Strona główna


 :: Maj 2018


Ależ tańczą!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Przygoda taneczna Krzysia Pabicha i Łucji Sakowskiej rozpoczęła się w 2014 r. kiedy pod czujnym okiem pani trener Katarzyny Orlickiej stawiali pierwsze kroki na parkiecie.

Oboje należą do Uczniowskiego Klubu Sportowego "Atria" Ostrołęka. W 2016 r. zatańczyli na pierwszym turnieju Tańca Towarzyskiego w kategorii 8-9 lat klasa H w Olecku, a następnie w Łomży, Augustowie, Warszawie, Biskupcu, Ostrołęce. Ciężką pracą w ubiegłym roku zdobyli Superpuchar na Turnieju w Białymstoku i awansowali do wyższej klasy tanecznej 8-9 lat klasa G. W tym roku tańczą już w wyższej kategorii wiekowej 10-11 lat klasa G. Turnieje i osiągnięcia z tego roku:

- Ogólnopolski Turniej Flexi Dance w Warszawie - I miejsce.
- Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar Prezydenta Miasta Ełk - I miejsce.
- Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego Promenada Augustów CUP 2018 - I miejsce.

Drodzy Łucjo i Krzysiu, dziękujemy za sukcesy, piękną promocję Kurpiowszczyzny i życzymy dalszych sukcesów.


(30.05.2018)Wójt z absolutorium!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


25 maja odbyło się czterdzieste szóste posiedzenie Rady Gminy Kadzidło.

Podczas sesji wójt Dariusz Łukaszewski otrzymał absolutorium. Głosowało trzynastu radnych, dwunastu z nich uznało, że wójt poprawnie wykonał uchwałę budżetową. Głosowanie zostało poprzedzone odczytaniem przez Bożenę Grzyb - skarbnik Gminy Kadzidło dwóch opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie. Obydwie opinie, dotyczące sprawozdania z wykonania budżetu oraz wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Kadzidło w sprawie udzielenia absolutorium, były pozytywne.


Więcej
(28.05.2018)Czarnia z nowym parkingiem
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


W Czarni powstaje nowy parking. Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Urzędu Gminy porządkują teren przylegający do terenu szkoły, świetlicy wiejskiej oraz remizy.

Teren został odkrzaczony i wyrównany. Prace potrwają do końca czerwca. Jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone prace porządkowe na parkingu przylegającym do terenu plebanii. Prace finansuje Gmina Kadzidło.


Zdjęcia
(28.05.2018)Remont świetlicy w Klimkach
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Trwają prace remontowe w Klimkach. Stara świetlica odzyskuje świetność.

Budynek został oszalowany, wzmocniono strop, wymieniono podwaliny. Przed rokiem wymieniony został dach. Wartość tegorocznych prac wyniesie blisko 40 000 złotych. W świetlicy odbywają się zebrania wiejskie, spotkania kółka różańcowego, miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Świetlica posiada dobrze wyposażone zaplecze kuchenne, dzięki czemu możliwa jest organizacja pikników i spotkań pod chmurką.


Zdjęcia
(28.05.2018)Szkoła w Chudku wyremontowana!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wyremontowanej szkoły w Chudku. W ramach prac wykonane zostało docieplenie, zmieniono dach, podłogi, oświetlenie, wstawiono nowe okna, wyremontowano łazienki, przebudowano starą salkę gimnastyczną.

Gruntowną przemianę przeszła kotłownia. Zamiast starych, zniszczonych pieców węglowych pojawiła się nowoczesna, bardzo wydajna pompa ciepła. W odnowionych pomieszczeniach powstały sale przedszkolne oraz Muzeum Kurpiowskie, z niezwykle ciekawymi eksponatami.

Inwestycja kosztowała 2 800 000 złotych. Gmina Kadzidło pozyskała blisko 1 800 000 złotych z programów unijnych. Prace wykonała kolneńska firma IN-KOL. Uczniom, rodzicom, nauczycielom, Panu dyrektorowi, pracownikom szkoły, całej społeczności chudkowskiej, serdecznie gratulujemy.


Zdjęcia
(24.05.2018)Wiesława Sobiech bibliotekarzem roku 2017
w rankingu internautów

(podziękowanie: Wiesława Sobiech) (fot.: Krystyna Sutuła)


Drodzy Państwo!

Serdecznie dziękuję za oddanie głosu na mnie w konkursie Bibliotekarz Roku 2017.


18 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie odebrałam nagrodę za pierwsze miejsce w głosowaniu internautów. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

Pozostaję z wdzięcznością

Wiesława Sobiech
Dyrektor Gminnej Biblioteki
Publicznej w Kadzidle


Zdjęcia
(23.05.2018)Dylewscy przedszkolacy u wójta!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Miłą niespodziankę sprawili dylewscy przedszkolacy, odwiedzając 23 maja Urząd Gminy w Kadzidle.

Mili Goście wstąpili do wójtowskiego gabinetu, zaś Kuba przeprowadził telefoniczną rozmowę z panią dyr. Elżbietą Cekałą. Śmiechu było co nie miara. Pan wójt opowiedział o pracy Urzędu. Milusińscy odwiedzili jeszcze Salę Ślubów i powędrowali do biblioteki. Dziękujemy przedszkolakom i opiekunom za uroczą wizytę.


Zdjęcia
(23.05.2018)Seniorzy w Warszawie
(tekst: Krystyna Sutuła)(fot.: Archiwum GBP w Kadzidle)


11 maja Gminny Klub Seniora działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle wyjechał na wycieczkę do Warszawy zorganizowaną przez Wójta Gminy.

Wiele wrażeń wycieczkowiczom dostarczyło zwiedzanie Powązek Starych i Wojskowych, Muzeum Katyńskiego oraz uczestnictwo w Jubileuszowym Koncercie Zespołu Golec uOrkiestra w warszawskiej Hali Torwar. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Zdjęcia
(22.05.2018)Trwa budowa sali gimnastycznej w Jazgarce
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej w Jazgarce.

Inwestycja, warta 1 300 000 zł, potrwa dwa lata i powinna zakończyć się do 30 czerwca 2019 roku. Powstanie sala o powierzchni 366 metrów kwadratowych, wyposażona w boisko do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, pokój nauczycielski, łazienki, urządzenia i sprzęt sportowy. Prace wykonuje ostrołęcka firma Usługi Budowlane Stanisława Ścibka. Inwestorem jest Gmina Kadzidło.


Zdjęcia
(18.05.2018)Pozdrowienia z Gleby
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Zdzisław Pokora)


Zapraszamy do oglądania zdjęć z Gleby.
Zdjęcia
(18.05.2018)"SKO Blog Miesiąca" dla szkoły w Wachu
(tekst: Marta Pabich)


Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu, która bardzo aktywnie działa w SKO została doceniona.

Blog SKO otrzymał za miesiąc marzec nagrodę I stopnia w konkursie "SKO Blog Miesiąca". Opiekunkami SKO są Panie Marta Pabich i Urszula Kisiel, natomiast osobą odpowiedzialną za prowadzenie bloga jest Pani Marta Pabich.


Więcej
(16.05.2018)Zbiory naszych gminnych bibliotek są już dostępne przez Internet
(tekst: Wiesława Sobiech) (fot.: UG Kadzidło)


Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle z radością informuje czytelników o dostępie do katalogu biblioteki przez Internet.

Czytelnik z dowolnego miejsca może przeglądać katalog Gminnej Biblioteki Publicznej w Kadzidle i jej Filii w Chudku, Dylewie i Wachu, jak również może logować się na swoje konto i dokonywać rezerwacji wyszukanych pozycji czy przedłużeń (prolongata). Jest to możliwe po otrzymaniu numeru karty bibliotecznej i PIN-u od bibliotekarza.

Adres strony intenetowej katalogu http://katalog.kadzidlo.e-bp.eu.

Serdecznie zapraszam

Wiesława Sobiech
Dyrektor Biblioteki w Kadzidle


(15.05.2018)Lwów - miasto zawsze wierne
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


W niezwykłą podróż udali się miłośnicy Kresów z Gminy Kadzidło.

Podczas kilkudniowej wyprawy na przełomie kwietnia i maja 2018 r. odwiedzili Lwów, Drohobycz, Truskawiec i Żółkiew. Lwów, miasto zawsze wierne, odsłoniło całe swoje dostojeństwo. Dotarliśmy na Kopiec Unii Lubelskiej, odwiedziliśmy katedry ormiańską, unicką, katolicką, cudowne włoskie podwórko, starą aptekę, lwowskie podziemia, uniwersytet, operę, złożyliśmy hołd Orlętom, Obrońcom Lwowa oraz profesorom lwowskim, przystanęliśmy przy grobach Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Stefana Banacha, Władysława Bełzy...


Więcej
(15.05.2018)12 maja 2018 r. zmarł Józef Sobiecki Honorowy Obywatel Gminy Kadzidło
(tekst: Notatka ze strony Nagrody im. Oskara Kolberga)
(fot.: UG Kadzidło)


Urodził się w Warszawie w 1935 r. Dzieciństwo spędził na Czerniakowie.

Był sąsiadem Stanisława Grzesiuka. W latach okupacji poznał piosenki warszawskiej ulicy. Z życiem, kulturą i mieszkańcami wsi zetknął się w Machorach nad rzeką Czarną, w regionie opoczyńskim, gdzie znalazł się po Powstaniu Warszawskim. Tu poznał smak "zalewajki" i ulęgałek, biegał po wsi w "obijakach". Tu po raz pierwszy był "gościem" na wiejskim weselu. Tu w mroźne grudniowe wieczory 1944 roku kolędował z wiejskimi dziećmi.


Więcej
(14.05.2018)Dyrektor Wiesława Sobiech Mazowieckim Bibliotekarzem Roku
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


Wiesława Sobiech, dyrektor Publicznej Biblioteki im. Wojciecha Woźniaka w Kadzidle, została wyróżniona w dniu 9 maja 2018 r. tytułem Bibliotekarza Roku na Mazowszu.

To wyjątkowo prestiżowe wyróżnienie zostało nadane przez Kapitułę powołaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Warto podkreślić, że dyrektor Wiesława Sobiech wygrała również głosowanie internetowe w konkursie na Bibliotekarza Roku w Polsce oraz, decyzją Kapituły, została uznaną za czwartą bibliotekarkę w kraju. Podsumowanie tej części konkursu nastąpi 18 maja 2018 r., podczas Warszawskich Targów Książki.


Więcej
(11.05.2018)Wójt wyróżniony
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Podczas uroczystego spotkania w gmachu Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie w dniu 9 maja 2018 roku, wójt Dariusz Łukaszewski został wyróżniony Medalem "W dowód uznania", przyznanym przez zarząd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Medal został przyznany za wieloletnie wspieranie lokalnych bibliotek oraz lokalnej kultury. Wójt, dziękując za wyróżnienie, przypomniał postać Wojciecha Woźniaka, patrona kadzidlańskiej biblioteki, Jego wiarę w siłę małych ojczyzn, Jego szacunek do codziennej, cierpliwej pracy. Mówił tez o fenomenie Kurpiów, wspólnocie budowanej na Słowie i kulturze, o owocnej, codziennej, cierpliwej pracy dyrektor Wiesławy Sobiech oraz pań bibliotekarek z Kadzidła oraz punktów filialnych w Dylewie, Chudku, Wachu.


Zdjęcia
(11.05.2018)I Gminny Konkurs z Edukacji Regionalnej w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle
(tekst: Halina Cichoń) (fot.: Sylwia Jaworska, Natalia Chrostek)


27 kwietnia 2018 roku zebraliśmy się w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, które pomieściło wszystkich zainteresowanych wydarzeniem.

Celem zorganizowanego konkursu było przede wszystkim zainteresowanie uczniów muzycznym dziedzictwem Kurpiów oraz kultywowanie i rozpowszechnianie tradycji kurpiowskiego śpiewania.


Więcej
(11.05.2018)Turniej Piłki Siatkowej w Dylewie
(tekst: Jan Kaczyński) (fot.: Jan Kaczyński, Ryszard Kaczyński)


3 maja 2018 r. w hali sportowej w Dylewie odbył się Turniej Piłki Siatkowej w kategorii Open o Puchar Wójta Gminy Kadzidło.

W powyższym Turnieju wzięło udział 6 drużyn z województwa mazowieckiego, które zostały podzielone na dwie grupy - A i B. Po rozegraniu meczy w poszczególnych grupach do dalszych rozgrywek przeszły 4 drużyny: "Dylewianka" Dylewo, "Znajomi" Ostrołęka, Kadziło oraz FC "Pecyniaki" Ostrołęka, które walczyły o miejsca 1-4.


Więcej
(10.05.2018)Powiatowy Konkurs Recytatorski "Z Brzechwą weselej"
(tekst: Beata Drężek) (fot.: Archiwum SP w Siarczej Łące)


24 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Siarczej Łące odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski "Z Brzechwą weselej", pod patronatem Starosty Powiatu Ostrołęckiego i Wójta Gminy Kadzidło.

W konkursie wzięło udział 29 uczestników z 10 szkół podstawowych z gmin: Kadzidło, Baranowo oraz Myszyniec.


Więcej
(08.05.2018)Chcesz wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej
(tekst/fot.: WKU Ostrołęka)


Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce oraz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

Zapraszamy 10 maja 2018 r. w godz. 14.00-18.00 do biblioteki w Kadzidle.


Więcej
(08.05.2018)Zapraszamy na konferencję "Współczesne rolnictwo - szanse i zagrożenia"
(tekst: UG Kadzidło)


Wójt Gminy Kadzidło oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii serdecznie zapraszają rolników na konferencję "Współczesne rolnictwo - szanse i zagrożenia".

Konferencja odbędzie się 11 maja, w piątek, w Publicznej Bibliotece w Kadzidle, przy ulicy Kościuszki 6a. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00. Poniżej przedstawiamy program spotkania, na które raz jeszcze serdecznie zapraszamy.


Więcej
(04.05.2018)Festiwal potraw wielkanocnych
(tekst: Urszula Łaszczych) (fot.: Grażyna Krystianiak)


Żurki, mazurki, pasztety, jaja i babki... kto odwiedził Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle 10 kwietnia mógł się poczuć, jak przy prawdziwym świątecznym stole.

Wielkanocne stoły zaaranżowano tak, jak gdyby za chwilę goście mieli zasiąść do świątecznego śniadania czy obiadu. Smakołyki przygotowały Panie z 9 Kół Gospodyń Wiejskich.


Więcej
(02.05.2018)
© Urząd Gminy Kadzidło 2018