Strona główna


 :: Wrzesień 2015


15 rocznica nadania imienia Publicznemu Gimnazjum w Kadzidle im. gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka"
(tekst/fot.: Michał Bogdański)


W dniu 29 września 2015 r. społeczność Publicznego Gimnazjum im. gen. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" w Kadzidle obchodziła 15 rocznicę nadania imienia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną przez bp. Tadeusza Bronakowskiego. Następnym punktem programu była okolicznościowa akademia przygotowana przez Panie Annę Gontarz i Ewę Piotrowską.


Więcej(30.09.2015)Pogrzeb Wyklętych Niezłomnych w Panteonie - Mauzoleum na "Łączce"
(tekst/fot.: UG)


27 września, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, uczniowie z kadzidlańskiego i chudkowskiego gimnazjum, harcerze z drużyn "Vatra" i "Ostra Brama", nauczyciele, wójt Dariusz Łukaszewski oraz bliscy śp. Stanisława Kutryba, wzięli udział w przejmującym pogrzebie żołnierzy zamordowanych przez komunistów w latach 1944-56. Przedstawiciele Gminy Kadzidło otrzymali zaproszenia imienne od sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta.


Więcej(28.09.2015)Kurpik Kadzidło pokonał Gladiatora Słoszewo
(tekst: Paweł Buczek)


W ramach 6 kolejki A Klasy kadzidlański Kurpik rozbił Gladiatora Słoszewo aż 5:0! Przed meczem każdy z zawodników był świadom, że wynik tego spotkania jest dość istotny, ponieważ z każdą kolejką bliższą końca rundy jesiennej klarują się pozycje w lidze i zgubione punkty mogą znacznie utrudnić pościg za czołówką tabeli.


Więcej(24.09.2015)Wspaniały koncert w kadzidlańskiej bibliotece
(tekst: Wiesława Sobiech, fot.: Archiwum GBP w Kadzidle)


18 września w kadzidlańskiej bibliotece wysłuchaliśmy koncertu muzycznego w mistrzowskim wykonaniu: Magdaleny Zery, Anny Zery, Marka Prusaczyka i zespołu działającego przy prywatnym ognisku muzycznym w Kadzidle.


Więcej(22.09.2015)Sosny glebowskie
(tekst: UG) (fot.: Zdzisław Pokora)


Radny Zdzisław Pokora nadesłał zdjęcia sosen glebowskich. Prawda, że dostojne. Dziękujemy Zdzisiu za przypomnienie świata harmonijnego i cichego.


Zdjęcia(21.09.2015)Oddamy hołd Żołnierzom Niezłomnym
(tekst: UG) (fot.: Archiwum Krystyny Majk)


Na zaproszenie Andrzeja Krzysztofa Kunerta - Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, harcerze
1 Próbnej Kadzidlańskiej Drużyny Harcerek "Vatra" oraz gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Chudku wraz z nauczycielami-opiekunami wezmą udział w niezwykłym wydarzeniu. W najbliższą niedzielę, 27 września, w Warszawie odbędzie się uroczysta żałobna Msza Święta i uroczysty pogrzeb doczesnych szczątków Niezłomnych-Wyklętych zamordowanych przez reżim komunistyczny i ekshumowanych na powązkowskiej "Łączce".


Więcej(20.09.2015)Kresy! A to Polska właśnie.
Panel naukowy w rocznicę śmierci Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka"

(tekst: UG)

29 września, w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, o godzinie 11.00, rozpocznie się panel naukowy poświęcony Kresom podczas II wojny światowej oraz kresowym żołnierzom walczącym z okupacją sowiecką po roku 1945. Podczas spotkania z nauczycielami oraz uczniami starszych klas gimnazjalnych wystąpią pracownicy naukowi Instytutu Pamięci Narodowej oddziału warszawskiego...


Więcej(17.09.2015)Ppor. Józef Kozłowski "Las" - wspomnienie
(tekst: UG) (fot.: Zdzisław Pokora)


Józef Kozłowski, ps. "Las", "Vis", "J. Kawecki", ppor., ur. 19 III 1910 r. w Demeniu na Łotwie. Ukończył 7 klas szkoły powszechnej. W latach 1931-1932 służył w 5 pp leg w Wilnie. Pracował jako gajowy na Wileńszczyźnie (Kotłowiec, gm. Kurzeniec, pow. starowiejski).


Więcej(17.09.2015)Cyryl Feliks Gawroński - kadzidlański organista. Wspomnienie
(tekst: UG, Stanisław Majewski) (fot.: Archiwum rodzinne)


Stanisław Majewski, wnuk śp. Cyryla Gawrońskiego, przesłał niezwykłe dokumenty oraz informacje. Dziękujemy i zapraszamy do wspomnień.

Zdjęcia
Życiorys

(17.09.2015)Gimnazjaliści w Podgórzu
(tekst: E. L. Szulkowska) (fot.: Archiwum gimnazjum)


12 września 2015 r. uczniowie koła biologicznego PG w Kadzidle wraz z opiekunami: Panią Elżbietą Szulkowską i Panem Michałem Bogdańskim wyjechali na 6-godzinną rowerową wycieczkę do Rezerwatu Przyrody w Podgórzu. Towarzyszył nam emerytowany leśniczy Pan Eugeniusz Kamiński, dzięki któremu zdobyliśmy cenne informacje dotyczące rezerwatu, gospodarki leśnej, historii naszego regionu.


Więcej(17.09.2015)Już wkrótce rozpocznie się budowa zakładu JBB
Szanowni Państwo
Drodzy mieszkańcy naszej gminy


Z ogromną radością informuję Państwa o rozpoczęciu budowy w Dylewie nowego zakładu JBB. W krótkim czasie powstanie na terenie naszej gminy jeden z najno- wocześniejszych zakładów produkcyjnych w Polsce. Z wdzięcznością myślę o Panu Józefie Bałdydze, który zdecydował o lokalizacji zakładu. Od samego początku wspieraliśmy inwestora w skomplikowanych procedurach umożliwiających rozpoczęcie budowy. Nie zaniedbaliśmy niczego...


Więcej(12.09.2015)Ważne spotkanie z Piotrem Matywieckim
(tekst: UG) (fot.: Krystyna Sutuła)


Piotr Matywiecki, znakomity eseista i poeta odwiedził Kadzidło. W "Kinie za Rogiem" spotkał się z czytelnikami. Mówił o wadze poezji w dzisiejszym świecie, jej mistycznym wymiarze, ścisłym związku z sakralnym Słowem, które było pierwsze.


Więcej(12.09.2015)Uroczyste poświęcenie figury św. Franciszka w Todzi
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych)


Mszą Świętą polową rozpoczęły się uroczystości poświęcenia figury św. Franciszka. Figura, ufundowana przez Gminę Kadzidło, trafiła do Todzi. Dziękujemy mieszkańcom wsi za owocną pracę, ułożoną kostkę, posadzone rośliny, systematyczne konserwowanie figury.


Więcej(11.09.2015)Polska - Gibraltar
Byliśmy. Widzieliśmy. Polska zwyciężyła

(tekst/fot.: UG)


Blisko czterdzieści osób z naszej gminy obejrzało eliminacyjny mecz reprezentacji Polski, która zmierzyła się, na Stadionie Narodowym, z reprezentacją Gibraltaru. Nasi zwyciężyli 8:1. Pięknie.


Bilety ufundował Polski Związek Piłki Nożnej. Wyjazd zorganizował wójt Dariusz Łukaszewski. Grad bramek, świetna atmosfera, rewelacyjny stadion, pozwoliły przeżyć uczestnikom fantastyczne chwile. Dziękujemy!


Zdjęcia(10.09.2015)Niedziela Kadzidlańska, Dożynki Parafialno-Gminne, Turniej Wsi i zwycięski Wach
(tekst: UG) (fot.: Maciej Skibowski)


Uroczystą Mszą Świętą w intencji rolników, celebrowaną przez ks. Marka Ulatowskiego, rozpoczęło się tegoroczne Święto Plonów, połączone tradycyjnie z Niedzielą Kadzidlańską oraz Turniejem Wsi. Ksiądz wikariusz dziękował pięknie za wieńce, rolniczy trud, codzienną, żmudną pracę, chleb, który daje życie i uosabia Eucharystię. Wójt Dariusz Łukaszewski również oddał hołd rolnikom, którzy pokornie oswajając ziemię, oswajając kolejne rośliny i zwierzęta, odmienili dzieje człowieka. Mszę Świętą rozpoczęła procesja z wieńcami, zaś po Jej zakończeniu, dożynkowy korowód powędrował do Zagrody Kurpiowskiej.


Więcej(07.09.2015)Pożar w Rezerwacie "Karaska" został ugaszony
(tekst/fot.: UG)


Szanowni Państwo, udało się szczęśliwie ugasić pożar w Rezerwacie "Karaska". Przepadło 17 hektarów unikalnej przyrody, która tworzyła się na tym terenie kilkanaście tysięcy lat. Niestety, wszystko wskazuje, że ktoś podłożył ogień. Tym boleśniejsza jest wspomniana strata. Dzięki strażakom, ich niezwykłej pracy, ocalał pobliski Zakład Torfowy. W akcji gaśniczej wzięło udział 87 zastępów strażackich ze wszystkich gmin powiatu ostrołęckiego oraz powiatów przasnyskiego i makowskiego.


Więcej(04.09.2015)"Akcja Lato" w Dylewie
(tekst/fot.: Krystyna Łaszczych)


"Nie musisz być ofiarą" - pod takim hasłem od 3 do 14 sierpnia przebiegały tegoroczne zajęcia dla dzieci i młodzieży w dylewskiej bibliotece w ramach "Akcji Lato". Pomimo upalnego lata, nie brakowało chętnych do udziału w zajęciach. Dwudziestoosobowa grupa w wieku 7-15 lat spotykała się przez dwa tygodnie w bibliotece, aby wspólnie upiec ciasteczka, zrobić figurki z masy solnej czy kierec z jarzębiny.


Więcej(04.09.2015)A w Jazgarce, ładnej wsi...
(tekst: UG) (fot.: Grzegorz Parzych)


Radośnie piknikowali mieszkańcy Jazgarki i okolicznych wsi. Nie zabrakło tańców, zabaw, występów artystycznych, konkursów oraz egzotycznych potraw z afrykańskich ślimaków. Piknik zorganizowali sołtys Marcin Kowalczyk z radą sołecką, radny Jan Kulasik oraz mieszkańcy wsi.


Więcej(03.09.2015)Jedziemy na Stadion Narodowy kibicować
biało-czerwonym

(tekst: UG)


Blisko czterdziestoosobowa grupa kibiców z Kadzidła zasiądzie w najbliższy poniedziałek na trybunach Stadionu Narodowego w Warszawie. Kibicować będziemy naszej drużynie, która rozegra eliminacyjny mecz do Mistrzostw Europy. Przeciwnikiem biało-czerwonych będzie drużyna Gibraltaru. Mamy nadzieję na wiele, wiele bramek. Hej, Polska golllll...


Bilety ufundował naszym kibicom Polski Związek Piłki Nożnej, zaś wyjazd zorganizował wójt Dariusz Łukaszewski.(03.09.2015)Zwycięstwo Kurpika
(tekst: Paweł Buczek)


Emocje, grad żółtych kartek i gol w ostatniej minucie... W sobotę 30 sierpnia o godzinie 11:00 Kurpik rozegrał emocjonujące spotkanie 2 kolejki A Klasy z Koroną Karolinowo. Kadzidlańska drużyna wyszła zmotywowana po ostatniej przegranej z GKS Strzegowo, jednak goście, którzy także są beniaminkiem, już od początku spotkania pokazali, że nie oddadzą łatwo 3 punktów.


Więcej(03.09.2015)Nauczycielskie mianowania!
(tekst/fot.: UG)


25 sierpnia w Urzędzie Gminy w Kadzidle odbyły się egzaminy nauczycielskie. Kolejni nauczyciele awansowali i stali się nauczycielami mianowanymi. Do egzaminu przystąpiły: Agnieszka Staśkiewicz, Krystyna Bakuła, Natalia Chrostek, Justyna Kozłowska.


Więcej(01.09.2015)Remont generalny drogi w Glebie
(tekst/fot.: UG)


Jedna z najważniejszych dróg dojazdowych do glebowskich łąk została właśnie gruntownie wyremontowana. Blisko kilometrowy odcinek zyskał nową nawierzchnię żwirową. Prace o wartości 20 000 zł sfinansowała Gmina Kadzidło z własnych środków, wykonała zaś firma Władysława Grabowskiego z Dylewa. Życzymy mieszkańcom bezpiecznej jazdy. Dziękujemy radnemu Zdzisławowi Pokorze za pożyteczną współpracę podczas trwania inwestycji.


Zdjęcia(01.09.2015)Pan Bogdan Pragacz na emeryturze
(tekst/fot.: UG)


Pan Bogdan Pragacz, wieloletni pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kadzidle, przeszedł na emeryturę. Pan Bogdan znakomicie łączył wiedzę o naszych wodociągach, funkcjonowaniu sieci kanalizacyjnej, skutecznym usuwaniu awarii z pogodą ducha, naturalną skromnością, bezgranicznym poświęceniem i odpowiedzialnością. Swoją karierę zawodową Pan Bogdan zakończył po przepracowaniu czterdziestu trzech lat. Podziwiamy.


Podczas spotkania pożegnalnego Panu Bogdanowi dziękowali wójt Dariusz Łukaszewski, prezes Adam Białobrzeski oraz współpracownicy. Raz jeszcze dziękujemy i życzymy odpoczynku, coraz to nowych pasji i nieustannej satysfakcji z pięknie przepracowanych lat.(01.09.2015)
© Urząd Gminy Kadzidło 2015