Łomżyńskiej, sióstr zakonnych oraz zaproszeni goście z Łomży i powiatu łomżyńskiego.


Więcej
(10.01.2017)Szanowni Państwo, z uwagi na silny mróz, bardzo proszę o szczególną ostrożność i solidarność
(tekst: UG)


Zwróćmy szczególną uwagę na osoby starsze i samotne.Z wdzięcznością
Dariusz Łukaszewski
wójt Gminy Kadzidło


(08.01.2017)Podatki, ceny śmieci, wody, ścieków, bez zmian
(tekst: UG)


To są dobre wiadomości dla mieszkańców naszej gminy.

Podatki w roku 2017 nie wzrosną. Nie wzrosną również ceny wody i ścieków. Udało się także utrzymać ceny śmieci. W postępowaniu przetargowym zwyciężyła łomżyńska firma "Błysk". Mamy nadzieję, że obecny rok będzie dla Państwa i dla Gminy Kadzidło równie udany.


(05.01.2017)Apel do hodowców drobiu
(tekst: MRiRW i GLW)


Apel do hodowców drobiu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii.Więcej
(05.01.2017)Turniej piłki siatkowej kobiet o Puchar Wójta Gminy Kadzidło
(tekst: Zenon Pierzchanowski) (fot.: Emilia Parzych)


27.12.2016 r. w hali sportowej w Kadzidle został rozegrany tradycyjny turniej świąteczny piłki siatkowej kobiet o Puchar Wójta Gminy Kadzidło.

W turnieju wzięły udział trzy drużyny: Hey-Team, Biało-Czarne i Gimnazjalistki. Po raz kolejny najlepsza okazała się drużyna Biało-Czarnych (zespół złożony głównie z licealistek), lecz oprócz aspektu sportowego to poświąteczne spotkanie było okazją do aktywnego spędzenia czasu i poprawy umiejętności siatkarskich.


Zdjęcia
(05.01.2017)Podsumowanie konkursu "Zachowanie niematerialnego dziedzictwa na przykładzie gwary kurpiowskiej"
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


19 grudnia w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle odbyło się podsumowanie konkursu "Zachowanie niematerialnego dziedzictwa na przykładzie gwary kurpiowskiej".

Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Mirosław Grzyb - Prezes Związku Kurpiów, Pani Iwona Choroszewska-Zyśk - Wiceprezes Związku Kurpiów, Pani Krystyna Łaszczych - członek Związku Kurpiów, Pani Wiesława Sobiech - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kadzidle, Pan Tadeusz Grec - poeta, regionalista, Dyrektor ZPO w Kadzidle - Pani Halina Prusaczyk, zaproszeni nauczyciele ze szkół biorących udział w konkursie, rodzice i nauczyciele placówki.


Więcej
(03.01.2017)Unihokejowy Turniej Mikołajkowy w Chudku
(tekst: Klaudia Bogdańska) (fot.: Weronika Kutryb, Justyna Kita)


W dniach 17-18.12.2016 r. na hali sportowo-widowiskowej w Chudku został rozegrany Unihokejowy Turniej Mikołajkowy.

W rozgrywkach brały udział zespoły ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Chudku. Rywalizowały ze sobą 4 drużyny: "Superki", "Dzikie Węże", "Dream Team", "Siksy i Paweł". Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany, wszyscy zawodnicy podeszli z wielkim zaangażowaniem i walecznością do turnieju.


Więcej
(02.01.2017)Warsztaty regionalne dla uczniów ze szkół gminy Kadzidło
(tekst: Bogusława Jaksina) (fot.: Archiwum CKK w Kadzidle)


W ramach trwającego od 6 do 16 grudnia w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle Bożonarodzeniowego Kiermaszu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego odbyły się warsztaty regionalne dla uczniów ze szkół gminy Kadzidło.

Warsztaty były poświęcone nauce wykonywania tradycyjnych kurpiowskich ozdób choinkowych. W zajęciach prowadzonych przez instruktora CKK wzięło udział 225 uczniów z następujących klas z ZPO w Kadzidle: "0", opiekun: Eliza Cichoń; IIb, opiekun: Halina Cichoń; IIc, opiekun: Anna Mielnicka; IId, opiekun: Mariola Krystian; IIe, opiekun: Iwona Sobiech; IIIb, opiekun: Lucyna Bakuła; Vb, opiekun: Iwona Gałązka; VIb, opiekun: Elżbieta Tomczak; VIc, opiekun: Sylwia Jaworska oraz z klas "0", I, opiekun: Beata Drężek i II i III, opiekun: Elżbieta Parzych ze Szkoły Podstawowej w Siarczej Łące.


Zdjęcia
(02.01.2017)
© Urząd Gminy Kadzidło 2017