.: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA
Wesele Kurpiowskie
Jeśli Wesele Kurpiowskie - to tylko w Kadzidle, w samym sercu kurpiowskiego regionu.


Jak przed dziesiątkami lat wybrana Para Młoda z Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka" wciela się w główne role bohaterów widowiska obrzędowego, jakim jest wesele kurpiowskie, rokrocznie odtwarzane przez Kadzidlański Ośrodek Kultury.


Impreza rozgrywa się w kilku miejscach, zgodnie z przebiegiem tradycyjnego wesela. Podczas niej uczestnicy i widzowie stają się gośćmi weselnymi, mogą kosztować potraw regionalnych oraz tańczyć z Młodymi. Wydarzeniu towarzyszą kiermasze i pokazy rękodzieła ludowego, przejazdy furmankami, barwne orszaki ślubne, zabawy ludowe i inne atrakcje. Tak jest w Kadzidle od 1994 roku, zawsze w trzecią niedzielę czerwca.


Pomysłodawcą tej imprezy była ówczesna Dyrektor GOKSiR Marianna Gadomska - "... pamiętam, że jako dziecko z wielkim podziwem podglądałam wesele kurpiowskie nagrywane przez telewizję w domu państwa Konopków w Tatarach. Cały czas mam przed oczami różne fragmenty tego widowiska. Nie mając konkretnej wizji imprezy, wiedziałam, że na pewno musi to być wesele..." Swoją wiarą, optymizmem i zaangażowaniem przekonała i zaraziła miejscowe władze, działaczy kultury, społeczników. "Wesele Kurpiowskie" miało stać się najlepszą formą promowania folkloru kurpiowskiego.


Na organizację pierwszego wesela były tylko dwa miesiące i pusty "portfel" ośrodka kultury. Ministerstwo Kultury już dawno miało zatwierdzony budżet, mimo to Dyrektor zwróciła się o pieniądze przedstawiając swoje pomysły. Pierwsze wesele było prezentacją kurpiowskich tradycji i obrzędów weselnych. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowała się prawie cała miejscowość. Przygotowano mnóstwo kurpiowskiego jadła, była kasza ze skwarkami, kapusta, łagodniak, piwo kozicowe. Przyszły setki ludzi, kilka ekip telewizyjnych nagrywało pierwsze materiały z wiejskiego wesela.


W następnych latach "Wesele Kurpiowskie" potwierdziło, że Kadzidło ma możliwości przyciągnięcia na Kurpiowszczyznę licznych turystów. Imprezę wzbogacono o przegląd kapel ludowych i zespołów dziecięcych.

W 1997 roku impreza trwała dwa dni, jak przystało na wiejskie weselisko. Pierwszego dnia obchodzono jubileusz 50-lecia działalności Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka".


Członkowie Zespołu z muzyką i śpiewem zapraszali Kadzidlaków odwiedzając ich w domach. Ogromny dorobek "Kurpianki" prezentowała wystawa pamiątek zorganizowana w GOKSiR, nie obyło się bez odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych tancerzy, tancerek, solistów, instruktorów. Z okazji Złotych Godów Zespołu do Kadzidła zjechały się zaprzyjaźnione zespoły kurpiowskie z życzeniami, upominkami i koncertami. Podczas drugiego dnia obok obrzędów weselnych zaprezentowanych przez "Kurpiankę" gościnnie wystąpił Zespół "Strazdelis" z Litwy i "Wesele Boryny" z Lipiec Reymontowskich. Całą imprezę przeniesiono spod GOK-u do Zagrody Kurpiowskiej i tak już zostało.


Rok później popełniono "regionalny mezalians" i Kurpiankę wydano za kawalera z Lubelszczyzny, łącząc w przedstawieniu zwyczaje obu regionów.

W 1999 widowisko wesele zaprezentował Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Puszcza Biała - Cepelia" z Pułtuska oraz Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadzidła i była to pierwsza prezentacja w nowych granicach województwa mazowieckiego. Na scenie zaprezentowały się również zespoły śpiewacze z bratnich gmin kurpiowskich: Lelisa, Turośli, Myszyńca, Czarni i Zbójnej. Po kurpiowskich zespołach scenę opanowali górale z zespołu "Holny" z Zakopanego.


W 2000 roku zainicjowano Ogólnopolski Przegląd Obrzędów Weselnych.


Oprócz tradycyjnego kurpiowskiego widowiska weselnego, obrzędy weselne prezentowały zespoły z innych regionów Polski. Czas między występami wypełniała miejscowa kapela, która tak rozgrzała publiczność, że na scenie zaroiło się od tancerzy w różnych strojach regionalnych. Koncert dał również zaproszony na tę okazję zespół SGGW w Warszawie "Promni".


Już w następnym roku Kadzidlanie przyjęli pod swoje dachy ponad 200 ludowych artystów z Małopolski, ze Śląska, z Lipiec Reymontowskich i spod Łańcuta.


Zdecydowano, że od tej pory OPOW odbywał się będzie w sobotę w sali widowiskowej GOKSiR, a Wesele Kurpiowskie wraz z koncertem laureatów w Zagrodzie Kurpiowskiej.


Wreszcie w roku 2002 "Wesele Kurpiowskie" nie było już zwykłym przedstawieniem teatralnym, wszyscy obecni stali się świadkami ślubowania miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej "na poważnie". Zaangażowanie proboszcza parafii sprawia, że miejscowy kościół pw. Ducha Świętego stoi zawsze otworem dla tej wzruszającej ceremonii, ale ten ślub przyciągnął do miejscowej świątynie jeszcze większe tłumy niż zwykle. Pierwszy autentyczny ślub kurpiowskiej pary ośmielił kolejnych kandydatów do zawarcia związku małżeńskiego i rok później wieloletni członek Zespołu "Kurpianka", nota bene obecny Dyrektor GOKSiR w Kadzidle Mirosław Boroń, również powiedział 'tak' swojej wybrance podczas kurpiowskiego wesela.


W tym roku wesele obchodziło swój jubileusz dziesięciolecia. Z tej okazji zostały przyznane Medale Wójta Gminy Kadzidło dla ludzi najbardziej zaangażowanych w jego organizację.


Samo widowisko wesela kurpiowskiego nie jest rokrocznie takie samo. Paweł Łaszczych - instruktor zespołów folklorystycznych w Kadzidle zmienia nie tylko obsadę wesela, ale również wyszukuje coraz to inne pieśni, rozbudowuje poszczególne obrzędy, inaczej ustawia tańce i przyśpiewki.


Zmienia się też sam sobotni przegląd obrzędów weselnych. Wzrasta jego poziom artystyczny, liczba zespołów biorących w nim udział, ilość nagród.


W 2006 r. w VII OPOW wzięło udział 9 zespołów z różnych regionów Polski, a pula nagród zwiększyła się o nagrody specjalne ufundowane przez Wójta Gminy Kadzidło, Starostę Powiatu Ostrołęckiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.


I tak z roku na rok wzbogacana jest formuła "Wesela Kurpiowskiego" w Kadzidle, aby przyciągać widzów, promować kulturę ludową, Kurpiowszczyznę, zaszczepiać wśród młodych ludzi troskę o swoją małą ojczyznę.
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej

Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2007