Strona główna


 :: Styczeń 2018


Wnioski o zwrot podatku akcyzowego
(tekst: UG Kadzidło)


DRODZY PAŃSTWO. Uprzejmie informuję, że w okresie od 1 lutego 2018 r. do 28 lutego 2018 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Wnioski można złożyć osobiście w Urzędzie Gminy w Kadzidle w pok. nr 23 (w dniach i godzinach pracy Urzędu Gminy, tj. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00), bądź wysłać pocztą we wskazanym wyżej terminie na adres: Urząd Gminy w Kadzidle,
07-420 Kadzidło, ul. Targowa 4.

Do wniosku należy załączyć faktury potwierdzające zakup oleju napędowego w okresie od 01.08.2017 r. do 31.01.2018 r. Na 1 ha użytków rolnych przypada 86 litrów oleju napędowego. Stawka zwrotu podatku akcyzowego w roku 2018 wynosi 1,00 zł za 1 litr oleju napędowego.


Dariusz Łukaszewski
Wójt Gminy Kadzidło


(31.01.2018)Dni fafura i kaczora
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Grażyna Krystianiak)


W Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle obok warsztatów kulinarnych dzieci mogły również pouczyć się tańców kurpiowskich.

W dniach 16 i 24 stycznia zajęcia w formie zabawy prowadził instruktor folkloru Paweł Łaszczych. Fafur i kaczor to proste tańce, które dzieciom sprawiają wiele radości. Pierwszy to lekki taniec, Kurpie porównują go do rozwianej, fruwającej na wietrze kokardki. Drugi to bardziej zabawa naśladująca kaczy chód.


Zdjęcia
(31.01.2018)Dzień Rodziny - Bal karnawałowy dla babci, dziadka i wnuka
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Grażyna Krystianiak)


W piątek 19 stycznia w Centrum Kultury Kurpiowskiej odbył się bal przebierańców dla dzieci, na którym honorowymi gośćmi byli dziadkowie i babcie.

Bal prowadzili doświadczeni animatorzy z Zespołu Takt z Przasnysza. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych konkursach i zabawach przy muzyce. Jako że był to bal przebierańców, do wspólnej zabawy stanęły wróżki, księżniczki i wiele innych postaci. Wspaniałą niespodzianką było przybycie wielkich pluszowych maskotek. Czas zabawy szybko i miło płynął, w chwilach odpoczynku dzieci mogły wypić soczek i zjeść smaczne słodkości.


Zdjęcia
(31.01.2018)Dni pizzy i muffinek w CKK
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Grażyna Krystianiak)


Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle podczas zimowych ferii zaprosiło dzieci w dniach 15 i 17 stycznia na warsztaty kulinarne, podczas których dzieci odkryły, że gotowanie nie musi być tylko zwykłą, codzienną czynnością.

Wręcz przeciwnie! Okazało się, że przygotowywanie posiłków może sprawiać wielką przyjemność. Samodzielnie, od podstaw przygotowana pizza z ulubionymi dodatkami oraz puszyste muffinki smakowały wyjątkowo.

Warsztaty kulinarne przeniosły najmłodszych do świata kolorów, przypraw, smaków i zapachów. W tym świecie rządziły dzieci, które na te dni wcieliły się w role szefów kuchni. Nad przepisami, gotowaniem i bezpieczeństwem czuwała Grażyna Krystianiak z Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.


Zdjęcia
(31.01.2018)Pierwszy tydzień ferii w kadzidlańskiej bibliotece
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


19 stycznia miłośnicy poezji spotkali się w bibliotece w Kadzidle o godz. 10.30, by wziąć udział w Konkursie Jednego Wiersza organizowanym przez bibliotekę po raz ósmy.

Pomysłodawcą konkursu jest wójt gminy Dariusz Łukaszewski. Konkurs na stałe wpisał się w kalendarz działań biblioteki i mimo zimowej przerwy w nauce cieszy się zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.

Tego samego dnia najmłodsi fani techniki spotkali się w godzinach popołudniowych w bibliotece, by zapoznać się z pracą drukarki 3D Zortrax M200, którą biblioteka otrzymała w ramach programu "Mazowszanie".


Więcej
(28.01.2018)Tenis stołowy w Czarni
(tekst: Jan Milewski) (fot.: Grzegorz Parzych)


W dniu 18.01.2018 r. w Szkole Podstawowej w Czarni zostały rozegrane zawody sportowe w tenisie stołowym o Puchar Wójta Gminy Kadzidło.

W zawodach udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wachu, Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle, Szkoły Podstawowej w Czarni. Zawody zorganizował i poprowadził dyrektor szkoły w Czarni - Jan Milewski. Puchary i medale dla zawodników ufundowała Gmina Kadzidło. Dziękujemy wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za okazaną życzliwość.


Więcej
(25.01.2018)O biżuterii, oswajaniu świata oraz unikaniu gołosłowności.
Interesujące spotkanie z Lucyną Gralą

(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


Spotkanie z Lucyną Gralą 12 stycznia 2018 r. okazało się spotkaniem niezwykłym.

Goście, przybyli do kadzidlańskiej biblioteki, spotkali się nie tylko z utalentowaną Kurpianką, autorką miedzianej, skórzanej, drewnianej, niebanalnej biżuterii, ale również, może przede wszystkim, z doświadczoną, niezwykle wrażliwą, terapeutką Domu Opieki Społecznej w Ostrołęce.


Więcej
(19.01.2018)Bal Noworoczny w ZPO w Kadzidle
(tekst: Organizatorki balu) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


10 stycznia 2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle upłynął w atmosferze zabawy i konkursów.

Ich organizatorami w klasach 0-III były Panie: Cecylia Wojciechowska i Małgorzata Białczak, a w klasach IV-VI Samorząd Szkolny.


Więcej
(18.01.2018)Informacja o rozpoczęciu realizacji projektu pn. "Aktywizacja osób w wieku 30 lat i powyżej pozostających bez pracy w mieście Ostrołęka i powiecie ostrołęckim (II)"
(tekst: PUP Ostrołęka)


W latach 2017-2018 Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce realizuje projekt pn. "Aktywizacja osób w wieku 30 lat i powyżej pozostających bez pracy w mieście Ostrołęka i powiecie ostrołęckim (II)",

którego celem jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 464 osób w wieku 30 lat i powyżej (237K/227M) pozostających bez pracy w mieście Ostrołęka i powiecie ostrołęckim, należących do grup defaworyzowanych.


Więcej
(18.01.2018)Świąteczny Turniej Siatkarski Kobiet
(tekst: Zenon Pierzchanowski) (fot.: Izabela Samsel)


Tradycyjnie już w końcówce grudnia (27.12.2017) w kadzidlańskiej hali sportowej został rozegrany Świąteczny Turniej Siatkarski Kobiet.

Udział mogły wziąć osoby zamieszkujące w naszej gminie. Do turnieju zgłosiło się pięć drużyn, głównie absolwentek lub uczennic Gimnazjum w Kadzidle, ale również kilka mieszkanek Dylewa. Podczas ośmiu godzin trwania rozgrywek była okazja do spotkań i rozmów w przerwach między meczami. Zostało rozegranych dziesięć meczy i chociaż głównym celem była sama gra, to sportowym zwyczajem należy podać kolejność:
1. Absolwentki,
2. Hey Team,
3. MF,
4. Maturzystki,
5. Gimnazjalistki.


Zdjęcia
(18.01.2018)Dzieci z Gleby odwiedziły wioskę św. Mikołaja
(tekst: Julia Niedźwiecka) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


Dnia 20 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Glebie wraz z rodzicami i nauczycielami odwiedzili Wioskę Świętego Mikołaja.

Już na miejscu czekały na dzieci Elfy - pomocnicy Mikołaja, którzy zapewniali uczniom wiele atrakcji oprowadzając ich po wiosce. Uczniowie pokonywali Gwiazdkowy Komin - ogromny labirynt, który prowadził do pokoju chłopca czekającego na prezent.


Więcej
(17.01.2018)Jasełka w Glebie
(tekst: Julia Niedźwiecka) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


18 grudnia w Szkole Podstawowej w Glebie z bożonarodzeniowym przesłaniem dla rodziców i zaproszonych gości wystąpili uczniowie, prezentując Jasełka oraz przepiękne kolędy i pastorałki.

Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do stajenki w Betlejem, przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Byli: św. Józef, Maryja, Pasterze, Trzej Królowie oraz Aniołowie.


Więcej
(17.01.2018)Mikołajki w szkole w Glebie
(tekst: Julia Niedźwiecka) (fot.: Archiwum SP w Glebie)


Dnia 8 grudnia w szkole w Glebie przygotowane zostały warsztaty mikołajkowe.

Pomysł zaczął się od słynnych pierniczków, które są symbolem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia rodzice uczniów wraz z nauczycielami zorganizowali pieczenie tych właśnie słodkości.


Więcej
(17.01.2018)Informacja Głównego Lekarza Weterynarii dla hodowców zwierząt gospodarskich
(tekst: Główny Lekarz Weterynarii)


Antybiotyki są produktami leczniczymi weterynaryjnymi, które mogą być stosowane tylko z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii.

Lekarz weterynarii, leczący chore zwierzęta, zobowiązany jest każdorazowo do pozostawienia w gospodarstwie dokumentacji leczenia zwierząt.


Więcej
(17.01.2018)WOŚP w Kadzidle rekordowo!
Blisko 32 000 złotych na koncie Orkiestry

(tekst: UG Kadzidło) (fot.: UG Kadzidło, Grzegorz Parzych)


Kadzidlański sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pracował bez wytchnienia.

26 finał zakończył się sukcesem. Zbiórka przebiegła bez zakłóceń. Było bezpiecznie, zaś mieszkańcy okazali się nad wyraz hojni. Wolontariusze z Laskowca, Kadzidła, Chudka, Dylewa, Czarni, Siarczej Łąki, Wachu, zebrali w sumie 31 484 zł oraz 1 grosz, oprócz tego konto Orkiestry zasiliło ponad 30 dolarów, 5 funtów brytyjskich, ponad 2 euro, pierścionek, kolczyk, wisiorek.


Więcej
(16.01.2018)Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!
(tekst/film: PKW, KBW)


Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!

Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.


Więcej
(12.01.2018)Rozstrzygnięcie konkursu "Kurpie - moja mała Ojczyzna"
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Grzegorz Parzych)


Gminny konkurs "Kurpie - moja mała Ojczyzna" został rozstrzygnięty.

Po raz jedenasty uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, pisali prace, przeprowadzali wywiady, poszerzali swoją wiedzę o Kurpiach i Gminie Kadzidło. W kadzidlańskiej bibliotece w dniu 9 stycznia 2018 r. uroczyście wręczono nagrody i upominki.


Więcej
(11.01.2018)II miejsce w Mistrzostwach Powiatu
(tekst: Marcin Lisiewski) (fot.: Archiwum SP w Chudku)


Dnia 17.12.2017 r. juniorzy młodsi z Chudka walczyli o tytuł Mistrza Powiatu w Unihokeju.

Chłopcy pomimo młodego wieku zagrali cały turniej na wysokim poziomie. W finale niestety była widoczna różnica wieku między zawodnikami z naszej i przeciwnej drużyny. Ostatecznie ulegliśmy zespołowi z Czerwina i zajęliśmy bardzo dobre II miejsce. Serdecznie gratulujemy chłopakom za walkę i za wysoki wynik.

Skład drużyny: Hubert Grec - kapitan, Szymon Olk - bramkarz, Albert Gut, Mateusz Duszak, Mateusz Murach, Piotr Duszak, Jakub Bączek, Kamil Duszak, Paweł Piórkowski, Stanisław Kuzia. Trener: Marcin Lisiewski.


(11.01.2018)Juniorki młodsze mistrzyniami powiatu
(tekst: Marcin Lisiewski) (fot.: Archiwum SP w Chudku)


Dnia 9.12.2017 r. w Chudku zostały rozegrane Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej Dziewcząt.

Zawodniczki z Chudka nie miały sobie równych i wywalczyły I miejsce, dzięki czemu awansowały do rozgrywek międzypowiatowych. Najlepszą zawodniczką turnieju została Magdalena Bogdańska.

Skład drużyny: Magdalena Bogdańska - kapitan, Ewelina Duszak - bramkarz, Ewa Kozicka - bramkarz, Paulina Koziatek, Klaudia Święcicka, Wiktoria Lenda, Dominika Florek, Amelia Lenda, Karolina Auguściak, Paulina Murach, Magdalena Panuś, Patrycja Pokora, Oliwia Olk. Trenerzy: Waldemar Żmudziński, Marcin Lisiewski.

GRATULUJEMY!


(11.01.2018)Informacja o rozpoczęciu realizacji projektu pn. "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Ostrołęka i powiecie ostrołęckim (III)"
(tekst: PUP Ostrołęka)


Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce informuje o rozpoczęciu realizacji projektu pn. "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Ostrołęka i powiecie ostrołęckim (III)"
w okresie od 01 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r.


Preferowanymi grupami bezrobotnych są: osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, o niskich kwalifikacjach, długotrwale bezrobotni.


Więcej
(11.01.2018)Niezwykła podróż na Litwę, Łotwę, do Estonii oraz Finlandii
(tekst: UG Kadzidło)


Szanowni Państwo,

Zapraszam na niezwykłą podróż na Litwę, Łotwę, do Estonii oraz Finlandii


Zwiedzamy:

  • Kowno (przedwojenna stolica Litwy): Starówka, przejazd historycznym, szwajcarskim funikulerem.
  • Rygę (stolica Łotwy): Starówka, łotewska secesja, pola kircholmskie, kawiarnie.
  • Helsinki (stolica Finlandii): prom, wyspa Suomenlinna (lista UNESCO), zwiedzanie miasta, kawiarnie.
  • Tallinn (stolica Estonii): Pirita (miejsce regat olimpijskich), Kadriorg, Piewcze Pole, Stare Miasto, Dolne Miasto, Park Narodowy Laahema, wyspa Saarema, kawiarnie.
  • Wilno (stolica Litwy): Ostra Brama, Rossa, Werki, Góra Giedymina, Zarzecze, Cmentarz Bernardyński, Zaułek Literacki, Góry Trzech Krzyży i Bouffałowa, kawiarnie.
  • Kiernów (dawna stolica Litwy): pogańskie grodziska, udział w największym w tej części pikniku archeologiczno-rycerskim.


Więcej
(10.01.2018)Gminny Klub Seniora rozpoczął swoją działalność
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


Z inicjatywy wójta Dariusza Łukaszewskiego zainicjował swoją działalność Gminny Klub Seniora.

Pierwsze spotkanie odbyło się w kadzidlańskiej bibliotece 5 stycznia. Znakomity wykład inauguracyjny wygłosiła Ewa Kuligowska, która mówiła o potrzebie rozmowy oraz spotkań. Wójt podkreślił niezwykłą wagę integracji, tworzenia dojrzałej wspólnoty lokalnej, potrzebę dyskusji, wspólnych wypraw, poznawania siebie nawzajem, realizowania ciekawych inicjatyw. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Bibliotekę odwiedziło blisko sto osób, nie tylko z Kadzidła, ale również z Gleby, Strzałk, Golanki, Tatar, Dylewa, Brzozówki, Gral. Umówiono się na kolejne spotkania, podczas których powstanie plan pracy i harmonogram spotkań.

Dziękujemy z całego serca wszystkim obecnym. Z nadzieją czekamy na kolejne spotkania i wspólne, owocne przedsięwzięcia.


Zdjęcia
(10.01.2018)"Graj gracyku..."
(tekst: Paweł Łaszczych) (fot.: Grzegorz Parzych)


15 grudnia 2017 r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle odbyło się spotkanie podsumowujące drugie już roczne warsztaty gry na harmonii pedałowej prowadzone przez muzykanta ludowego Grzegorza Golana z Kadzidła.

Przez cały rok trwały warsztaty nauki gry na jednym z tradycyjnych ludowych instrumentów występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej - harmonii pedałowej.


Więcej
(10.01.2018)Zeszyty Literackie wsparły kadzidlańską bibliotekę
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


Zeszyty Literackie, znana warszawska oficyna wydawnicza, przekazała kadzidlańskiej bibliotece zbiór cennych książek.

Wspólnie możemy się cieszyć z tomików poezji, ciekawych biografii, ciekawych prac z historii, filozofii, literaturoznawstwa. Warto przypomnieć, że kadzidlański księgozbiór wzbogacił się w ostatnim czasie o ambitne serie wydawnicze, przygotowane przez renomowane oficyny: Czarne, Karta, słowo/obraz terytoria, ZNAK, Państwowy Instytut Wydawniczy, Arkady, czy wspomniane Zeszyty Literackie. Zakup nowych książek finansują od lat Gmina Kadzidło oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Więcej
(10.01.2018)Jasełka w ZPO w Kadzidle
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


Tradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka.

Nie inaczej było w tym roku: 21 grudnia 2017 roku w udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, obsługa szkoły i zaproszeni goście.


Więcej
(08.01.2018)Zakup książek do gminnych bibliotek
(tekst: Krystyna Sutuła)


W 2017 roku zakupiono 462 książki na kwotę
10 000 zł do bibliotek w Kadzidle, Chudku, Dylewie i Wachu.


Zakup zrealizowano ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Więcej
(05.01.2018)Pozdrowienia z Gleby
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Zapraszamy do oglądania zdjęć wykonanych w Glebie nad Omulwią w dniu 30 grudnia 2017 roku.


Zdjęcia
(04.01.2018)"Przede śwęty" - ozdoby choinkowe, dawne zwyczaje i tradycje na Kurpiach
(tekst/fot.: Krystyna Łaszczych)


8 grudnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej w Dylewie odbyły się zajęcia warsztatowe, w których uczestniczyło ok. 140 uczniów z ZPO w Dylewie.

Uczestnicy zajęć wykonali różnorodne ozdoby choinkowe z kolorowego papieru i bibuły. Z zaciekawieniem słuchali opowieści o dawnych zwyczajach i tradycjach związanych z okresem Adwentu, Wigilii i świąt Bożego Narodzenia.


Więcej
(04.01.2018)Stroje za awans!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Archiwum ZPO w Kadzidle)


Chłopcy z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle awansowali do międzypowiatowych rozgrywek w koszykówce.

W nagrodę otrzymali profesjonalne stroje koszykarskie, które wręczyli dyrektor Halina Prusaczyk i wójt Dariusz Łukaszewski. Komplet strojów ufundowała Gmina Kadzidło. Ciekawą nowiną są napisy: kadzidlo.pl oraz Kocham Kurpie.

Gratulujemy awansu, nie tylko młodym koszykarzom, ale również trenerowi Ryszardowi Grzybowi. Powodzenia w dalszych turniejach.


(03.01.2018)Sylwestrowy turniej w Szczytnie. Świetna gra młodych piłkarzy Kurpika!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Archiwum Kurpika Kadzidło)


Trwa znakomita passa zawodników Kurpika Kadzidło z roczników 2009 i młodsi.

Po sukcesach podczas poprzednich turniejów w Kadzidle, Ostrołęce i Chudku, chłopcy świetnie wypadli w turnieju sylwestrowym, rozegranym 29 grudnia, w Szczytnie. Do rywalizacji przystąpiły drużyny: Wkra Działdowo 1, Wkra Działdowo 2, FunFutbol Olsztyn, SKS Szczytno 1, SKS Szczytno 2, GKS Szczytno, Football Academy Szczytno, Omulew Wielbark, Pisa Barczewo i kadzidlański Kurpik.


Więcej
(02.01.2018)
© Urząd Gminy Kadzidło 2018